Туркий мамлакатлар раҳбарларининг 12 ноябр куни Истанбулда бўлиб ўтган саммити «Туркий назар – 2040» сингари келгусидаги ҳамкорликни белгиловчи бир қатор стратегик ҳужжатларнинг қабул қилиниши билан янада мазмунли ўтди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев туркий давлатларнинг савдо, транспорт, рақамлаштириш, фан ва технологияларни ривожлантиришга қаратилган биргаликдаги фаолиятининг аниқ механизмлари ҳамда ҳамкорликнинг бошқа муҳим йўналишлари бўйича қатор таклифларни илгари сурди.
Шу билан бирга, давлат раҳбаримизнинг БМТ билан ҳамкорликда фаолият кўрсатадиган атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича Туркий давлатлар ташкилотининг ихтисослашган янги тузилмасини яратиш ташаббуси алоҳида эътиборга лойиқдир.
Иқлим ўзгариши муаммолари ва экологик муаммоларга Президентимизнинг бу муносабати, албатта, бежиз эмас. Бу салбий жараёнлар Марказий Осиёда дунёнинг бошқа кўплаб минтақаларига қараганда анча жадал кечмоқда. Ўзбекистонда улар чанг бўронлари сонининг кўпайиши, ерлар деградацияси ва сув ресурсларининг камайишида намоён бўлмоқда.
Экологик муаммоларнинг долзарблиги ортиб бораётгани муносабати билан Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессиясида 2023 йилда глобал экологик сиёсатнинг устувор йўналишларини муҳокама қилиш учун БМТнинг атроф-муҳит Олтинчи Ассамблеясини юқори даражада ўтказишга тайёрлигини маълум қилди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Орол фожиаси оқибатларини минималлаштириш ва иқлим ўзгаришининг салбий таъсирини камайтириш бўйича бир қатор кенг қамровли ва узоқ муддатли чора-тадбирларни амалга оширди. «Яшил» иқтисодиётга ўтиш миллий стратегияси ва қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш дастурини амалга ошириш бошланди. Кўрилган чора-тадбирлар доирасида энергия самарадорлиги 2030 йилга бориб икки баробарга ошади ва қайта тикланадиган энергия улуши камида 25% га етади.
Қурғоқчилик ва сув танқислигига қарши курашиш, Орол фожиаси оқибатларини юмшатиш ва Оролбўйи минтақасини ривожлантириш борасида қатъий ҳаракатлар амалга оширилмоқда. Манфаатдор ҳамкорлар билан саъй-ҳаракатларга қўшилиш мақсадида 2022 йилда Оролбўйи минтақасида, Нукус шаҳрида Бирлашган Миллатлар ташкилоти билан ҳамкорликда «яшил» энергетика бўйича юқори даражадаги халқаро форум ўтказилади. Мазкур тадбир БМТ Бош Ассамблеясининг жорий йил май ойида тасдиқланган Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси деб эълон қилиш тўғрисидаги махсус резолюциясини амалга оширишда муҳим қадам бўлади.
Бундан ташқари, яқинда Глазгода бўлиб ўтган иқлим ўзгариши бўйича бутунжахон конференциясида Ўзбекистон ҳукумати 2010 йилга нисбатан 2030 йилгача ялпи ички маҳсулот бирлигига тўғри келадиган иссиқхона газлари чиқаришни 35%га камайритиш бўйича қўшимча мажбурият олди. Ушбу мақсадга 2050 йилгача углерод нейтраллигига эришишни таъминлашни назарда тутувчи кам углеродли ривожланиш миллий стратегияси ишлаб чиқиш орқали эришилади.
Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалаларига бошқа туркий давлатлар ҳам катта аҳамият қаратишмоқда. Шуни ҳисобга олган ҳолда Оролбўйида Туркий давлатлар ташкилотининг ихтисослашган тузилмасини яратиш бу йўналишдаги биргаликдаги ишларга изчиллик беради ва туркий дунё минтақасидаги асосий экологик офат – Орол денгизи муаммосига қўшимча эътиборни жалб этади. Бундай тузилма барча манфаатдор томонлар ўртасида мулоқот ва ҳамкорликни кучайтириш орқали туркий мамлакатларнинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва барқарор ривожланиш муаммоларини ҳал этишда кўмаклашади.
Туркий давлатлар ташкилотининг биринчи саммитига келиб Ўзбекистон ҳудудида ушбу муассасанинг қароргоҳи очилишини кутиш мумкин.
Туркий тилли давлатлар билан савдо-сотиқ алоқаларини чуқурлаштириш ҳамкорликнинг устувор йўналиши ҳисобланади
Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган Туркий тилли давлатлар ўртасидаги савдо ҳамкорлиги бўйича илмий тадқиқот маркази савдо-сотиқнинг қайси жабҳаларида ўсиш имкониятлари юқори эканлигини аниқлашда самарали восита бўла олади.

Создание в регионе Приаралья специализированной структуры Организации тюркских государств придаст системность совместной работе по охране окружающей среды
Прошедший 12 ноября саммит глав тюркских государств в Стамбуле был насыщен принятием ряда определяющих дальнейшее сотрудничество документов стратегического характера таких, как «Тюркское видение – 2040». Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выдвинул целый комплекс предложений по конкретным механизмам совместной деятельности тюркских государств, направленных на развитие торговли, транспорта, цифровизации, науки и технологий, а также других ключевых направлений сотрудничества.
Вместе с тем особого внимания заслуживает инициатива главы государства по созданию специализированной структуры вновь созданной Организации тюркских государств по защите окружающей среды, которая бы функционировала в сотрудничестве с ООН.
Такое отношение Президента к проблемам изменения климата и экологическим проблемам, конечно же, не случайно. Эти негативные процессы в Центральной Азии происходят гораздо интенсивнее, чем во многих других регионах мира. В Узбекистане они проявляются в росте числа пыльных бурь, деградации земель, сокращении водных ресурсов.
В связи с повышением актуальности экологических проблем на 76-й Генеральной Ассамблее ООН было заявлено о готовности Узбекистана принять в 2023 году Шестую Ассамблею ООН по окружающей среде на высоком уровне для обсуждения приоритетов глобальной экологической политики.
В последние годы в Узбекистане принимается ряд комплексных мер долгосрочного характера по минимизации последствий Аральской катастрофы и снижению негативного влияния изменения климата. Начата реализация национальной Стратегии перехода на «зеленую» экономику и Программы развития возобновляемой и водородной энергетики. В рамках принимаемых мер к 2030 году вдвое повысится энергоэффективность, а доля возобновляемой энергии достигнет не менее 25%.
Предпринимаются решительные действия в области борьбы с засухой и дефицитом воды, смягчения последствий Аральской катастрофы и развития региона Приаралья. В целях объединения усилий с заинтересованными партнерами в 2022 году в зоне Приаралья, в городе Нукусе в сотрудничестве с ООН будет проведен международный форум высокого уровня по «зеленой» энергетике. Это событие станет важным шагом в реализации, одобренной в мае этого года Специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
Более того, на недавно прошедшей всемирной конференции по климату в Глазго правительство Узбекистана приняло на себя дополнительное обязательство о снижении выбросов парниковых газов на единицу ВВП на 35% до 2030 года в сравнении с 2010 годом. Достижение этой цели будет обеспечено в рамках национальной Стратегии низкоуглеродного развития, в рамках которой предусматривается достижение углеродной нейтральности к 2050 году.
Другие тюркские государства также придают большое значение вопросам защиты окружающей среды. Учитывая это, создание в регионе Приаралья специализированной структуры Организации тюркских государств придаст системность совместной работе в данном направлении и привлечет дополнительное внимание к проблеме Арала – главной экологической катастрофе на пространстве тюркского мира. Такая структура будет содействовать тюркским странам в решении проблем охраны окружающей среды и устойчивого развития посредством продвижения диалога и сотрудничество между всеми заинтересованными сторонами.
Можно ожидать, что уже к первому саммиту преобразованной Организации тюркских государств будет открыта резиденция этого учреждения на территории Узбекистана.