Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов кеча Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги манбасига кўра, суҳбат давомида Ўзбекистон-Россия кун тартибининг асосий масалалари ҳамдаайрим халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Вазирлар изчил мустаҳкамланаётган ва ҳамкорликнинг янги шаклларига эга бўлаётган кўп қиррали икки томонлама муносабатларни юқори суръатларда ривожланаётганидан мамнун эканини маълум қилди.
Турли даража ва шаклларда, жумладан Ўзбекистоннинг МДҲдаги раислиги доирасида бўлиб ўтадиган икки томонлама ва кўп томонлама тадбирларнинг ташкилий жиҳатлари музокараларнинг алоҳида мавзуси бўлди.
Учрашувда савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларини фаоллаштириш бўйича амалий таклифларни кўриб чиқилди. Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари икки мамлакат ҳукуматлари томонидан пандемия шароитида ушбу йўналишдаги фаолликнинг пасайишига йўл қўймаслик бўйича кўрилаётган чораларни ижобий баҳолади.
Маданий-гуманитар соҳада, илм-фан, таълим ва соғлиқни сақлаш йўналишларда қўшма лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорлик қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, меҳнат фаолияти билан боғлиқ равишда Россия Федерациясида бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари учун муносиб шароитларни яратиш масаласига алоҳида тўхталинди.
Вазирлар, шунингдек, олий ва юқори даражадаги алоқалар доирасида эришилган келишувларни амалга ошириш жараёнларини ҳам муҳокама қилди.
Жорий йилнинг 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумат делегациясининг ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаковнинг Покистон Ислом Республикаси Бош вазирининг савдо.

Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов вчера в г.Москве встретился с Министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по основным вопросам узбекско-российской повестки дня, а также отдельным международным и региональным проблемам, подтвердили в МИД Узбекистана.
Министры выразили удовлетворение высокой динамикой развития многопланового двустороннего сотрудничества, которое последовательно укрепляется и приобретает новые формы взаимодействия.
Отдельной темой переговоров были организационные аспекты предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий на различных уровнях и форматах, в том числе в рамках председательства Узбекистана в СНГ.
На встрече рассмотрены практические предложения по интенсификации торгово-экономических и инвестиционных связей. Главы внешнеполитических ведомств положительно оценили предпринимаемыми правительствами двух стран меры по недопущению в условиях пандемии снижения активности на данном направлении.
Особое внимание было уделено вопросам сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, реализации конкретных совместных проектов в области науки, образования и здравоохранения.
Отдельно был затронут вопрос о создании надлежащих условий для граждан Узбекистана, пребывающих в Российской Федерации в связи с их трудовой деятельностью.
Министры также обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках встреч на высшем и высоких уровнях.
10 сентября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова с советником Премьер-министра Исламской Республики Пакистан по вопросам торговли.