Жорий йилнинг 9 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Б.Абидов раҳбарлигидаги вазирлик Ишчи гуруҳи Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) қўшилаётган мамлакатлар норасмий гуруҳининг видеоконференция шаклидаги йиғилишида иштирок этди.
Тадбирда ЖСТга қўшилаётган 17 давлатларнинг 35 нафар вакиллари, шу жумладан, Белорусия, Сербия, Жазоир, Озарбайжон, Босния ва Герцеговина, Эфиопия, Эрон, Ироқ, Шарқий Тимор ва бошқалар иштирок этишди.
Йиғилиш очилишида, ЖСТ Бош директорининг ўринбосари А.Вулф янги давлатларнинг ЖСТга қўшилиши кўп томонли савдо тизимини мустаҳкамлашини айтиб ўтди. Ташкилотга қўшилиш мамлакатларга кўп томонлама битимлар билан белгиланган ва кафолатланган имтиёзлардан фойдаланиш имкониятини беради.
А.Вулф пандемия тарқалиши билан юзага келаётган ҳолатлар туфайли кўплаб ЖСТ йиғилишлари, жумладан, делегациялар раҳбарлари, умумий Кенгаш ва турли қўмиталарнинг норасмий йиғилишлари видеоконференцалоқа шаклида муваффақиятли ўтказила бошланганлиги ва бу ташкилотнинг штатли режимда фаолият юритишига имкон бераётганлиги тўғрисида ҳабар берди. Бундан ташқари, иштирокчиларга 15 июндан бошлаб ЖСТ ишчи органларининг расмий тадбирлари, шу жумладан, Ташкилотга янги давлатларнинг қўшилиши бўйича ишчи гуруҳларининг йиғилишлари босқичма-босқич қайта тикланиши режалаштирилаётлиги маълум қилинди.
Шунингдек, тадбир иштирокчиларига жорий йилнинг 8 июнидан ЖСТнинг кейинги раҳбари лавозимига номзодларни тақдим этиш жараёни бошланганлиги ҳақида ҳабар берилди.
Маълумот учун: бундан аввал, жорий йилнинг 14 май куни ЖСТнинг амалдаги Бош директори Р.Азеведу шу йилнинг 31 август куни, 2021 йилда ваколатларининг муддати тугашидан олдин, Ташкилот раҳбари лавозимидан истеъфога чиқишга қарор қилганлигини эълон қилди.
Йиғилишда Ўзбекистон томонидан ЖСТга аъзо бўлган давлатларга ва Котибиятига Ўзбекистоннинг ЖСТга кириш бўйича Ишчи гуруҳининг 4-йиғилишини ўтказиш учун зарур бўлган ҳужжатларнинг тўлиқ тўплами юборилганлиги тасдиқланди. Шунингдек, А.Вулф Ўзбекистон томонини ЖСТ Котибияти ушбу масалани тезкор равишда кўриб чиқишга киришишга тайёр эканлигига ишонтирди.
Шунингдек, тадбир доирасида бир қатор давлатлар вакиллари Ташкилотга кириш жараёнининг жорий ҳолати ҳақида қисқача маълумот беришди: хусусан, Ўзбекистон билан бир қаторда бўлган Белорусия, Сербия, Босния ва Герцеговина, Озарбайжон, Эфиопия, Комор ороллари ва Шарқий Тимор фаол қўшилиш босқичида бўлиб, тегишли ишчи гуруҳларининг йиғилишларини ўтказиш бўйича қарорлар қабул қилинишини кутмоқдалар, Сомали ва Кюрасао қўшилиш жараёнининг дастлабки босқичларидадир.
Тадбир якунида томонлар ЖСТ кун тартибидаги долзарб масалаларни муҳокама қилиш учун кейинги норасмий гуруҳ йиғилишлари доирасида фаол ахборот алмашинувини давом эттиришга келишиб олдилар.
Ўзбекистон Европа Иттифоқи «ПБТ+» имтиёзли тизимининг бенефициар мамлакати мақомини олиш учун расмий талабнома юборди
Европа Иттифоқи мамлакатлари билан икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва маҳаллий маҳсулотларнинг Европа бозорига кириб бориш

9 июня текущего года рабочая группа Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан под руководством заместителя министра Б.Абидова в формате видеоконференцсвязи приняла участие в заседании Неформальной группы стран, вступающих во Всемирную торговую организацию (ВТО).
В мероприятии приняли участие 35 представителей из 17 государств, вступающих в ВТО, в том числе из Беларуси, Сербии, Алжира, Азербайджана, Боснии и Герцеговины, Эфиопии, Ирана, Ирака, Восточного Тимора и др.
Открывая заседание, заместитель генерального директора ВТО А.Вулф заявил, что вступление новых государств в ВТО укрепляет многостороннюю торговую систему. Присоединение к Организации дает странам возможность пользоваться привилегиями, которые обозначены и гарантированы многосторонними соглашениями.
Он сообщил, что ввиду складывающихся в связи с распространением пандемии обстоятельств, многие заседания ВТО начали успешно проводиться в формате видеоконференцсвязи, включая неформальные встречи глав делегаций, Генерального совета, различных комитетов, что позволяет обеспечить работу организации в штатном режиме. Более того, участники были проинформированы о том, что с 15 июня планируется поэтапное возобновление официальных мероприятий рабочих органов ВТО, в том числе заседаний рабочих групп по вступлению новых государств в Организацию.
До сведения участников мероприятия было также доведено, что с 8 июня текущего года начался процесс представления кандидатур на пост следующего главы ВТО.
Справочно: ранее 14 мая т.г. действующий генеральный директор ВТО Р.Азеведу объявил о своем решении уйти в отставку с поста главы Организации 31 августа т.г. до истечения срока полномочий в 2021г.
Было подтверждено отправление Узбекистаном в Секретариат и странам-членам ВТО полного пакета документов, необходимого для проведения 4-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО. А.Вулф также заверил узбекскую сторону о готовности Секретариата ВТО приступить к рассмотрению данного вопроса в ускоренном порядке.
Также в рамках мероприятия с обзором текущего статуса процесса присоединения в ряды Организации выступили представители ряда государств, в частности наряду с Узбекистаном такие страны, как Беларусь, Сербия, Босния и Герцеговина, Азербайджан, Эфиопия, Коморские острова и Восточный Тимор находятся в активной фазе вступления и ожидают решения по проведению заседаний соответствующих рабочих групп, Сомали и Кюрасао находятся в начальной стадии процесса вступления.
По итогам мероприятия, стороны договорились продолжить активный обмен информацией в рамках дальнейших заседаний неформальной группы для обсуждения актуальных вопросов повестки дня деятельности ВТО.
В целях дальнейшего укрепления двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества со странами Европейского Союза и улучшения условий доступа отечественных товаров на европейский рынок...
13.06.2020Следующее
12 июня 2020 года в Секретариате Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) состоялась пресс-конференция Генерального секретаря Владимира Норова по случаю Дня ШОС [15 июня – от ред.], сообщает корреспондент ИА «Дунё».