“Мамлакатимиз Туркий давлатлар ташкилоти тадбирлари учун муҳим майдонга айланди”, - деди СМТИ раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, Самарқандда “Туркий цивилизациянинг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” мавзусида бўлиб ўтган ТДТ биринчи саммити барча тадбирларнинг асосий якуни сифатида намоён бўлди.
Эришилган келишувлар Хитойдан Европагача чўзилган кенг маконни эгаллаган туркий давлатларнинг мамлакатларимиз бирдамлигига, замон билан ҳамнафас бўлишга интилишини кўрсатди.
Саммитда музокаралар якуни бўйича 10 дан ортиқ кўп томонлама ҳужжат, хусусан, Самарқанд декларацияси имзоланди. Ушбу декларацияда ташкилотга аъзо давлатларнинг муҳим ва долзарб минтақавий, халқаро масалаларни, кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш бўйича келишилган фикрлари қайд этилган.
“Туркий давлатлар ташкилотининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган стратегияси” тасдиқланиши охирги саммитнинг мантиқий натижаси бўлди. Ҳужжатда яқин йиллар учун кўп томонлама шерикликнинг барча йўналишлари ва дастурлари белгиланган.
Саммит кун тартибида амалий ҳамкорлик масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Минтақанинг барча мамлакатларида ўзаро савдо ва инвестициявий фаолият учун қулай шароит яратиш, транспорт ва логистика, энергетика, қишлоқ хўжалиги, туризм соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш каби устувор масалалар шулар жумласидан.
Бинобарин, учрашувда тегишли келишув ва ҳужжатлар, хусусан, Транспорт боғлиқлиги дастури, Халқаро аралаш юк ташиш тўғрисидаги битим имзоланди. Ушбу қарорлар туркий давлатлар ўртасида ўзаро савдони амалга ошириш бўйича вазиятни тубдан яхшилаш учун зарур.
«Айни ҳужжатлар кўп томонлама ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилайди. Улар ТДТга аъзо мамлакатлар саъй-ҳаракатини бирлаштириши, бугунги кунда давлатларимиз тўқнаш келаётган таҳдидларга жамоавий жавоб бўлиши керак», - дея сўзини якунлади Э.Арипов.
Хорижлик мутахассислар иштирокидаги онлайн тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Марказий Осиё халқаро институти ҳамкорлигида ташкил этилди.
Унда Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Ўзбекистон, Туркия, Венгриянинг етакчи таҳлилий марказлари, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти котибиятининг 20 дан ортиқ вакили иштирок этмоқда.
Қатнашчилар Туркий давлатлар ташкилоти Самарқанд саммитининг якуни, аҳамияти, анжуманда Президентимиз томонидан билдирилган муҳим ташаббусларни муҳокама қилишди.
Пойтахтимизда ТДТ Самарқанд саммити якунига бағишланган халқаро конференция ўз ишини давом эттирмоқда. Тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов Саммитда кўплаб ташаббуслар илгари сурилгани...

Выступая на мероприятии с приветственной речью, директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдор Арипов особо подчеркнул, что за период между саммитами в Стамбуле и Самарканде Организация тюркских государств продемонстрировала беспрецедентную активность своих структур, как в плане наполнения практическим содержанием ранее достигнутых договоренностей, так и в выработке новых проектов в рамках реализации стратегии «Видение тюркского мира-2040».
«В этом плане Узбекистан стал важной площадкой для различных мероприятий по линии ОТГ», - отметил представитель ИСМИ.
- Так, я с большим удовлетворением вспоминаю нашу недавнюю встречу в Ташкенте на 8-ом Совещании аналитических центров стран-членов и наблюдателей ОТГ, когда мы всесторонне обсудили вопросы состояния сотрудничества между нашими государствами, выработали предложения по дальнейшей активизации взаимодействия на тюркском пространстве, - констатировал Элдор Арипов.
По его словам, кульминационным завершением всех этих мероприятий стал Первый саммит ОТГ в Самарканде по теме «Новая эра тюркской цивилизации: на пути к общему развитию и процветанию».
Итоги встречи и достигнутые договоренности свидетельствуют, что тюркские государства, образующие почти непрерывное пространство от Китая до Европы, продемонстрировали солидарность и общее желание идти в ногу со временем, целеустремленность наших стран.
По итогам переговоров на саммите принято более 10 многосторонних документов, принята Самаркандская декларация, в которой зафиксированы согласованные позиции государств по ключевым региональным и международным вопросам и развитию многостороннего взаимодействия.
Логичным итогом минувшего саммита стало также утверждение «Стратегии Организации тюркских государств на 2022-2026 годы», в которой интегрированы все направления и программы многостороннего сотрудничества на ближайшие годы.
Особое внимание в повестке дня саммита уделено вопросам практического сотрудничества. Среди них такие приоритетные для всех стран региона темы, как создание благоприятных условий для взаимного торгового и инвестиционного сотрудничества, развитие взаимодействия в сферах транспорта и логистики, энергетики, сельского хозяйства, туризма.
В этой связи подписаны соответствующие соглашения и другие документы, включая Программу транспортной взаимосвязанности и Соглашение о международных смешанных грузоперевозках. Эти решения необходимы для кардинального улучшения ситуации во взаимной торговле тюркских государств.
«Указанные документы зададут новые векторы многостороннему сотрудничеству. Они призваны консолидировать усилия стран ОТГ и стать коллективным ответом на те вызовы, с которыми сегодня сталкивается сообщество наших государств», - заключил Элдор Арипов.
В работе конференции принимают участие более 20 видных представителей научно-академических и аналитических кругов Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, Венгрии, а также Секретариата Организации тюркских государств.
Участники форума обсудили основные итоги Первого саммита ОТГ в Самарканде 11 ноября текущего года, в том числе его значимость, а также важные инициативы, выдвинутые Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на полях мероприятия.
В столице продолжается работа международной конференции, посвященной итогам Самаркандского саммита ОТГ.