Европа Иттифоқи мамлакатлари билан икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва маҳаллий маҳсулотларнинг Европа бозорига кириб бориш шароитларини яхшилаш мақсадида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Европа Иттифоқининг “Преференциялар бош тизими+” (“ПБТ+”) бенефициар мамлакат мақомини олиш учун тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, республикамизнинг “ПБТ+” бенефициар мамлакатлар рўйхатига киритилиши ЕИга экспортга етказиб бериш ҳажмини сезиларли даражада ошириш ва Европа бозорида маҳаллий маҳсулотларимизнинг рақобатбардошлигини ошириш имконини беради.
Маълумот учун: ҳозирги вақтда Ўзбекистон Преференцияларнинг бош тизимидан (ПБТ) фойдаланади, унга кўра, республикамиз божхона тўловларисиз ЕИга 3000 га яқин товар позицияларини ва камайтирилган ставкалар бўйича 3200 та позицияларни экспорт қилиши мумкин.
Агар Ўзбекистон “ПБТ+” бўйича бир томонлама тариф имтиёзларига эга бўлса, ўзбек ишлаб чиқарувчилари ЕИга божхона тўловларисиз экспорт қилиши мумкин бўлган товар позицияларининг сони 6200 гача ошади.
Европа томони талабларига кўра, «ПБТ+« имтиёзларини олиш учун, манфаатдор мамлакат муайян шартларнинг бажарилишини таъминлаши керак, жумладан инсон ҳуқуқлари ва асосий меҳнат стандартлари соҳасида - 16 та ва атроф - муҳитни муҳофаза қилиш ва самарали бошқарув соҳасида - 11 та, жами 27 халқаро конвенцияларни ратификация қилиш ва самарали амалга ошириши лозим.
Ҳозирги кунда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда юқоридаги шартларни бажариш бўйича ишларни амалга ошириш якунланди, хусусан:
- Ўзбекистон Республикаси барча 27 та халқаро конвенцияларга қўшилди;
- ратификация қилинган конвенциялар доирасидаги мажбуриятларнинг Республика томонидан бажарилишини баҳолаш бўйича Европа Иттифоқи органлари томонидан тақдим этилган сўровномага батафсил жавоблар тайёрланди ва юборилди;
- жорий йилнинг апрель-май ойлари мобайнида юқорида қайд этилган конвенциялар бўйича қабул қилинган мажбуриятлар бажарилишини баҳолашни муҳокама қилиш учун Европа Иттифоқи расмийлари ва экспертлари билан видеоконференция шаклида бир қатор учрашувлар ташкил этилди.
Тадбирлар натижаларига кўра, Европа томони Ўзбекистоннинг “ПБТ+” бенефициар мамлакати мақомини олиш учун белгиланган талабларга мувофиқлиги юзасидан дастлабки ижобий хулоса қабул қилингани ва Ўзбекистон томонидан расмий талабнома юборилиши мумкинлиги ҳақида маълумот берди.
Шу муносабат билан, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Европа Иттифоқи комиссияси Регламенти билан ўрнатилган талабларга мувофиқ, “ПБТ+” Европа Иттифоқининг преференциялар тизимига кириш учун Ўзбекистонинг расмий талабномаси, конвенциялар ратификация қилингани тўғрисида маълумот ва Ўзбекистон Республикаси ҳукумати номидан мажбурият хатидан иборат ҳужжатлар тўплами тайёрланди ва ЕИга кўриб чиқиш учун юборилди.
Мамлакатимиз учун “ПБТ+” бенефициар мақомини олиш барқарор ўсиш ва экспорт диверсификацияси учун мустаҳкам асос яратади, бу эса Европа Иттифоқи мамлакатлари билан ўзаро манфаатли ташқи иқтисодий алоқаларнинг жадал ривожланишига хизмат қилади.
Жорий йилнинг 10 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Европа Иттифоқи савдо бўйича комиссари Ф.Хоган ўртасида видеоконференция бўлиб ўтди...
13.06.2020Кейингиси
Жорий йилнинг 9 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Б.Абидов раҳбарлигидаги вазирлик Ишчи гуруҳи Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) қўшилаётган мамлакатлар норасмий гуруҳининг видеоконференция шаклидаги йиғилишида иштирок этди.

Узбекистан направил официальную заявку на получение статуса страны - бенефициара системы преференций Евросоюза «ГСП+»
В целях дальнейшего укрепления двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества со странами Европейского Союза и улучшения условий доступа отечественных товаров на европейский рынок, Министерством инвестиций и внешней торговли проводится системная работа по получению Узбекистаном статуса страны-бенефициара «Генеральной системы преференций плюс» Евросоюза («ГСП+»).
Необходимо отметить, что включение республики в список стран-бенефициаров «ГСП+» даст возможность существенно нарастить объемы экспортных поставок в ЕС и увеличить конкурентоспособность отечественных товаров на европейском рынке.
Справочно: В настоящее время Узбекистан пользуется базовой Генеральной системой преференций (ГСП), согласно которой Республика может экспортировать в страны ЕС порядка 3000 товаров без взимания таможенных пошлин и 3200 позиций — по сниженным ставкам.
Если Узбекистан получит односторонние тарифные преференции в рамках «ГСП+», то количество товарных позиций, которые узбекские производители смогут экспортировать в страны ЕС, вырастет до 6200.
Согласно требованиям европейской стороны, для получения преференций «ГСП+» заинтересованной стране следует обеспечить выполнение определенных условий, в том числе ратифицировать и эффективно выполнять 27 международных конвенций, среди которых 16 – в области прав человека и основных трудовых стандартов и 11 – в сфере охраны окружающей среды и эффективного управления.
В настоящее время, Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с соответствующими министерствами и ведомствами завершена работа по выполнению вышеуказанных условий, в частности:
- обеспечено присоединение Республики Узбекистан ко всем 27 международным конвенциям;
- подготовлены и направлены развернутые ответы на представленный органами ЕС вопросник по оценке выполнения Республикой обязательств, принятых в рамках ратифицированных конвенций;
- в период апреля-мая текущего года организована серия встреч в формате видеоконференций с должностными лицами и экспертами ЕС по обсуждению оценки выполнения принятых в рамках вышеуказанных конвенций обязательств.
По итогам проведенных мероприятий, европейская сторона проинформировала о принятии на предварительной основе положительного заключения о соответствии Узбекистана требованиям, установленным для получения статуса страны-бенефициара «ГСП+», и возможности подачи узбекской стороной официальной заявки.
В этой связи, Министерством инвестиций и внешней торговли в соответствии с требованиями, установленными регламентом Комиссии ЕС, подготовлен и направлен на рассмотрение Евросоюза пакет документов, включающих официальную заявку Узбекистана по включению страны в систему преференций Европейского союза «ГСП+», информацию по ратификации конвенций и письмо-обязательство от имени Правительства Республики Узбекистан.
Получение нашей страной статуса бенефициара «ГСП+» создаст прочную основу для устойчивого роста и диверсификации экспорта, что также послужит динамичному развитию взаимовыгодных внешнеэкономических связей со странами Европейского союза.