Ўзбекистон, Марказий Осиё Ипак йўлининг марказий қисмида жойлашган. Мамлакат табиий ресурсларга бой ва юқори потенциалга эга. Ўзбекистон янги бозор сифатида Корея Республикаси компанияларининг эътиборни доимо ўзига жалб қилиб келмоқда. Жорий йил май ойида икки мамлакат ўртасидаги савдо алмашинуви учун кўприк бўлиб хизмат қиладиган Жанубий Корея–Ўзбекистон бизнес уюшмаси иш бошлади. Хўш, Ўзбекистонда Корея Республикаси компаниялари қандай қилиб янги ўсишга эришишлари мумкин? Яқинда Корея Республикаси телевидениясида намойиш этилган кўрсатувда Жанубий Корея–Ўзбекистон бизнес уюшмаси раиси Ким Ёнг Гу ва унинг ўринбосари Ким Чанг Гон билан ушбу мавзуда суҳбат ташкил этиди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Уюшма раиси ва унинг ўринбосари кўрсатув давомида саволларга батафсил жавоб берди.
— Жаноб Ким Ёнг Гу ва жаноб Ким Чанг Гон биргаликда Жанубий Корея–Ўзбекистон бизнес уюшмасини ташкил этдингиз, ушбу уюшманинг фаолияти ҳақида тўхталсангиз? Нима мақсадда уюшма ташкил этилди?
Ким Ёнг Гу:
— Бизнинг уюшмамизга Жанубий Корея ва Ўзбекистон ўртасидаги иқтисодий алмашинув, шунингдек, сармоя киритиш учун кўприк бўлиб хизмат қилиш мақсадида асос солинди. 2020 йил 2 апрелдан бошлаб, у Корея Республикаси Савдо-саноат ва энергетика вазирлигининг тасдиғига асосан ташкил этилди.
— Ўзбекистон қандай давлат? Нима учун аянан Ўзбекистонда бизнес юритишим керак деб ўйлагансиз?
Ким Чанг Гон:
— Ўзбекистон Жанубий Кореяликлар учун ҳали ҳам тўлиқ таниш бўлмаган яъни Собиқ Совет Иттифоқидан ажралиб чиқиб мустақилликга эришган Марказий Осиёнинг бешта давлатидан биридир. Ўзбекистонда 200 мингга яқин корейс миллатига мансуб кишилар истиқомат қилади. Бундан ташқари, Ўзбекистон Жанубий Корея тўлқинига бошқа минтақаларга қараганда қизиқиши кучли бўлган мамлакатдир. Яна шуни таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Корея Республикаси ҳукумати томонидан илгари сурган янги Шимолий Сиёсатнинг маркази дея оламан. 2017 йилдан Ўзбекистонда янги раҳбар бошқаруви остида ҳозирда фаол ислоҳотларни амалга оширмоқда. Биринчидан, Ўзбекистон “Post China” ролини бажарган баъзи Жануби-Шарқий Осиё давларлардан фарқли ўлароқ, хорижий капитални жалб қилишни жадал тарғиб қилмоқда. Сармоя киритган чет эл компаниялари, ҳусусан, Жанубий Корея компанияларига жуда кўп имтиёзларни тақдим этмоқда. Хусусан, экспорт учун божхона тўловларидан озод қилиш ва инвестиция миқдорига қараб корпоратив солиқни камайтириш каби бир қатор имтиёзлар мавжуд.
Иккинчидан, Ўзбекистонга хорижий компаниялар сармоя киритса, улар учун ердан фойдаланишни камида 30 йил давомида бепул тақдим этмоқда.
Турли хил инфратузилмалар ҳам давлат томонидан қўллаб-қувватланади. Ўзбекистондаги ички бозор ҳам етарлича потенциалга эга деб ўйлайман. Шу билан бирга, Ўзбекистон Марказий Осиё, Жанубий–Ғарбий Осиё ва Шарқий Европа бозорларига кира оладиган географик жиҳатдан жуда қулай минтақадир.
— Гапларингизни тинглаганимдан сўнг, Ўзбекистон чет эл компаниялари учун очиқ деган хулосага келдим. Жунабий Корея–Ўзбекистон бизнес уюшмасининг ташкил этилганига мана 3 ойча бўлибди. Илтимос, ушбу муҳитда қандай ишлар билан машғул эканлигингиз ҳақида бизни таништирсангиз.
- Корея Республикаси ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро савдо алмашинувини ривожлантириш ва фаоллантириш мақсадида, Ўзбекистон томони аллақачон 2018 йил ноябрь ойида ўз савдо ваколатхонасини тузган.
— Кореядами?
— Ҳа, Жанубий Кореяда. Жанубий Кореяда шунга ўхшаш расмий канал каби ҳукумат қўмитаси деярли йўқ. Демак, Ўзбекистонга сармоя киритадиган компаниялар ёки жисмоний шахсларга ёки сармоя киритишга қизиққан компаниялар учун иқтисодиётни тиклашда фойдамиз тегиши ва мамлакатимиздаги шахслар ва компаниялар бизга аъзо бўлиб, турли хил масалаларда ёрдам олишлари режалаштирилган.
— Суҳбатдан кўриниб турибди Корея–Ўзбекистон бизнес уюшмасига аъзо бўлганлар кўплаб имтиёзлардан фойдаланиши мумкинга ўхшайди. Хўш, қандай қилиб уюшмага аъзо бўлишим мумкин?
— Аъзолар учун махсус чекловлар йўқ. Авваламбор, Ўзбекистонга бўлган қизиқишингиз ва меҳрингиз бўлиши керак деб ўйлайман. Имтиёзларга келсак айтиб ўтганимдек, маҳаллий компанияларнинг янги ривожланаётган бозорларга кириши турли хатарлар мавжудлиги ҳақиқат. Шу сабабли, бизнинг уюшмамиз турли хил расмий каналлар, хусусан Ўзбекистондаги турли тармоқлар ва каналлар орқали ишончли бўлган турли хил хизматларни уюшмамиз аъзоларига тақдим этамиз. Хусусан, уюшмамизда Ўзбекистон расмий ходимлари биргаликда фаолият юритишмоқда. Шундай қилиб, биз бир йўналишда Ўзбекистон ҳукуматининг асосий идоралари билан узлуксиз алоқа қилиш орқали турли хил ёрдамларни тақдим этамиз. Шу нуқтаи назардан айтмоқчиманки, Жанубий Кореяда Ўзбекистонга мана шунга ўхшаш турли хил расмий хизматларни кўрсатадиган ягона уюшма бу Корея-Ўзбекистон уюшмаси деб айта оламан.
— Раис жаноблари, ундай бўлса сиз қандай бизнес йўналишини ишончли деб ҳисоблайсиз?
—Ҳозирги кунда Ўзбекистонда Кореянинг 600 га яқин компаниялари фаолият юритиб келмоқда. Аммо, истиқболли тармоқлар ҳақида гап кетганда, бу албатта манба бўлиши керак. Лекин, Ўзбекистонда саноат тузилмаси ҳали ҳам енгил саноатга асосланганлиги сабабли енгил саноат соҳасига кириш фойдали деб ўйлайман, Ўзбекистонга кирмоқчи бўлган Корея компаниялари учун кўприк вазифасини бажармоқчимиз.
— Жаноб раис, сиз Ўзбекистон Президенти ва ҳукумати томонидан чет элликларга бериладиган энг юқори нишонни олганингиз ҳақида эшитдим. Бундан ташқари, ўтган йили Ўзбекистонда вольфрам конини қазиб олиш бўйича 2 триллион вонлик лойиҳасини қўлга киритганингиздан ҳабарим бор. Бунга қандай эришдингиз?
— Ушбу ҳудуд Ўзбекистон пойтахти Тошкентдан тахминан 750 км шимоли-ғарбда жойлашган бўлиб, захиралар қиймати тахминан хозирги бозор нарҳида 2 триллион вонга тенг. Ушбу вольфрамни ишлаб чиқариш ҳуқуқини таъминлаш жуда мазмунли. Сабаби, мамлакатимизда вольфрам илгари ишлаб чиқарилган, ҳозир эса у умуман ишлаб чиқарилмайди. Мамлакатимизда вольфрамни қайта ишлаш корхоналари 25 та. Уларнинг 20 фоизи дунёда жуда машҳур компаниялардир.
— Раис ўринбосарига келсак, мен сизнинг Ўзбекистон Бош вазирининг савдо ва инвестициялар бўйича маслаҳатчиси сифатида хизмат қилаётганингиздан ва ҳатто фахрий фуқаролик картаси билан тақдирланганингиздан хабардорман. Ушбу махсус ришталарнинг бошланиши қандай бўлган ва сизнинг чет элда юритаётган муносабатларингизнинг асосий сири нимада?
— Мен дастлаб 2007 йилда Ўзбекистонга борганман. Мана орадан аллақачон 13 йил ўтиб кетибди. Чин маънодаги ришталарни 2016 йилда жанубий Кореядаги Ўзбекистоннинг фахрий консули сифатида тайинланганнимдан сўнг Корея Республикасидаги Ўзбекистон Республикасининг фавқулодда ва мухтор элчиси ҳурматли Виталий Фен билан биргаликда 2 мамлакат иқтисодиётига турли хил қўллаб қувватлаб, фуқаро дипломатиясини ривожлантириш учун ўз кучимизни сарфлаб, бир қатор алоқаларни ўрнатдик. Бундан ташқари, ўз бизнесимни маҳаллий миқёсда тарғиб қилишнинг муҳим қисми сифатида маҳаллийлаштиришга эътибор қаратдим. Айниқса, биз маҳаллий аҳоли билан ишлашимиз кераклиги сабабли мен маҳаллий аҳоли билан уйғунлик ва ҳамжиҳатлик жуда муҳим деб ўйлайман. Мен ушбу қисмга қаттиқ эътиборимни қаратдим ва ўз бизнесимни барқарорлаштирганимга 10 йилдан ошди, ишимни ҳамжиҳатлик билан юритаяпман.
— Ўзбекистон билан эркин савдо шартномаси илгари сураётганини эшитдим. Жаноб раис ўринбосари, айтингчи ҳозирда бу ҳолат қай даражада кўриб чиқилди?
— Икки мамлакат ўртасидаги савдо айирбошлаш ҳажмига назар ташласак, ўтган йил 2019 йилга келиб бу кўрсатгич тахминан 2,1 миллиард долларни ташкил этди. Бу Жанубий Кореянинг савдо қолдиғи 2 миллиард доллардан ошди. Бу жуда жиддий мувозанат эмасми?
Ушбу номутаносибликни бартараф этиш учун Ўзбекистон ҳукумати Корея Республикси ҳукуматига эркин савдо шартномаси чекловларини киритди ва Ўзбекистон ҳам янги ҳукумат томонидан илгари сурилаётган Янги Шимолий Сиёсатига мувофиқ Евроосиё қитъасига кириб бориши керак. Шунинг учун, ўзбекистон Марказий Осиёнинг марказда бўлганлиги сабабли, Корея Республикаси ҳукумати Ўзбекистон билан эркин савдо шартномасини имзолаш орқали Евроосиё қитъасига ўтиш имкониятини тайёрлаш учун жуда кўп ҳаракат қилмоқда. Муҳокамалар вазирлар орқали давом этмоқда. Ушбу ҳужжат, жорий йил Ўзбекистон Президентининг Корея Республикасига расмий ташрифи давомида иккала мамлакат раҳбарлари томнидан имзолаш арафасида эканлиги ҳақида ҳабарим бор. Бизнинг бизнес уюшмамиз ҳам ушбу муҳокамада иштирок этмоқда, турли кўмакларни бериб келмоқдамиз.
— Корея–Ўзбекистон бизнес уюшмасининг келгусидаги режалари қандай Қандай уюшма сифатида из қолдиришни истайсиз? Раис жаноблари сизнинг фикрингиздан бошласак.
— Айни пайтда Корея Республикаси ва Ўзбекистоннинг дипломатик муносабатлари стратегик шериклик сифатида экани бизга маълум. Шунинг учун, келажакда бу икки мамлакат ўртасидаги дипломатик алоқалар янада мустаҳкам бўлишига умид қиламан. Ўзбекистон Жанубий Корея иқтисодиёти алмашинуви орқали фойда олади. Бундан ташқари икки томонлама ҳамкорликдан Корея Республикасига наф бор деган умиддаман. Ўзбекистон Марказий Осиёдаги энг ривожланган давлатга айланишини ва бизнинг уюшмамиз фаол равишда Ўзбекистонга борадиган компанияларни ёки Ўзбекистондан мамлакатимизга келишни истаган компанияларга етакчилик қилишига фаол ёрдам бериш орқали қўллаб-қувватлашни истаймиз.

Узбекистан расположен в самом сердце Центральной Азии и Великого шелкового пути. Эта государство, богатое природными ресурсами и с высоким потенциалом экономического развития, страна, привлекает внимание южнокорейских предпринимателей в качестве нового рынка. В мае месяце текущего года состоялось официальное открытие Корейско-Узбекской бизнес-ассоциации, которая будет выполнять роль моста в процессе взаимообменов и налаживания различных связей между двумя странами.
Каким образом Республика Корея может реализовать свои новые возможности роста в Узбекистане? Недавно на южнокорейском телевидении вышла в эфир телепередача на эту тему, в которой приняли участие председатель Корейско-Узбекской бизнес-ассоциации Ким Ён Гу и заместитель председателя Ким Чанг Гон, передает корреспондент ИА «Дунё».
- Господин Ким Ён Гу и господин Ким Чан Гон, нам известно, что вы совместными усилиями создали Корейско-Узбекскую бизнес-ассоциацию, расскажите, пожалуйста, что побудило вас создать данную организацию и чем она занимается?
Ким Ёнг Гу:
- Мы создали Корейско-Узбекскую бизнес-ассоциацию в качестве связующего моста в сфере экономических взаимообменов и осуществления инвестиционной деятельности между Республикой Корея и Республикой Узбекистан. 2 апреля 2020 года мы получили лицензию на осуществление деятельности со стороны Министерства торговли, промышленности и энергетики и основали нашу Ассоциацию.
- Что за страна Узбекистан? Почему вы думаете, что необходимо начинать вести свой бизнес именно с Узбекистаном?
Ким Чанг Гон:
- Если говорить про Узбекистан, то для южнокорейцев данная страна до сих пор является мало знакомым государством. Это одна из пяти стран в Центральной Азии, которые отделились от Советского Союза. А также Узбекистан – это страна на территории которой проживает примерно 200 000 этнических корейцев - «корёин». Помимо этого, в Узбекистане, как где бы то ни было, особо популярна корейская культура. К тому же Узбекистан является одной из ключевых стран в рамках реализации Новой Северной экономической политики, проводимой правительством Республики Корея.
В Узбекистане к власти пришло новое правительство, под руководством которого, в настоящее время, проводятся крупные реформы по открытию страны внешнему миру. В первую очередь, Узбекистан, в отличие от стран Юго-Восточной Азии, которые играли роль пост-китайского плацдарма, активно продвигает привлечение иностранного капитала, а также предоставляет различные льготы иностранным инвесторам, в частности южнокорейским инвесторам. Льготы относительно таможенных сборов и налогообложения. Во-вторых, в случае вложения иностранным инвестором инвестиций в Узбекистан, предпринимателям на бесплатной основе предоставляется земельная территория сроком минимум на 30 лет.
Со стороны правительства Узбекистана также активно проводится поддержка по предоставлению необходимой различной инфраструктуры. Помимо этого, не только внутренний рынок Узбекистана имеет очень высокий потенциал, также страна обладает очень выгодными геополитическими условиями, так как через Узбекистан имеется возможность выхода на рынки близлежащих стран центральноазиатского региона, в Юго-Западной Азии и Европе, что создает благоприятную атмосферу ведения бизнеса и делает Узбекистан очень привлекательным для предпринимателей.
- Выслушав вас, у меня сложилось представление, что Узбекистан очень открытая страна для иностранных инвесторов. Но с начала деятельности Корейско-Узбекской бизнес-ассоциации прошло всего три месяца, расскажите, пожалуйста, какую работу вы проводите в нынешних условиях?
- Со стороны Узбекистана уже в ноябре 2018 года было создано Торговое представительство в Республике Корея в целях повышения объемов и активизации торговли между двумя странами.
- В Республике Корея?
- Да, в Республике Корее. Со стороны Южной Кореи подобного официального канала, помимо самого правительства, не существовало. Поэтому мы со своей стороны намерены осуществлять помощь обычным предпринимателям или обычным компаниям Кореи, которые имеют намерение осуществлять инвестирование в Узбекистан, поддерживать в их процессе выхода на рынки Узбекистана и ведения их деятельности.
- Да, получается, что зарегистрированные члены Ассоциации могут получить множество различных плюсов. Что необходимо сделать для того, чтобы стать членом Ассоциации?
- Относительно условий принятия в члены Ассоциации, у нас нет каких-либо особых ограничений. Если вы имеете интерес к Узбекистану, если вам нравится Узбекистан, вы можете стать членом нашей Ассоциации. Также вы упомянули о плюсах, могу сказать, что во время выхода компании на новые развивающиеся рынки существует большое количество рисков, связанных с данным процессом. Исходя из этого, мы в нашей Ассоциации, посредством применения различных официальных каналов, налаженных связей, можем предоставить членам Ассоциации различные услуги с высоким уровнем общественного доверия.
В частности, в нашей организации на постоянной основе ведут работу государственные служащие Республики Узбекистан. Поэтому мы можем по прямой линии связываться с различными учреждениями в правительстве Узбекистана в режиме реального времени и оказывать различную помощь и поддержку. Исходя из чего, я могу сказать, что Корейско-Узбекская бизнес-ассоциация является единственной в Республике Корея организацией, которая может оказывать подобные различные услуги и поддержку на официальном уровне.
- В таком случае, господин председатель, как вы думаете, какое направление бизнеса в Узбекистане является самым перспективным?
- В настоящее время на территории Узбекистана ведут свою деятельность примерно 600 южнокорейских компаний. Если говорить о перспективном направлении, то это конечно природные ресурсы. Однако на данный момент индустриальная структура Узбекистана до сих пор базируется на легкой промышленности, поэтому я думаю, что данное направление является перспективным для осуществления предпринимательской деятельности. Мы со своей стороны будем играть роль плацдарма для продвижения подобной деятельности южнокорейских компаний.
- Господин председатель, мы слышали, что вы получили самую высшую награду присуждаемую иностранным гражданам от правительства Узбекистана. А также нам известно, что в прошлом году вам было выдано разрешение на добычу вольфрама в Узбекистане в объеме примерно в 2 трлн вон. Как добились этого?
- Это месторождение расположено на западе примерно в 750 км от столицы Узбекистана города Ташкента, его запасы оцениваются примерно в 2 трлн вон. Для меня имело очень большой смысл получение данной лицензии на разработку и добычу, потому что раньше у нас в Южной Корее велось производство вольфрама, но на данный момент оно полностью прекратилось. В настоящее время в нашей стране действуют примерно 25 предприятий, которые закупают вольфрам и перерабатывают его. Примерно 20% из этих компаний являются известными всему миру крупными фирмами.
- Господин заместитель председателя, мы знаем, что вы являетесь советником премьер-министра Республики Узбекистан по торгово-инвестиционному сотрудничеству с Республикой Корея, а также вы даже получили удостоверение почетного гражданина Узбекистана. Расскажите, пожалуйста, как началась ваша особенная связь и судьба с Узбекистаном, а также в чем ваш секрет удачной работы за рубежом?
- Я начал свою работу с Узбекистаном примерно в 2007 году, то есть прошло уже около 13 лет. А моя основная деятельность началась с того, что в 2016 году мне был присвоен статус почетного консула Посольства Республики Узбекистан в Республике Корея, после чего совместно с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Республике Корея Виталием Феном мы начали осуществлять различные совместные проекты по поддержке экономического развития и расширения неправительственной дипломатии двух стран. Также, относительно вопроса ведения бизнеса в Узбекистане, один из важных аспектов о котором я хотел бы упомянуть, это локализация, то есть стратегия по освоению на месте. В частности, так как нам необходимо работать с местными жителями Узбекистана, мы должны стараться находится в гармонии и согласии с жителями страны. Я со своей стороны уделяю данному аспекту довольно много внимания, это стало моей неотъемлемой частью, и я уже на протяжении более 10 лет веду довольно успешно свой бизнес.
- Я слышал, что в настоящее время ведется работа по продвижению подписания Соглашения о свободной торговле между Республикой Корея и Республикой Узбекистан. Господин заместитель председателя, расскажите, пожалуйста, о текущей обстановке.
- Если посмотреть на объем торгового оборота между двумя странами, то по данным за 2019 год он составил 2,1 миллиарда долларов США. Из этой суммы профицит Кореи составил примерно 2 миллиарда долларов, что показывает значительный дисбаланс в данном процессе.
Со стороны правительства Узбекистана в целях устранения подобного неравенства было предложено заключение Соглашения о свободной торговле. Со стороны правительства Кореи, которое в данный момент продвигает Новую Северную экономическую политику, необходимо искать выходы вглубь Евразийского материка. И так как Центральная Азия находится непосредственно в центре Евразии, а Узбекистан в центре Центральной Азии, то заключение с Узбекистаном Соглашения о свободной торговле станет очередным шагом Кореи для выхода на просторы Евразии, что побуждает правительство Кореи активно поддерживать процесс заключения Соглашения.
И на данный момент на уровне министерств двух стран идут активные рабочие обсуждения. И если в текущем году будет осуществлен визит президента Узбекистана в Корею, насколько мне известно, во время визита планируется подписание документа лидерами двух стран. Со стороны Корейско-Узбекской бизнес-ассоциации также осуществляется необходимая поддержка данного процесса по различным вопросам.
- Какое ваше видение Корейско-Узбекской бизнес-ассоциации на будущее? Каким вы видите развитие вашей Ассоциации?
- На данный момент, насколько я помню, отношения между Южной Кореей и Узбекистаном находятся на уровне стратегического партнерства. И впредь мы желаем, чтобы эти отношения только крепли и развивались. А также хотим, чтобы посредством взаимного экономического взаимообмена и сотрудничества развивались экономики обоих государств. Мы желаем, чтобы Узбекистан стал самой развитой страной в своем регионе. А со стороны Ассоциации мы всегда будем играть роль плацдарма и оказывать помощь южнокорейским компаниям по выходу на рынки Узбекистана, и также помогать узбекским компаниям, которые хотят работать и осуществлять свою деятельность в Республике Корея.