Ўзбекистон ва Эрон: ҳамкорликни кучайтириш йўлида саъй-ҳаракатлар бирлашмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков Эрон Ислом Республикаси иқтисодий масалалар бўйича вице-президенти М.Наҳавандиан билан видеоконференция орқали музокаралар ўтказиб, пандемиянинг ҳар икки мамлакат иқтисодиётига таъсирини юмшатиш доирасидаги ҳамкорлик ҳамда Ўзбекистон - Эрон савдо - иқтисодий, инвестициявий, молия – техникавий, транспорт ва логистика соҳаларидаги шерикликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилди.
Мулоқот чоғида урғу инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш масаласига берилди: Ўзбекистон - Эрон қўшма корхоналар сони барқарор ўсишни кўрсатаётгани қайд этилди - ўтган йил давомида уларнинг сони 1,5 баробар кўпайди. Қишлоқ хўжалиги, электроэнергетика, кимё ва нефть-кимё соҳаларида саноат кооперация қилишга бўлажак ўзбекистонлик ва эронлик ҳамкорларни фаол жалб этишга келишиб олинди.
Эрондаги "Киш", "Чобаҳор", "Арас" эркин иқтисодий зоналари ва Ўзбекистондаги "Навоий" ва "Ангрен" ЭИЗлари ўртасида саноат кооперацияси асосида муваффақиятли ҳамкорликни йўлга қўйиш истиқболлари алоҳида кўриб чиқилди.
Суҳбат давомида икки томонлама савдо-иқтисодий муносабатлар кўриб чиқилди. Ўзаро савдо ҳажмини ошириш учун бир қатор шарт-шароитлар хусусан, икки мамлакатнинг жўғрофик жиҳатдан яқинлиги ва ривожланган транспорт инфратузилмасининг мавжудлиги таъкидланди. 1993 йилда Ўзбекистон ва Эрон ўртасида имзоланган “Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим”нинг янги таҳририни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, икки мамлакатнинг транзит салоҳиятидан янада самарали фойдаланиш учун янги имкониятлар яратиш ва Эрон ва Ўзбекистонни боғловчи транспорт йўлаклари орқали юк ташиш ҳажмини ошириш мақсадида транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги келгусидаги режалар муҳокама қилинди.
Музокаралар натижасида жорий йилнинг иккинчи ярмида савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар, илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Ўзбекистон-Эрон ҳукуматлараро комиссиясининг йиғилишига тайёргарлик кўриш ишларини бошлашга қарор қилинди. Тадбирнинг ўтказилиши икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлаш ва ўзаро манфаатли ташаббусларни амалга оширишга янги туртки беради. Шу муносабат билан муҳокама этилган ҳамкорлик йўналишларини амалга ошириш бўйича қўшма ишчи гуруҳи тузиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Ишчи гуруҳ аъзолари Эрон томони билан эришилган келишувларни сифатли ва ўз вақтида амалга оширишнинг ўзига хос механизмларини назарда тутувчи биргаликда амалга ошириладиган “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқадилар.

Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с вице-президентом по экономическим вопросам Исламской Республики Иран М.Нахавандианом, обсудив с ним актуальные вопросы сотрудничества в целях смягчения последствий пандемии на экономики двух стран, а также узбекско-иранского торгово-экономического, инвестиционного, финансово-технического и транспортно-логистического партнерства.
В ходе диалога значительный акцент был сделан на расширении инвестиционного сотрудничества: отмечено, что динамика увеличения количества совместных узбекско-иранских предприятий показывает устойчивый рост – за последний год их количество выросло в 1,5 раза. Была достигнута договоренность об активном привлечении потенциальных узбекских и иранских партнеров к промышленной кооперации по таким направлениям, как сельское хозяйство, электроэнергетика, химическая и нефтехимическая отрасли.
В данном направлении будет налажено тесное взаимодействие Торгово-промышленных палат двух стран, направленное на выработку конкретных предложений по сотрудничеству представителей бизнес-сообществ Узбекистана и Ирана.
Отдельно были рассмотрены перспективы налаживания сотрудничества между свободными экономическими зонами «Киш», «Чобахор», «Арас» в Иране и СЭЗ «Навои», «Ангрен» в Узбекистане, имея в виду успешное партнерство на основе промышленной кооперации.
В рамках беседы также были рассмотрены двусторонние торгово-экономические отношения. Обозначен ряд предпосылок для наращивания объемов взаимной торговли, в частности географическая близость двух стран и наличие развитой транспортной инфраструктуры. Обсуждены вопросы, связанные с разработкой и согласованием в новой редакции «Соглашения о преференциальной торговле», подписанного между Узбекистаном и Ираном в 1993 году.
Отдельно были обсуждены дальнейшие шаги по расширению сотрудничества в транспортно-логистическом секторе, имея в виду создание новых возможностей для более эффективного использования транзитного потенциала двух стран и наращивания объемов грузоперевозок через связывающие Иран и Узбекистан транспортные коридоры.
По итогам переговоров достигнута договоренность начать подготовку к проведению Узбекско-Иранской Межправительственной комиссии по развитию торгово-экономического, культурно-гуманитарного и научно-технического сотрудничества во второй половине текущего года, что позволит придать новый импульс укреплению двусторонних связей и реализации взаимовыгодных инициатив. В связи с этим, было принято решение о создании совместной рабочей группы по продвижению и реализации обсужденных направлений сотрудничества. Членами рабочей группы будет разработана совместная «Дорожная карта» предусматривающая конкретные механизмы по качественной и своевременной реализации договоренностей, достигнутых с иранской стороной.