Владимир Тюрденев: Ўзбекистонда ҳар қандай меҳмон ўзини худди уйидагидек ҳис қилади
Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 29 йиллик байрами арафасида ЎзА мухбири Россия Федерациясининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси, “Меҳнат шуҳрати” ордени соҳиби Владимир Тюрденев билан икки мамлакат ўртасидаги муносабатларнинг жорий ҳолати, истиқболи, ҳамкорликнинг ўзига хос жиҳатлари хусусида суҳбатлашди:
– Владимир Львович, суҳбатимиз аввалида Ўзбекистон – Россия муносабатларининг сўнгги уч йилдаги ривожланиш жараёни ва бугунги кундаги ҳолати ҳақидаги фикрларингиз билан ўртоқлашсангиз.
– Сўнгги уч йилдаги Россия – Ўзбекистон ҳамкорлиги хусусияти иттифоқчилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада бойитиш бўйича жадал ишлар амалга оширилгани билан ажралиб туради. Энг муҳими, саъй-ҳаракатлар ўз натижаларини бермоқда. Бугунги кунда Россия ва Ўзбекистон вақт синовидан ўтган ишончли дўст ва шерик ҳисобланади.
Бу даврда президентлар Владимир Путин ва Шавкат Мирзиёевнинг давлат ташрифлари амалга оширилди, илк маротаба минтақавий ва таълимга оид форумлар ўтказилди, парламентлараро ҳамкорлик даражаси сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди, маданий-гуманитар соҳадан тортиб, ҳарбий-техник ҳамкорликкача, кўплаб соҳалар делегациялари алмашинуви кенгайди, ҳамкорликнинг ядро энергетикаси каби мутлақо янги йўналиши пайдо бўлди. Янги формат – Россия ва Ўзбекистон ҳукуматлари раҳбарлари даражасидаги Қўшма комиссия таъсис этилди. Ушбу тузилма икки томонлама келишувлар ва турли йўналишдаги ҳамкорлик дастурлари ижроси устидан назоратни амалга оширади.
Ҳозирги ҳолат ҳақида гапирадиган бўлсак, айни пайт Шавкат Мирзиёевнинг Россияга давлат ташрифига тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Ушбу ташриф коронавирус пандемияси туфайли қолдирилган эди. Ишончимиз комилки, мазкур саммит бизни янада яқинлаштиради.
– Россия Ўзбекистон билан ҳамкорликка фақат Марказий Осиё нуқтаи назаридан қарайдими ёки икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик тушунчаси кенгроқми? Агар шундай бўлса, айни қамров нималарда кўринади?
– Шубҳасиз, Марказий Осиё шароитида Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилиш жуда муҳим. Бу Россия ва минтақанинг олти мамлакат ташқи ишлари вазирликлари раҳбарлари кўринишидаги алоқалари давоми билан тасдиқланади. Шу билан бирга Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги стратегик шериклик, иттифоқчилик муносабатлари анча кенг. Биз Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги доирасида ҳамкорлик қилиб келмоқдамиз, жорий йил Ўзбекистон илк бор ташкилот ишига раислик қилмоқда. Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти доирасида яқин алоқаларимиз мавжуд, ҳозирги кунда Россия бу тузилмага раислик қиляпти. Қолаверса, Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқига кузатувчи сифатида қўшилишини кутяпмиз. Давлатларимиз БМТ, ЕХҲТ сингари универсал ташкилотлар кун тартибидаги муҳим масалалар бўйича ўз позицияларини мувофиқлаштириб келмоқда. Халқаро тузилмаларда пайдо бўладиган вакант лавозимларга номзод кўрсатишда бир-биримизни қўллаб-қувватлаймиз.
– Минтақалараро тўғридан-тўғри муносабатларни ривожлантириш бўйича кўзланган натижаларга қай даражада эришиляпти, деб ўйлайсиз? Зеро, бу борада ҳар икки давлатнинг мавжуд салоҳияти ва имконияти, деярли, чексиз, шундай эмасми?
– Ҳа, бу борада мутлақо ҳақсиз, Россия ва Ўзбекистон минтақалари ўртасидаги ҳамкорлик улкан салоҳиятга эга. Зеро, қўшма лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилиши натижасида келажакда янги ишлаб чиқариш корхоналари пайдо бўлади, иш ўринлари яратилади. Бундай саъй-ҳаракатлар, айниқса, пандемия оқибатида юзага келган иқтисодий инқироз шароитида муҳим аҳамиятга эга. Умуман олганда, мамлакатларимиз ҳудудлари ўртасидаги тўғридан-тўғри мулоқотларнинг юқори даражасини рақамлар ҳам тасдиқлайди.
Бугунги кунда Россия Федерациясининг 70 дан зиёд субъекти Ўзбекистон вилоятлари билан фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда. Жорий йилнинг биринчи ярми якунига кўра, Москва вилояти Россия ҳудудий экспортчилари рейтингида етакчиликни қўлга киритди. Москва ва Санкт-Петербург шаҳарлари, Челябинск, Волгоград, Самара, Свердловск, Белгород, Нижегород ва Оренбург вилоятлари ҳам кучли ўнликка кирди.
Жорий йилнинг январь-июнь ойларида икки томонлама товар айланмаси ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 17,8 фоизга, бошқача айтганда 2,4 миллиард доллардан 2,7 миллиард долларга, Россиянинг Ўзбекистонга экспорти эса 24,5 фоизга, яъни 1,7 миллиард доллардан 2,1 миллиард долларгача ўсиши Россия вилоятлари билан амалга оширилган ишларнинг ёрқин натижасидир. Ўзбекистон ташқи савдосида Россия улуши ошгани ҳам яна бир муҳим кўрсаткич. Жорий йил биринчи ярмини ўтган йилнинг шу даври билан таққослаганда бу кўрсаткич 1,3 фоиз ёки 15 фоиздан 16,3 фоизгача ошганини кўрсатади. Бундан ташқари, Россия Ўзбекистонда хорижий капитал иштирокида фаолият юритаётган корхоналар сони бўйича етакчилик қилади. Жорий йил 1 август ҳолатига кўра, шундай тузилмалар сони қарийб 2000 тани, яъни мамлакатда фаолият юритаётган қўшма корхоналар умумий миқдорининг 17,8 фоизини ташкил этди. Айни дам 800 дан зиёд корхона 100 фоиз Россия капитали асосида фаолият юритмоқда.
Россия ва Ўзбекистон минтақалараро ҳамкорлиги бўйича иккинчи форум давлатларимиз ўртасидаги муносабат янада яхшиланишига хизмат қилади. Мазкур тадбир Президент Шавкат Мирзиёевнинг Россияга давлат ташрифи билан бир вақтда ўтказилиши режалаштирилган.
– Ҳақиқатга тик боқадиган бўлсак, коронавирус пандемияси Ўзбекистон – Россия савдо-иқтисодий алоқаларини, саноат, туризм, хизматлар ва бошқа кўплаб соҳалардаги ҳамкорлик суръатини сезиларли даражада тушириб юборганини тан олишимиз керак. Мана шу бўшлиқни тўлдириш, кўрсаткичларни аввалги даражага кўтариб олиш учун қандай чоралар кўрилмоқда?
– Тан олиш керак, коронавирус бутун инсоният учун жиддий синов бўлди. Пандемия жаҳон иқтисодиётига салбий таъсир кўрсатди, соҳанинг ривожланиш суръати кескин тушиб кетишига олиб келди. Бу қисман мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликда ҳам акс этди: делегация алмашинувлари деярли тўхтади, кўплаб икки томонлама тадбирлар қолдирилди, айрим қўшма лойиҳалар жойида депсиниб қолди. Табиийки, мамлакатларимиз инфекцияга қарши самарали курашиб келмоқда. Биз масофавий коммуникация имкониятларидан фаол фойдалана бошладик. Видео анжуманлар ташкил этиш мунтазамлик касб этди. Бу нафақат давлат идоралари ва ташкилотлари ўртасидаги тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйиш, балки эришилган келишувлар ижросини мониторинг қилиш, белгиланган тадбирларга тайёргарлик кўришни давом эттириш, юзага келган муаммоли масалалар, жумладан, фуқароларимизнинг икки давлат ҳудудига ташриф буюриши ва уларнинг ўз ватанларига қайтиши билан боғлиқ масалаларни тезкор ҳал этиш имконини берди.
Бундан ташқари, COVID-19 га қарши курашиш бўйича ҳамкорлик доирасида мамлакатларимиз тиббиёт мутахассислари ўртасида онлайн-маслаҳатлар ўтказилмоқда. Хабарингиз бор, айни пайт, республика клиникаларида жумладан, “қизил” зоналарда россиялик шифокорлар фаолият юритмоқда, “Роспотребнадзор” мутахассислари ўзбекистонлик ҳамкасбларига эпидемияга қарши тадбирларни ташкил этишда ўз маслаҳатларини бермоқда.
Юзага келган шароитда ҳамкорликнинг гуманитар соҳаси муҳим аҳамият касб этди. Шу ўринда таълим соҳасида Россиянинг етакчи олий ўқув юртларидаги рус ўқитувчиларни Ўзбекистонга юбориш бўйича 10 йилга мўлжалланган лойиҳани алоҳида кўрсатиб ўтмоқчиман. Ушбу лойиҳанинг асосий мақсади республика мактабларида рус тили ва адабиёти, умумтаълим фанларининг рус тилида ўқитилиши сифатини янада оширишдан иборат. Сентябрь ойида Герцен номидаги Россия давлат педагогик университетидан дастлабки гуруҳ мутахассислари Ўзбекистонга ташриф буюриши кутилмоқда.
– Владимир Львович, келинг, суҳбатимизни юқори нотада якунласак. Сизнинг Ўзбекистон ва Россия муносабатларини ривожлантиришга қўшган беқиёс ҳиссангиз ҳукуматимиз ва халқимиз томонидан доим муносиб эътироф этиб келинган. Хусусан, ўтган йил мамлакатимиз Мустақиллиги байрами арафасида Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони билан Сиз юксак Давлат мукофоти – “Дўстлик” орденига сазовор бўлдингиз. Умуман, Ўзбекистонда ишлаш Сизга дипломат сифатида қай даражада қулай ва ёки бизнинг серқуёш диёримизни оддий инсон сифатида қандай қабул қиласиз?
– Энг аввало, менинг бу ердаги фаолиятимга нисбатан берилган мана шундай юксак баҳо учун республика раҳбариятига ўз миннатдорлигимни билдирмоқчиман. Ўзбекистонда фаолият юритиш ўз хизмат пиллапоямда илк маротаба Марказий Осиёда ишлаш –минтақанинг кўп асрлик маданияти билан танишиш, ҳамкасбларимдан шарқ дипломатияси санъатини ўрганиш имконини берди. Биз узоқ вақт давомида ёнма-ён яшаганимиз дипломатлар, элчихонада меҳнат қилаётган ходимларнинг бу заминга мослашиш жараёнини анча соддалаштиради.
Ишончим комилки, ўзбек халқининг меҳмондўстлиги ва самимияти туфайли ҳар қандай инсон бу юртда ўзини худди уйидагидек ҳис қилади. Ўзбекистонда миллатлараро мулоқот, маиший ҳаёт, телевидение, радио, босма ОАВ, таълим тизимида ўз ўрнига эга бўлган рус тили алоқа воситаси сифатида муҳим роль ўйнаши шубҳасиз.
– Ўзбекистон халқига байрам тилакларингиз...
– Қардош Ўзбекистоннинг байрамлари – ҳамюртларимиз, бу ерда фаолият юритаётган мутахассислар ва тадбиркорлар, дипломатлар – бир сўз билан айтганда, асрлар давомида халқларимизни боғлаб келган ҳамкорлик ривожига, дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга ўз улушини қўшган барча фуқаролар ҳаётининг муҳим ва ажралмас қисмидир.
Мен ўзбекистонликларни асосий давлат байрами – Ўзбекистон Республикаси Мустақиллиги куни билан чин юракдан табриклайман! Барчага мустаҳкам соғлиқ, эзгулик ва фаровонлик тилайман. Илоҳим ҳар бир оилада тинчлик, ҳамжиҳатлик ҳукм сурсин!

В преддверии празднования 29-летия независимости Республики Узбекистан корреспондент УзА побеседовал с Чрезвычайным и Полномочным послом Российской Федерации в нашей стране, кавалером ордена “Мехнат шухрати” Владимиром Тюрденевым о текущем положении, перспективах, характерных чертах двустороннего сотрудничества.
- Владимир Львович, позвольте начать нашу беседу с вопроса о нынешних узбекско-российских отношениях, процессе их развития за последние 3 года.
- Российско-узбекское сотрудничество за последние 3 года характеризуется интенсивной совместной работой по дальнейшему наполнению конкретным содержанием отношений союзничества и стратегического партнерства. Она приносит видимый результат. Сегодня Россия и Узбекистан - надежные, проверенные временем друзья и партнеры.
В этот период наши страны обменялись государственными визитами Президентов Владимира Владимировича Путина и Шавката Миромоновича Мирзиёева, впервые провели крупнейшие региональный и образовательный форумы, вывели на качественно иной уровень межпарламентское сотрудничество, существенно нарастили делегационный обмен по всем фронтам – от культурно-гуманитарной сферы до военно-технического сотрудничества, появились принципиально новые направления взаимодействия, в частности такое, как ядерная энергетика. Учрежден новый формат - Совместная комиссия на уровне глав правительств России и Узбекистана, осуществляющая контроль над выполнением двусторонних соглашений и программ сотрудничества в различных областях.
Если говорить о текущей ситуации, то в настоящее время полным ходом идет подготовка к государственному визиту Шавката Мирзиёева в Россию, который был отложен в связи с разразившейся в мире пандемией коронавируса. Исходим из того, что данный саммит укрепит нас на позициях стратегических партнеров и союзников.
- Отношения с Узбекистаном Россия рассматривает в контексте сотрудничества с Центральной Азией или стратегическое партнерство между нашими государствами видится в более широком масштабе? Если так, то как это проявляется?
- Вне всякого сомнения, сотрудничество с Узбекистаном в контексте взаимоотношений с Центральной Азией весьма важно, что в том числе подтверждается продолжением контактов России и стран региона в формате встреч глав внешнеполитических ведомств шести стран. Вместе с тем российско-узбекские отношения стратегического партнерства и союзничества, конечно же, заметно шире. Мы плотно сотрудничаем в рамках Содружества Независимых Государств, где в этом году впервые председательствует узбекская сторона. Тесно взаимодействуем в Шанхайской организации сотрудничества, председательские функции в которой сейчас исполняет Россия. Ожидаем подключения Узбекистана к Евразийскому экономическому союзу в качестве наблюдателя. Наши государства регулярно координируют свои позиции по ключевым вопросам повестки дня таких универсальных площадок, как ООН и ОБСЕ. Поддерживаем кандидатуры друг друга на открывающиеся должности в международные органы ограниченного состава.
-На каком уровне, по вашему мнению, достигаются намеченные результаты в развитии прямых межрегиональных отношений? В этом направлении практически безграничны потенциал и возможности двух государств, не так ли?
- Да, вы совершенно правы, сотрудничество между регионами России и Узбекистана обладает поистине безграничным потенциалом. А ведь в перспективе это создание новых производств и рабочих мест, что немаловажно в условиях вызванного пандемией экономического спада. Высокий уровень прямого диалога между регионами наших стран подтверждают и цифры.
В настоящее время с регионами Узбекистана активно сотрудничают свыше 70 субъектов Российской Федерации. По итогам первого полугодия нынешнего года лидером рейтинга российских региональных экспортеров стала Московская область. В десятку «сильнейших» вошли также Москва и Санкт-Петербург, Челябинская, Волгоградская, Самарская, Свердловская, Белгородская, Нижегородская и Оренбургская области.
Результатом работы, проделанной в немалой степени и российскими регионами, стал рост двустороннего товарооборота по итогам января-июня текущего года по отношению к аналогичному периоду прошлого года на 17,8 процента, то есть с 2,4 миллиарда до 2,7 миллиарда долларов, а экспорта из России в Узбекистан вырос на 24,5 процента – c 1,7 до 2,1 миллиарда долларов. Другим показательным фактом является увеличение доли России во внешнеторговом обороте Узбекистана по итогам первого полугодия в сравнении с тем же периодом 2019 года на 1,3 процента, или с 15 до 16,3 процента . Помимо этого, Россия является безусловным лидером по количеству действующих предприятий с иностранным капиталом в Узбекистане. По состоянию на 1 августа 2020 года их уже около 2000 или 17,8 процента от общего числа действующих в стране совместных предприятий. При этом свыше 800 из них – со 100 процентным российским капиталом. И это в условиях пандемии коронавируса и общего тренда на снижение международной кооперации.
Придать новый импульс российско-узбекскому сотрудничеству по линии регионов призван второй Форум межрегионального сотрудничества между Россией и Узбекистаном, проведение которого намечено в Москве параллельно с государственным визитом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
- Объективно рассматривая ситуацию, следует признать, пандемия коронавируса в ощутимой степени воздействовала на снижение темпов развития сотрудничества Узбекистана и России в сферах торговли, промышленности, туризма, услуг и других направлениях. Какие принимаются меры для восполнения создавшегося вакуума, выведения показателей на прежний уровень?
- Надо признать, что коронавирус стал серьезным испытанием для всего человечества. Пандемия оказала негативное воздействие на мировую экономику, привела к резкому спаду темпов ее развития. Отчасти это отразилось и на сотрудничестве наших стран: практически прекратился «живой» делегационный обмен, перенесены многие двусторонние мероприятия, поставлены на паузу некоторые совместные проекты.
Тем не менее, наши страны, вступив в борьбу с инфекцией, сумели адаптироваться к новым реалиям. Мы начали активнее использовать возможности дистанционной коммуникации. На регулярную основу была поставлена организация видеоконференций. Это позволило не только наладить прямое взаимодействие между государственными ведомствами и организациями, минуя введенные в связи с карантином ограничения, но и обеспечить мониторинг реализации достигнутых договоренностей, продолжить подготовку к намечаемым мероприятиям, оперативно решать возникающие проблемные вопросы, в том числе связанные с пребыванием наших граждан на территории обоих государств и их возвращением домой.
Кроме того, в рамках взаимодействия в борьбе с COVID-19 проводятся онлайн-консультации между медицинскими специалистами наших стран. В данный момент, как вы знаете, в клиниках республики, в том числе и в так называемых «красных» зонах, работают российские врачи, находящиеся здесь специалисты Роспотребнадзора консультируют узбекских коллег по вопросам организации противоэпидемических мероприятий.
Гуманитарный вектор сотрудничества в сложившихся условиях приобретает все более важное значение. Так, в образовательной сфере хотел бы выделить рассчитанный на 10 лет проект по направлению в Узбекистан преподавателей-русистов из ведущих профильных вузов России. Главная его цель – повышение качества преподавания русского языка и литературы и общеобразовательных предметов на русском языке в школах республики. Прибытие первой группы наших специалистов из РГПУ имени Герцена ожидается уже в сентябре.
- Владимир Львович, давайте завершим беседу на высокой ноте. Ваш вклад в развитие узбекско-российских отношений находит у нас свое справедливое признание. В прошлом году накануне Дня независимости нашей страны по указу Президента Республики Узбекистан вы удостоились высокой государственной награды – ордена «Мехнат шухрати». В целом как вы относитесь к работе в Узбекистане в качестве дипломата и как оцениваете нашу солнечную страну в качестве обычного человека?
- Прежде всего хотел бы выразить признательность руководству республики за такую оценку моей деятельности здесь. Назначение в Узбекистан позволило впервые в моей карьере поработать в Центральной Азии – приобщиться к многовековой культуре региона, поучиться искусству восточной дипломатии у своих коллег. Тот факт, что мы долгое время жили в одной большой стране значительно упрощает процесс адаптации работающих в посольстве дипломатов.
Я уверен, что любой человек, благодаря гостеприимству и радушию узбекского народа, будет чувствовать себя здесь как дома. И здесь, безусловно, важную связующую роль играет русский язык, который остается в Узбекистане инструментом межнационального общения как в быту, так и на телевидении, радио, в печатных СМИ, в системе образования.
- Ваши пожелания народу Узбекистана.
- Праздники братского Узбекистана - важная и неотъемлемая часть жизни наших соотечественников, работающих здесь российских специалистов и предпринимателей, дипломатов, одним словом, - всех, кто вносит свой посильный вклад в развитие многопланового сотрудничества, укрепление традиционных уз дружбы и взаимопонимания, веками связывающих наши народы.
От всего сердца поздравляю узбекистанцев с главным государственным праздником - Днем независимости Республики Узбекистан!
Желаю всем крепкого здоровья, добра и благополучия. Пусть в каждой семье царят мир, гармония и взаимопонимание!
Заместитель Премьер-министра – Министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С. Умурзаков провел встречу с находящимся с визитом...