Ўзбекистон - Германия: сиёсий ўзаро ишонч ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш учун асос бўлиб хизмат қилмоқда
Олий Мажлис Сенатида парламент юқори палатаси раҳбари Т.Нарбаеванинг Германия Федератив Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси жаноб Гюнтер Лео Оверфельд билан учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат давомида икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.
— Германия Ўзбекистоннинг муҳим ҳамкори ҳисобланади, — деди Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева. — Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германия Федератив Республикасига, шунингдек Германия Федератив Республикаси Президенти Франк-Вальтер Штайнмайернинг мамлакатимизга расмий ташрифлари мамлакатимиз ташқи сиёсий ҳаётида муҳим воқеа бўлди. Коронавирус пандемиясига қарамай, икки давлат ўртасида савдо-иқтисодий, сиёсий, ижтимоий-маданий муносабатлар йўлга қўйилди. Парламентлараро муносабатлар ҳам ривожланмоқда, бироқ имкониятлардан тўлиқ фойдаланилмаяпти. Барча йўналишларда халқаро шартномаларни тезроқ ратификация қилишда муҳим роль ўйнайдиган алоқаларни мустаҳкамлаш зарур. Давлатимиз раҳбарининг яқинда қабул қилинган “2020-2023 йилларда Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан ҳар бир ҳудудни ривожлантириш дастури тасдиқланди. Биз Қорақалпоғистонга хорижий инвестицияларни жалб қилишдан манфаатдормиз. Шунинг учун биз
20-25 декабрь кунлари хорижий мамлакатлардаги, шу жумладан сизнинг мамлакатингиздаги элчиларни Қорақалпоғистонга ташриф буюришга зарур чоралар-тадбирларни ишлаб чиқиш мақсадида таклиф қилдик. Германиянинг Қорақалпоғистон ҳудудларини ривожлантириш масалаларини ишлаб чиқишда иштирок этиши биз учун жуда муҳимдир, чунки бу йўналишда бир нечта лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилган.
Германия кўп йиллар давомида энг ишончли ва синалган ҳамкорлардан бири бўлиб келгани қайд этилди. Икки томонлама муносабатлар мустаҳкам пойдеворга асосланган ва анъанага кўра ишонч хусусиятига эга. Икки республика ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилгандан бери сиёсий, иқтисодий ва маданий-гуманитар мулоқотларни мустаҳкамлашга қаратилган улкан ишлар амалга оширилди.
Сўнгги йилларда кўплаб соҳаларда ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашди. Давлатлар ўртасида ўрнатилган сиёсий ўзаро ишонч ҳамкорлик
ва ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш учун асос бўлиб хизмат қилмоқда.
— Мамлакатларимиз ўртасида кўплаб соҳаларда, шу жумладан Германияга  йигирилган пахта ипини экспорт қилиш, шунингдек етказиб бериш ҳажмини янада ошириш учун зарур ахборот тезкор алмашуви  бўйича ҳамкорлик йўлга қўйилган, - деди Германия Федератив Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Гюнтер Лео Оверфельд. Бундан ташқари, Германия ҳамкорлик доирасида пандемия шароитида соғлиқни сақлаш ва бошқа соҳаларни ривожлантиришга 180 млн. евро икки йилга ажратган. 2021 йилнинг иккинчи ярмида Термизда ҳам мамлакатимиз ҳамшираларини, ҳам Афғонистон ҳамшираларини ўқитиш ва уларнинг малакасини ошириш бўйича ўқув марказини очиш режалаштирилган. Шунингдек, навбатдаги лойиҳа доирасида давлат бошқаруви, шу жумладан хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги ролини кучайтириш учун 10 млн. евро ажратилади.
Учрашувда пахта терими кампаниясида Ўзбекистон эришган ютуқлари қайд этилди. Бугунги кунда мажбурий меҳнат номақбул ҳисобланади ва қўлланилмайди. Бундан ташқари, қонунчилик даражасида кўрилаётган чоралар мажбурий меҳнатга бутунлай барҳам беришга хизмат қилади. Савдо-иқтисодий шериклик икки мамлакат ўртасидаги ўзаро алоқаларнинг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Учрашувда Европа Иттифоқи бозорларига тўқимачилик маҳсулотининг экспорт қилинишини кенгайтириш масаласи кўриб чиқилди.

В Сенате Олий Мажлиса состоялась встреча главы верхней палаты парламента Т. Нарбаевой с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия господином Гюнтером Лео Оверфельдом.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы развития сотрудничества между двумя странами.
— Германия считается важным партнером Узбекистана, — отметила Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева. — Официальные визиты Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Федеративную Республику Германия, а также Президента Федеративной Республики Германия Франк-Вальтера Штайнмайера в нашу страну стали значимыми событиями во внешнеполитической жизни нашей страны. Между двумя государствами, несмотря на пандемию коронавируса налажены торгово-экономические, политические, социально-культурные отношения. Развиваются и межпарламентские отношения, но не в полной мере используются возможности. Необходимо укрепить связи, которые играют важную роль в скорой ратификации международных договоров по всем направлениям. Принятое на днях Постановление главы государства «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан в 2020-2023 годах», которым утверждена программа по развитию каждого района. Мы заинтересованы в привлечении иностранных инвестиций в Каракалпакстан. Поэтому с 20-25 декабря пригласили всех послов в зарубежных странах, в том числе и в вашей стране, посетить Каракалпакстан, ознакомиться и разработать необходимые меры. Участие Германии в проработке вопросов по развитию районов Каракалпакстана для нас важно, тем более, что уже намечена реализация нескольких проектов в данном направлении.
Отмечалось, что Германия на протяжении многих лет оставалась одним из самых надежных и проверенных партнеров. Двусторонние отношения сформированы на прочном фундаменте и традиционно носят доверительный характер. С момента установления дипломатических связей между двумя республиками проделана огромная работа, направленная на укрепление политического, экономического и культурно-гуманитарного диалогов.
За последние годы заметно активизировалось сотрудничество во многих сферах. Установленное между государствами политическое взаимодоверие служит основной для партнерства и укрепления взаимоотношений.
— Между нашими странами налажено сотрудничество во многих сферах, в том числе по экспорту хлопчатобумажной пряжи в Германию, а также оперативному обмену необходимой информацией для дальнейшего увеличения объемов поставок, — сказал Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Германия Гюнтер Лео Оверфельд. Кроме того, в рамках сотрудничества Германия на два года выделила 180 млн евро, которые направлены на развитие здравоохранения и других сфер в условиях пандемии. Во второй половине 2021 года в Термезе планируется открыть учебный центр по обучению и повышению квалификации, как отечественных, так и медицинских сестер из Афганистана. Также в рамках очередного проекта будет выделено 10 млн евро для развития госуправления, в том числе по усилению в нем роли женщин.
На встрече отмечен достигнутый Узбекистаном прогресс в вопросах принудительного труда в хлопкоуборочной кампании, который теперь признается неприемлемым и не используется. Более того, принимаемые на законодательном уровне меры будут способствовать полному их искоренению. Одним из важных направлений взаимодействия двух стран является торгово-экономическое партнерство. В ходе встречи рассмотрен вопрос расширения экспорта текстильной продукции на рынки ЕС.