Жорий йилнинг 6 ноябрь куни видеоконференция шаклида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Корея Ҳукуматлараро қўмитасининг 10-чи йиғилиши бўлиб ўтди.
Учрашув Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Корея Республикасининг савдо, саноат ва энергетика вазири Сонг Юн Мо раислиги остида бўлиб ўтди.
Тадбир ва кун тартибидаги муҳим масалалар бўйича фикр алмашиш давомида ҳар икки томоннинг қишлоқ хўжалиги, энергетика, соғлиқни сақлаш, ахборот-коммуникация технологиялари, фармацевтика, енгил саноат, шунингдек, банк-молия секторида кўп қиррали ўзаро алоқаларни кенгайтиришга қатъий содиқлиги билдирилди.
Ўзбекистон ва Корея ўртасидаги товар айланмаси ҳажмининг сезиларли ўсиши қайд этилди. Шу билан бир вақтда томонлар ушбу йўналишда фойдаланилмаган улкан салоҳият мавжудлигини таъкидлаб, ушбу муносабат билан яқин келажакда 5 млрд долларлик товар айланмаси ҳажмига эришиш мақсадида икки мамлакат ўртасидаги ўзаро савдо алоқаларини чуқурлаштириш бўйича кейинги қадамларни муҳокама қилдилар. Шу нуқтаи назардан, савдо қилиш жараёнидаги тўсиқларни бартараф этиш ҳамда Ўзбекистон ва Корея компаниялари томонидан ташқи савдо операцияларини амалга ошириш учун шароитларни оптималлаштириш бўйича аниқ таклифлар ҳам билдирилди.
Инвестиция соҳасидаги муваффақиятли ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди - ҳозирги вақтда 2017 йил ноябрь ойида Кореяга ва 2019 йил апрель ойида Ўзбекистонга амалга оширилган олий даражадаги ташрифлар давомида эришилган келишувларга мувофиқ нефть-кимё, тоғ-металлургия, энергетика, тўқимачилик саноати, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишлаш соҳаларида йирик лойиҳалар амалга оширилаётганлиги таъкидланди.
Шу билан бирга, томонлар энг истиқболли йўналишларда янги саноат кооперацияси лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш орқали инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш ва диверсификация қилиш учун бир қатор шарт-шароитлар мавжудлигини таъкидладилар ва ушбу йўналишда яқин ҳамкорликда ишлашга келишиб олдилар.
Тадбир якунида эришилган асосий келишувлар ва икки давлат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада чуқурлаштиришнинг асосий йўналишлари акс эттирилган савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Корея Ҳукуматлараро қўмитасининг 10-чи йиғилишининг баённомаси имзоланди.
Аввал хабар қилинганидек, 2020 йил 6 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси раислигида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.

6 ноября текущего года в формате видеоконференции состоялось 10-е заседание Узбекско-Корейского Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству.
Заседание прошло под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и министра торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Сонг Юн Мо.
В ходе мероприятия и обмена мнениями по ключевым вопросам повестки дня была выражена твердая приверженность обеих сторон расширению многопланового взаимодействия в сферах сельского хозяйства, энергетики, здравоохранения, информационно-коммуникационных технологий, фармацевтики, легкой промышленности, а также в банковско-финансовом секторе.
Было отмечено значительное увеличение роста товарооборота между Узбекистаном и Кореей. В то же время сторонами подчеркнут значительный незадействованный потенциал в данном направлении, в связи с чем были обговорены дальнейшие совместные шаги по углублению торговых взаимоотношений между двумя странами с целью достижения объема товарооборота в 5 млрд долларов в ближайшей перспективе. В данном контексте были также озвучены конкретные предложения по устранению имеющихся барьеров в торговле и оптимизации условий для осуществления внешнеторговых операций узбекскими и корейскими компаниями.
Обсуждены перспективы расширения успешного сотрудничества в инвестиционной сфере – отмечено, что в настоящий момент реализуется пакет крупных проектов в сферах нефтехимии, горной металлургии, энергетики, текстильной промышленности, здравоохранения, фармацевтики, производства строительных материалов и переработки плодоовощной продукции, соглашения по которым были достигнуты в ходе визитов на высшем уровне в Корею в ноябре 2017 года и в Узбекистан в апреле 2019 года.
При этом, стороны подчеркнули наличие ряда предпосылок для дальнейшего расширения и диверсификации инвестиционного сотрудничества путем проработки и реализации новых проектов промышленной кооперации в наиболее перспективных сферах и договорились о тесной работе в данном направлении.
По итогам мероприятия был подписан протокол 10-го заседания Узбекско-Корейского Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству, отражающий основные договоренности, достигнутые в ходе мероприятия, и ключевые направления дальнейшего углубления многопланового сотрудничества между двумя государствами.
6 ноября в формате видеоконференцсвязи состоялось очередное заседание Совета глав правительств Содружества Независимых Государств под председательством Республики Узбекистан.