Кенг кўламли учрашувлар кун тартибидан Ўзбекистон ва Корея ўртасида юқори технологиялар соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масаласи ҳам жой олди.
Таъкидлаш керакки, хозирги вақтга қадар мамлакатларимиз ушбу йўналишда муваффақиятли ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиб олди.
Юн Сок Ёль таъкидлаганидек, икки мамлакат ўртасида автомобилсозликдан бошланган ҳамкорлик бугунги кунда барча соҳалар, жумладан, IT ва инфратузилмалар соҳасини қамраб олди.
Бугунги кунга келиб, Жанубий Корея билан ҳамкорликда Ўзбекистонда қўшма Ўқув-тадқиқот тўқимачилик технопарки, Нодир металл ва қотишмалар илмий-технологик маркази, Қишлоқ хўжалик машинасозлиги конструкторлик-технологик маркази, Ўзбекистон-Корея Электрон ҳукумати ва рақамли иқтисодиёт ҳамкорлик маркази ташкил этилди.
Бундан ташқари, Корея Республикаси мамлакатимизда Миллий электрон савдо платформасини ишга туширишда ёрдам кўрсатди.
Шу муносабат билан мавжуд салоҳиятдан тўлақонли фойдаланиш мақсадида олий даражали муузокаралар давомида Ўзбекистон раҳбари томонидан келгуси 3 йилга мўлжалланган алоҳида Ўзбекистон ва Корея ҳамкорлигининг янги юқори технологияларга оид кун тартибини шакллантириш муҳимлиги таъкидланди.
Бу электроника, IT-соҳа, робототехника ва биотехнологиялар каби юқори технологиялар соҳасида жаҳондаги илғор мамлакатлардан бири ҳисобланган Жанубий Корея билан ҳамкорликни яанада мустаҳкамлаш ва ошириш имконини беради.
Корея Республикаси Глобал инновацион индекс (Global Innovation Index)нинг топ-10 талигига киради, бунинг устига, сўнгги ўн йиллик (213-2022 йй.) давомида у 18-ўриндан 6-ўринга кўтарилди.
Бундан ташқари, сўнгги 10 йил ичида патент-аризалар сони 42,5 фоизга ошди, бу эса Кореянинг уларнинг умумий сони (267 минг) бўйича Хитой, АҚШ, Япониядан кейин 4-ўринни эгаллашига имкон яратди.
Шу билан бирга, Сеул биотехнологиялар соҳасини ҳам жадал ривожлантирмоқда. Масалан, Кореянинг мазкур соҳадаги йиллик ишлаб чиқариш хажми 2020 йилдаёқ 42 триллион вон (30 миллиард доллар) дан ошиб кетди. Бу кўрсаткични 2035 йилгача 5 баробарга (148 миллиард долларгача) ошириш мақсад қилинган.
Шу маънода икки давлат ҳукуматларига Ўзбекистонда минтақавий юқори технологиялар хабини яратиш бўйича Стратегия дастурини ишлаб чиқиш, унда ўта муҳим минерал ресурслар, ярим ўтказгичлар, кимё саноати, машинасозлик, “ақлли” қишлоқ хўжалиги, шаҳарсозлик ва энергетика технологиялари трансфери соҳаларини энг муҳим йўналишлар сифатида белгилаш вазифаси юклатилди.
Мазкур қадам Президент Шавкат Мирзиёев томонидан асосий устувор вазифа сифатида кўрсатилган инновацион ва юқори технологик ривожланишга йўналтирилган стратегиянинг мантиқий давомидир. Уни амалга ошириш республикамиз иқитисодиётини технологик жиҳатдан модернизация қилиш ва глобал бозорда унинг рақобатбардошлигини оширишни жадаллаштиришга ёрдам беради.
Бундан ташқари, Юн Сок Ёль музокаралар жараёнида, шунингдек, бизнес-форумдаги чиқишида давлатларимиз ўртасида нодир ер ости ресурслари, ярим ўтказгичлар, технологик сектор ва инсон капиталини ривожлантириш соҳаларида ҳали ишга солинмаган улкан салоҳият мавжудлигини бир неча бор қайд этди. Бу каби эътиборли жиҳатларни ҳисобга олиш Корея Республикасининг Ўзбекистон билан юқори технологиялар соҳасидаги шерикликни мустаҳкамлашдан манфаатдор эканлигини намойиш этади.
Шу тариқа, Корея раҳбарининг Ўзбекистонга ташрифи якунлари икки мамлакат раҳбариятининг муносабатларни, айниқса, илғор технологиялар соҳасидаги алоқаларни янада кенгайтиришга содиқлигини намойиш этади. Ўз навбатида, ташриф доирасида эришилган келишувлар Ўзбекистон ва Корея Республикаларининг технологиялар соҳасидаги ҳамкорлигида янги улкан қадамлар учун муҳим пойдевор бўлади.
Тимур Курбанкличев,
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги СМТИ етакчи илмий ходими
Маданий-гуманитар соҳа - Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг қудратли омили
Жорий йилнинг 13-15 июнь кунлари Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёлнинг Ўзбекистонга ташрифи амалга оширилди. Бу Ўзбекистон ва Корея ўртасидаги алоҳида стратегик шериклик муносабатларига янада кучли туртки берди. Бугунги кунда Ўзбекистон Марказий Осиёнинг Жанубий Корея билан юксак даражада ҳамкорлик олиб бораётган ягона мамлакат ҳисобланади.

13-15 июня т.г. состоялся первый визит президента Республики Корея Юн Сок Ёля в Узбекистан. Программа пребывания южнокорейского лидера была весьма содержательна и включала в себя переговоры на высшем уровне, посещение Ташкентского Технопарка и участие в совместном бизнес-форуме.
Особое внимание в обширной повестке встреч было уделено вопросу развития сотрудничества Узбекистана и Кореи в сфере высоких технологий.
Важно отметить, что к текущему моменту страны уже успели наладить успешное взаимодействие в данном направлении.
Как подчеркнул Юн Сок Ёль, «сотрудничество между двумя государствами, начавшееся с автомобилестроения, сегодня распространяется на все отрасли, включая IT, промышленность и инфраструктуру».
К нынешнему дню, в партнерстве с Южной Кореей в Узбекистане созданы совместный учебно-практический текстильный технопарк, Научно-технологический центр редких металлов и сплавов, Конструкторско-технологический центр сельхозмашиностроения, Узбекско-корейский центр сотрудничества в сфере электронного правительства.
Кроме того, южнокорейская сторона также оказала содействие в запуске Национальной платформы электронной торговли в нашей республике.
В этой связи, в целях полной реализации имеющегося потенциала, в ходе переговоров на высшем уровне главой Узбекистана была отмечена важность формирования новой высокотехнологичной повестки узбекско-корейского особого стратегического партнёрства на предстоящие 3 года.
Это позволит существенно укрепить и повысить уровень сотрудничества с Южной Кореей, которая является одним из мировых лидеров в области высоких технологий, таких как электроника, IT-сфера, робототехника и биотехнологии.
Республика Корея входит в топ-10 Глобального инновационного индекса (Global Innovation Index), причем только за последнее десятилетие (2013–2022 гг.) поднялась в нем с 18-й на 6-ю позицию.
Кроме того, количество патентных заявок за последние 10 лет увеличилось на 42,5%, что позволило Корее занять 4-е место в мире по их общему числу (267,5 тыс.), следом за Китаем, США и Японией.
Вместе с тем, Сеул активно развивает сферу биотехнологий. Так, ежегодный объём корейского производства в данной отрасли превысил отметку в 42 трлн вон (30 млрд долл.) ещё в 2020 г. и имеются цели по увеличению его в 5 раз (до 149 млрд долл.) к 2035 г.
В данном контексте правительствам двух стран поручено подготовить Стратегическую программу по созданию в Узбекистане регионального высокотехнологичного хаба, обозначив партнёрство в сферах критически важных минеральных ресурсов, полупроводников, химической промышленности, машиностроения, трансфера технологий «умного» сельского хозяйства, градостроительства и энергетики в качестве наиболее важных.
Подобный шаг является логическим продолжением стратегии, ориентированной на инновационное и высокотехнологичное развитие Узбекистана, обозначенной Президентом Шавкатом Мирзиёевым в качестве основного приоритета. Её реализация будет способствовать ускорению технологической модернизации экономики нашей республики государства и повышению ее конкурентоспособности на глобальном рынке.
Кроме того, Юн Сок Ёль в ходе переговоров, а также в рамках своего выступления на бизнес-форуме неоднократно подчёркивал наличие огромного незадействованного потенциала взаимодействия между странами в сферах редкоземельных ресурсов, полупроводников, развитии технологического сектора и человеческого капитала. Подобная расстановка акцентов демонстрируют заинтересованность Республики Корея в укреплении партнёрства с Узбекистаном в высокотехнологичных отраслях.
Таким образом, итоги визита корейского лидера в Узбекистан свидетельствуют о приверженности руководства двух стран дальнейшему углублению отношений, особенно в сфере передовых технологий. В свою очередь, договорённости, заключенные в ходе визита, создают фундамент для совершения нового рывка в технологическом партнёрстве Республики Узбекистан и Республики Корея.
13-15 июня т.г. состоялся государственный визит Президента Республики Корея Юн Сок Ёля в Узбекистан, который придал новый мощный импульс развитию узбекско-корейских отношений особого стратегического партнерства. На сегодня Узбекистан является единственной страной в Центральной Азии...