Жорий йилнинг 21 июль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков видеоконференция шаклида Хитой Халқ Республикасининг (ХХР) Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Цзян Янь билан музокаралар ўтказди. Суҳбат чоғида пандемияга қарши курашда икки томонлама ўзаро ҳамкорликка оид масалалар, шунингдек, инвестициялар, савдо ва транспорт соҳасидаги жорий ва келгусидаги ҳамкорликнинг бир қатор жиҳатлари муҳокама қилинди.
ХХР ҳукуматига кўрсатилган инсонпарварлик ёрдами ҳамда Ўзбекистон шифокорларига эпидемиянинг тарқалишига қарши курашишда ва «COVID-19» коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларни даволашда кўмаклашиш мақсадида бир гуруҳ хитойлик шифокорларни Ўзбекистонга юбориш тўғрисидаги қарори учун миннатдорчилик билдирилди.
Шунингдек, эпидемиологик вазиятга қарамай, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун Ўзбекистонга келган хитойлик мутахассисларнинг бебаҳо ҳиссаси таъкидланди.
Суҳбат чоғида томонлар умумий мақсадларга эришиш учун Ўзбекистон ва ХХР ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича биргаликдаги ишларни давом эттириш истагини билдирдилар.
Хитойлик инвестор ва тадбиркорларнинг Ўзбекистонда нефть-газ, кимё, қурилиш, фармацевтика ва енгил саноат соҳаларида лойиҳаларни амалга оширишга катта қизиқиши, шунингдек, Давлат тараққиёт банки, ХХР Эксимбанки ва Ипак йўли жамғармаси билан ҳамкорлик ривожланишининг юқори суръатлари таъкидланди.
Ушбу йўналишда, яқин келажакда Ўзбекистон ва Хитой вилоятларининг биринчи форумини ўтказишга тайёрлик билдирилди. Форумнинг мақсади - Ўзбекистон Республикаси вилоятлари ва ХХР провинциялари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш, шунингдек, Ўзбекистон ва Хитой табдиркорлари ўртасидаги икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлашдан иборатдир.
Савдо айланмасининг ҳозирги ижобий динамикасини сақлашда, жумладан, пандемиянинг савдо битимларини амалга оширишга кўрсатаётган салбий таъсирини камайтиришдан ҳар икки томон манфаатдор эканлиги таъкидланди. Ушбу йўналишда Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва ХХР Ҳукумати ўртасида товарларнинг божхона қийматини аниқлаш ва назорат қилиш учун зарур бўлган ахборот билан алмашиш тўғрисидаги битим лойиҳасини ва унга таалуқли бўлган Ахборот ҳамкорлигининг Техник шартларини кўриб чиқиш долзарб масала ҳисобланади. Томонлар ҳар икки мамлакатнинг тегишли идораларини жалб қилган ҳолда ушбу йўналишдаги ҳамкорликни фаоллаштиришга келишиб олдилар.
Транспорт соҳасидаги ҳамкорлик масалалари ҳам муҳокама қилинди - шу нуқтаи назардан, жорий йилнинг июнь ойида “Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон – Туркманистон” блок-поезди муваффақиятли йўлга қўйилганлиги қайд этилди. Ушбу йўлак бўйлаб мультимодал юк ташиш ҳажмини ошириш учун қўшимча қулай шарт-шароитларни яратиш тўғрисида келишувга эришилди. Шунингдек, ташқи савдо юкларини, жумладан, янги узилган мева-сабзавот ва бошқа маҳсулотларни консолидация қилиш, сақлаш, қайта ишлаш ва тарқатиш бўйича қўшма корхоналарни ташкил этиш бўйича таклифлар билдирилди ва кўриб чиқиш учун қабул қилинди.
Музокаралар якунида томонлар муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида ҳамкорликда амалга ошириладиган вазифаларни аниқлаб олдилар.

Проведены переговоры с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в Узбекистане
21 июля текущего года заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики (КНР) В Республике Узбекистан Цзян Янь. В ходе беседы были затронуты вопросы двустороннего взаимодействия в противодействии пандемии, а также ряд аспектов текущего и дальнейшего сотрудничества в сфере инвестиций, торговли и транспорта.
Правительству КНР была выражена признательность за предоставленную гуманитарную помощь и решение о направлении группы китайских медиков в Узбекистан для оказания содействия узбекским врачам в борьбе с распространением эпидемии и лечении больных коронавирусной инфекцией «COVID-19».
Также была подчеркнута неоценимая роль китайских специалистов, прибывших в Узбекистан для реализации инвестиционных проектов, несмотря на текущую эпидемиологическую обстановку.
В ходе беседы стороны выразили намерения продолжать тесную совместную работу по дальнейшему наращиванию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и КНР для достижения общих задач.
Подчеркнут высокий интерес китайских инвесторов и предпринимателей к реализации проектов в Узбекистане в нефтегазовой, химической, строительной, фармацевтической, и легкой промышленности, а также высокие темпы развития сотрудничества с Государственным банком развития, Эксимбанком КНР и Фондом Шелкового пути.
В данном контексте также была выражена готовность провести в ближайшей перспективе первый Форум регионов Узбекистана и Китая, целью которого является установление прямых связей между областями Республики Узбекистан и провинциями КНР, а также укрепление двусторонних связей между узбекскими и китайскими предпринимателями.
Отмечена заинтересованность обеих стран в сохранении текущей положительной динамики товарооборота, в том числе путем минимизации негативного воздействия пандемии на реализацию торговых соглашений. В данном направлении актуальным вопросом является рассмотрение проекта соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством КНР об обмене информацией, необходимой для определения и контроля таможенной стоимости товаров и связанных с ней Технических условий информационного взаимодействия. Стороны обусловились активизировать сотрудничество в данном направлении с привлечением профильных ведомств двух стран.
Были обсуждены вопросы взаимодействия в области транспорта – в данном контексте отмечен успешный запуск в июне текущего года блок поезда «Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан». Достигнута договоренность о выработке дополнительных благоприятных условий для наращивания объемов мультимодальных перевозок по данному коридору. Также были озвучены и приняты к рассмотрению предложения о создании совместных предприятий по консолидации, хранению, обработке и распределению внешнеторговых грузов, в том числе свежей плодоовощной и другой продукции.
По итогам переговоров стороны определили дальнейшие совместные действия в рамках обсужденных направлений взаимодействия.