Давлат раҳбарлари саммитининг самарали якунлари Ўзбекистон-Қозоғистон муносабатлари тарихига муҳрланиши шубҳасиз. Олий даражадаги музокаралар кун тартиби кенг кўлам касб этиб, ҳар томонлама ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришга оид кенг доирадаги масалаларни қамраб олгани ҳам буни тасдиқлайди.
Ташриф давомида давлатлараро муносабатларнинг асосий йўналишлари бўйича салмоқли ҳужжатлар пакети имзоланди. Шу билан бирга, раҳбарлар анъанавий тарзда ўз эътиборларини Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашнинг ҳаракатлантирувчи кучи ҳисобланган савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришга қаратди.
Қиймати 7 миллиард доллардан ошадиган янги битим ва шартномалар имзолангани ҳам музокараларнинг юқори самарадорлигидан далолат беради. Икки давлат раҳбарлари энергетика, транспорт ва логистика, металлургия, тўқимачилик, аграр ва қурилиш соҳалари бўйича ҳамда ҳудудлар ўртасида йирик қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга старт берди. Бундан ташқари, келгуси йилларда товар айирбошлаш ҳажмини 10 миллиард долларга етказиш мақсадида жорий йил августига қадар ўзаро бозорларни шакллантириш ва мавжуд чекловларни бартараф этишга қаратилган Комплекс дастур ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди.
Шу нуқтаи назардан, Қозоғистон Ўзбекистоннинг учта энг йирик ҳамкорларидан бири эканини таъкидлаш жоиз. Сўнгги 7 йил ичида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 2,5 баравардан ортиб, 2023 йил якунида 4,5 миллиард долларни ташкил этди. Бундай ижобий динамикани ҳисобга олган ҳолда товар айирбошлаш даражасини 10 миллиард долларга етказиш мумкин.
Айни дамда, ҳар икки мамлакат ҳам иқтисодий ўзаро ҳамкорликнинг янги шаклларини яратиш бўйича саъй-ҳаракатларни олиб бормоқда.
2023 йилнинг март ойида Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида «УзКазТрейд» МЧЖ ташқи савдо компанияси ташкил этилди. Ушбу экспорт-импорт корхонаси муассислари «QazTrade» савдо сиёсатини ривожлантириш маркази» АЖ ва «ЎзТрейд» АЖлар бўлди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги ишлаб чиқариш ҳамкорлигини ривожлантириш мақсадида музокаралар чоғида икки мамлакат иқтисодиётининг рақобатбардош устунликларидан фойдаланиш ва бир-бирини тўлдиришга асосланган янги саноат кооперацияси стратегиясини қабул қилиш зарурлиги қайд этилди.
Бу ишлаб чиқариш соҳаси учун рақобатбардош маҳсулот ишлаб чиқариш, қиммат импортни маҳаллий маҳсулотларга алмаштириш учун шарт-шароит яратади, қўшма маҳсулотларни учинчи давлатлар бозорига олиб чиқиш бўйича умумий саъй-ҳаракатлар самарадорлигини оширади ва умуман, мамлакатларимиз иқтисодиётларининг ўзини-ўзи таъминлашини мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшади.
Халқаро саноат кооперацияси марказини ишга туширишни жадаллаштириш бўйича келишувга эришилгани бу борадаги муҳим амалий қадамлардан бўлди. Марказ нафақат янги ишлаб чиқаришларни рағбатлантиради, балки юк ташиш самарадорлигини оширади, юкларни етказиб беришни жадаллаштириб, логистика ҳаражатларини камайтиради.
Мамлакатларимиз иқтисодиёти бир-бирини тўлдираётгани иқтисодий ҳамкорликнинг янги шаклларига эътибор қаратган ҳолда сармоявий ҳамкорлик кўлами ошиб бораётгани ва ўзаро манфаатли шерикликнинг истиқболли “ўсиш нуқталари”ни топишда ҳам яққол намоён бўлмоқда.
Хусусан, сўнгги йилларда қозоғистонлик сармоядорларнинг Ўзбекистонга бўлган қизиқиши сезиларли даражада ортди. 2017 йилдан бошлаб Қозоғистондан мамлакатимизга киритилган инвестициялар ҳажми 23 баробар, яъни 10 миллион доллардан 2023 йилда 230 миллион долларгача ошди. Айни дамда Ўзбекистондаги Қозоғистон корхоналари сони ҳам ортиб бормоқда. 2016 йилга нисбатан уларнинг сони қарийб беш баробарга ошди (1100 дан ортиқ).
Шу жиҳатдан томонларнинг икки давлатнинг ўзаро манфаатларига жавоб берадиган ва узоқ муддатли ўзаро манфаатли ҳамкорликка интилишга асосланган давлатлараро муносабатларнинг янги динамикасини акс эттирадиган янги истиқболли лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича Қўшма жамғарма ташкил этиш масаласи устида ишлашга тайёрлиги алоҳида эътиборга молик.
Қайд этиш жоизки, бугунги кунда икки мамлакат томонидан умумий қиймати 3 миллиард долларга тенг 70 га яқин лойиҳа амалга оширилмоқда. Уларда 14 мингдан зиёд иш ўрни яратилиши кўзда тутилган.
Давлатлар раҳбарлари ҳуҳудлараро ҳамкорликни кенгайтириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратди. Унда Форумни ҳудудлар кенгашига айлантириш ва унга барча вилоятлар ва марказий шаҳарларни жалб этиш муҳим қарорлардан бири бўлди. Янги механизм икки мамлакатнинг савдо-иқтисодий, саноат, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги кўп қиррали ўзаро ҳамкорлигини ривожлантириш катализатори бўлиб хизмат қилишга қаратилган.
Шу билан бирга, томонлар минтақавий аҳамиятга молик стратегик лойиҳалар, жумладан Қамбарота ГЭС-1 қурилишини жадаллаштириш муҳимлигини таъкидлади. Бу кўп қиррали минтақавий лойиҳа бўлиб, Марказий Осиёда барқарор ривожланишни таъминлаш учун энергетика ва сув ресурсларини биргаликда ўзлаштиришга қаратилган.
Умуман олганда, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қозоғистонга давлат ташрифи якунлари жуда самарали бўлди. Эришилган келишувлар ва имзоланган битимлар икки томонлама ўзаро ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш учун мавжуд салоҳиятдан фойдаланишга бўлган ўзаро интилишдан далолатдир.
Томонларнинг савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш бўйича белгиланган режалари мамлакатларимиз иқтисодиётининг ўзини-ўзи таъминлаш учун катта туртки бўлиши ва бутун Марказий Осиё минтақасининг барқарор ривожланишига таъсир кўрсатиши шубҳасиз.
Азамат Сулиманов,
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти бўлим бошлиғи

Завершившийся на днях государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Казахстан, бесспорно, вывел отношения стратегического партнерства и союзничества на качественно новый уровень, придав им еще более поступательный характер.
Знаменательные итоги саммита глав государств непременно войдут в историю узбекско-казахских отношений. Это подтверждается тем, что повестка переговоров на высшем уровне носила всеобъемлющий характер, охватывала широкий круг вопросов по дальнейшему развитию всестороннего взаимовыгодного сотрудничества.
В ходе визита был подписан солидный пакет документов по ключевым направлениям межгосударственного взаимодействия. При этом традиционно особое внимание лидеры уделили наращиванию сотрудничества в торгово-экономической сфере, выступающая драйвером укрепления взаимоотношений между Узбекистаном и Казахстаном.
О высокой результативности переговоров свидетельствует общий портфель новых соглашений и контрактов, превысивший 7 миллиардов долларов. Главами двух стран был дан старт крупным совместным инвестиционным проектам в сферах энергетики, транспорта и логистики, металлургии, текстильной, аграрной и строительной сферах, а также между регионами.
Более того, в целях доведения объемов товарооборота до 10 миллиардов долларов в ближайшие годы достигнута договоренность принять до конца августа текущего года Комплексную программу, которая будет преследовать конкретные результаты с фокусом на создание взаимосвязанного рынка и устранение имеющихся барьеров.
В данном контексте следует отметить, что Казахстан неизменно входит в тройку крупнейших партнеров Узбекистана. Только за последние 7 лет товарооборот между нашими странами вырос более чем в 2,5 раза, достигнув по итогам 2023 года 4,5 миллиарда долларов. С учетом столь позитивной динамики планка товарооборота в 10 миллиардов долларов вполне достижима.
При этом обе страны прилагают совместные усилия по созданию новых форм экономического взаимодействия. В марте 2023 г. между Казахстаном и Узбекистаном создана внешнеторговая компания ООО «УзКазТрейд». Учредителями экспортно-импортного предприятия выступили АО «Центр развития торговой политики «QazTrade» и АО «УзТрейд».
Для дальнейшего наращивания производственного сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном в ходе переговоров подчеркнута необходимость принятия новой стратегии промышленной кооперации, которая будет основана на использовании конкурентных преимуществ и взаимодополняемости экономик двух стран.
Это позволит создать условия для производства конкурентоспособной продукции, замещения дорогостоящего импорта отечественными продуктами, повышения эффективности общих усилий по выводу совместной продукции на рынки третьих стран и, в целом, внесет весомый вклад в укрепление самодостаточности экономик наших государств.
Важным практическим шагом в этом направлении стала достигнутая договоренность по ускорению запуска Международного центра промышленной кооперации, который будет не только стимулировать создание новых производств, но и повысит эффективность перевозки товаров, ускоряя доставку грузов и уменьшая затраты на логистику.
О взаимодополняемости экономик наших стран также свидетельствуют растущие масштабы инвестиционного взаимодействия с акцентом на новые формы экономического сотрудничества и поиск перспективных «точек роста» взаимовыгодного партнерства.
Так, в последние годы интерес казахстанских инвесторов к Узбекистану заметно активизировался – начиная с 2017 года объем инвестиций из Казахстана в нашу страну вырос в 23 раза – с 10 до 230 миллионов долларов в 2023 году. Одновременно увеличивается количество предприятий с участием казахстанского капитала в Узбекистане. По сравнению с 2016 годом их число выросло почти в пять раз (свыше 1,1 тыс.).
В этом ключе особого внимания заслуживает готовность сторон проработать вопрос создания Совместного фонда для финансовой поддержки новых перспективных проектов, которые отвечают взаимным интересам двух государств, отражают новую динамику межгосударственных отношений, основанных на стремлении к долгосрочному взаимовыгодному сотрудничеству.
Стоит подчеркнуть, что на сегодняшний день сторонами уже реализуется около 70 проектов на общую сумму свыше 3 миллиардов долларов, предполагающих создание более 14 тысяч рабочих мест.
Отдельное внимание главы государств уделили расширению межрегионального сотрудничества, где важным решением стала трансформация Форума в Совет регионов с подключением всех областей и центральных городов. Новый механизм призван послужить катализатором наращивания многопланового взаимодействия двух стран в торгово-экономической, промышленной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Наряду с этим стороны подчеркнули важность скорейшей практической реализации стратегических проектов общерегионального значения, в том числе строительства Камбаратинской ГЭС-1. Это многоаспектный региональный проект, нацеленный на совместное освоение энергетических и водных ресурсов для обеспечения устойчивого развития Центральной Азии.
В целом, итоги государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Казахстан стали весьма плодотворными. Ряд достигнутых договоренностей и подписанных соглашений свидетельствует о взаимном стремлении комплексно задействовать имеющийся потенциал для выведения двустороннего взаимодействия на качественно новый уровень.
Нет сомнений, что намеченные планы сторон по дальнейшему углублению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества станут важным подспорьем для обеспечения самодостаточности экономик наших стран и окажут мультипликативный эффект на устойчивое развитие всего региона Центральной Азии.
Состоявшийся 7-8 августа государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Казахстан, безусловно, стал значимым историческим событием. Встреча ознаменовала собой важную веху в развитии узбекско-казахстанского сотрудничества и вывела его на качественно новый уровень.