Туркманистон Ўзбекистон учун дўст қўшни давлат, минтақа ва халқаро миқёсда ишончли шериклардан биридир. Бугун икки давлат раҳбарлари — Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг мустаҳкам сиёсий иродаси, дўстона муносабатлари туфайли икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилди. Энергетика, транспорт, машинасозлик, қишлоқ ва сув хўжалиги каби соҳаларда ҳамда бошқа қатор муҳим йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг мисли кўрилмаган фаоллашуви Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги алоқалар ҳар қачонгидан ҳам мустаҳкамлигини яққол кўрсатмоқда.
Мамлакатимиз мустақиллигининг 29 йиллиги арафасида «Дунё» АА мухбири Туркманистоннинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Язгули Маммедов билан давлатларимизнинг икки томонлама муносабатлари ривожланиши ва истиқболлари хусусида суҳбатлашди.
— Элчи жаноблари, Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 29 йиллиги арафасида Ўзбекистон – Туркманистон дўстлиги, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари, унинг узоқ ва қисқа муддатли истиқболлари ҳақидаги фикрларингиз билан ўртоқлашсангиз.
— Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов 2018 йил апрель ойида Ўзбекистонга ташрифи чоғида «Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорлик бугунги кунда Марказий Осиёдаги жараёнларнинг барқарорлиги ва ижобий ривожланиши учун стратегик омил ҳисобланади. Бу, авваламбор, минтақадаги мамлакатларимизнинг Осиёда узоқ муддатли барқарорликнинг ишончли бўғини, можаролар ва қарама-қаршиликлардан холи ва кенг халқаро шериклик майдонига айланиши демакдир. Туркманистон ва Ўзбекистон минтақамиздаги барча муаммолар фақат тинч йўл билан, яхши қўшничилик, ўзаро ҳурмат, тенглик ва бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш тамойиллари асосида ҳал қилиниши кераклигига аминмиз» дея қайд этган эди.
Халқларимиз асрлар давомида тинчлик ва тотувликда яшаб, ҳар доим ўзаро яқин биродарлик, оилавий алоқаларни қадрлаган. Икки давлат раҳбарлари ўртасидаги ишончли ва дўстона мулоқот туфайли алоқаларимиз янги босқичга кўтарилди.
Бизда умумий жиҳатлар кўп, ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш учун катта салоҳият бор. Келажакка некбинлик билан қараш, қисқа муддатли ва узоқ муддатли истиқболда биргаликдаги иш режаларини ишонч билан қуриш учун барча асослар мавжуд. Сув-энергетика соҳаси, транспорт, агросаноат мажмуаси, маданий-гуманитар ҳамкорлик, туризм, спорт, таълим каби соҳаларда ҳамкорлик биз учун истиқболли йўналиш ҳисобланади.
— Мамлакатларимиз икки ва кўп томонлама шаклда фаол ўзаро ҳамкорлик қилиб келмоқда. Марказий Осиё минтақаси салоҳиятини ошириш, иқтисодиётнинг ўсиши ва транспорт-коммуникация инфратузилмасини ривожлантиришда давлатларимиз ўрнини қандай баҳолайсиз?
— Муносабатларимиз, авваламбор, икки томонлама шерикликнинг устувор йўналишлари ва истиқболлари тўғрисидаги қарашларда, шунингдек, минтақавий ва халқаро ривожланиш тенденциялари нуқтаи назаридан тўлиқ ўзаро англашувга боғлиқдир. Туркманистон ва Ўзбекистон БМТ, ЕХҲТ, МДҲ каби нуфузли халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасида ўзаро яқин ҳамкорлик қилмоқда.
Ўтган йили Тошкент шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтди. Унда савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-транзит, қишлоқ хўжалиги, саноат кооперацияси, энергетика, сув ресурслари, туризм, фан ва маданият, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари, шакллари ва механизмлари кўриб чиқилди.
Учрашув иштирокчилари минтақада саноатни ривожлантириш соҳасида Марказий Осиё давлатлари сиёсатининг устувор мақсад ва вазифаларига жавоб берадиган замонавий саноат инфратузилмасини яратиш бўйича қўшма чора-тадбирларни кўришга тайёр эканини билдирди.
Юқоридаги соҳаларда ҳамкорлик халқларимиз фаровонлигини оширишга қаратилган. Биз транспорт-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш ҳақида узоқ гаплашишимиз мумкин. Чунки бу соҳа иқтисодий ҳамкорликнинг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади ва бу борада бизда турли лойиҳалар мавжуд.
Улардан бири — «Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Ўмон» халқаро транспорт-транзит йўлагини яратишдир. Ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши савдо-иқтисодий алоқаларни янада мустаҳкамлаш учун қулай шароит яратади ва транзит юк оқимларининг кўпайишига ижобий таъсир кўрсатади.
Маълумки, Туркманистон ва Ўзбекистон ўзаро автомобиль, темир йўли орқали боғланган. Бу “Марказий Осиё – Европа”, “Марказий Осиё – Кавказ – Яқин Шарқ”, “Марказий Осиё – Хитой” йўналишларида ҳам қўшма транспорт лойиҳаларини режалаштиришга имкон беради.
Туркманистон ва Ўзбекистон Президентлари томонидан 2017 йилда Амударё орқали ўтувчи автомобиль ва темир йўл кўприкларининг очилиши юк оқимининг Осиё-Тинч океани минтақаси давлатларидан, Жанубий Осиёдан Каспий денгизига ва ундан кейин Қора денгиз ва Ўрта ер денгизи минтақаларига, Европа, Кавказ, Яқин ва Ўрта Шарқ мамлакатларига тўғридан-тўғри чиқишини таъминлади.
— Ўзбекистоннинг таълим, маданий-гуманитар алмашинувларни кенгайтириш бўйича ташаббусларини қандай баҳолайсиз?
— Барчамиз Ўзбекистонда таълим тизими изчил ривожланиб бораётганига гувоҳмиз. Юртингизда нуфузли хорижий таълим муассасалари филиаллари очилмоқда. Улар ёшларга турли замонавий йўналишларда ўқиш имкониятини беради. Бундан ташқари, Ўзбекистон деярли дунёнинг барча давлатлари, шу жумладан Япония, Жанубий Корея, Хитой, МДҲ давлатлари, Европа Иттифоқи, АҚШ ва бошқалар билан талабалар алмашинувини йўлга қўйган. Талабалар замонавий билимларни эгаллаш билан бирга, хорижий тилларни ҳам мукаммал ўрганмоқда.
Айни пайтда Ўзбекистон Республикасининг олий ўқув юртлари ва коллежларида 3 минг 650 нафардан ортиқ Туркманистон фуқароси таҳсил олмоқда. Шулардан 900 нафарга яқини 2020 йилда ўқишни муваффақиятли тамомлади. Йил бошидан буён Бухоро, Нукус, Урганч шаҳарларидаги таълим муассасаларида бир неча бор бўлиб, ёшларимиз учун яратилган шароит билан танишдим.
Фурсатдан фойдаланиб, туркманистонлик талабаларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатилаётгани учун Ўзбекистон раҳбарияти, вилоятлар ва Қорақалпоғистон Республикаси маъмуриятларига, шунингдек, мамлакатнинг Олий ва ўрта махсус таълим ҳамда Ташқи ишлар вазирликларига миннатдорлик билдираман.
Хабарингиз бор, 2018 йилда Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг Ўзбекистон Республикасига давлат ташрифи доирасида икки томонлама ҳужжатларнинг мустаҳкам тўпламини имзолашдан ташқари, икки мамлакат олий ўқув юртлари ўртасида, шунингдек, ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида 15 та ҳужжат имзоланди. Ушбу ҳужжатларнинг барчаси ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган бўлиб, шериклик алоқаларининг катта тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, бундан буён ҳам таълим соҳасида яқиндан ҳамкорлик қилиб борамиз, деб ишонч билан айтишим мумкин.
Маданий-гуманитар соҳалар ҳам икки томонлама муносабатларнинг устувор йўналишларидан биридир. Туркманистон ва Ўзбекистон бой маданий, илмий мероснинг меросхўрлари ҳисобланади. Қардош мамлакатлар санъати ва адабиётига ўзаро қизиқиш катта. Туркманистон ва Ўзбекистон туризмни ривожлантириш учун катта салоҳиятга эга. Бунда бой тарихий, маданий мерос, қизиқиш катта бўлган ноёб табиий жойлар мавжудлиги асосий омил ҳисобланади.
Туркманистон Ўзбекистон билан маданий алоқаларни ривожлантиришга катта аҳамият беради. Сўнгги йилларда санъат усталарининг қўшма концерт дастурларини ташкил этиш, мамлакатларимизда ўтказилаётган халқаро ижодий фестивалларда вакилларимизнинг ўзаро қатнашиши яхши анъанага айланди.
– 2018 йил апрель ойида Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида томонлар 2020 йилгача товар айирбошлаш ҳажмини 500 миллион долларга етказиш учун зарур чораларни кўришга келишиб олган эди. Ушбу режалар қандай амалга оширилмоқда, коронавирус пандемияси билан боғлиқ вазиятга қарамай, белгиланган кўрсаткичларга эришиш мумкинми?
— Ҳақиқатан Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг 2018 йил апрель ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи чоғида мамлакатларимиз раҳбарлари иқтисодиётнинг турли соҳаларида ҳамкорлик қилиш учун катта имкониятлар мавжудлигини ва 2020 йилгача ўзаро савдо ҳажмини ярим миллиард долларгача етказиш зарурлигини таъкидлаган эди.
2019 йил якунида Туркманистон билан Ўзбекистон ўртасида маҳсулот айирбошлаш ҳажми 2018 йилга нисбатан деярли 90 фоизга ўсди ва жами 457,8 миллион долларни ташкил этди.
Табиийки, бу йил коронавирус пандемияси глобал иқтисодиётга салбий таъсир қилди. Дунёга инсоният нақадар заиф эканини ва халқларнинг фаровонлиги бир-бирига боғлиқлигини кўрсатди.
Аммо, шунга қарамай, 2020 йилда мамлакатларимиз савдо-иқтисодий, транспорт-логистика соҳаларида шерикликнинг мавжуд салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш учун барча имкониятларни ишга солмоқда. Ишонч билан айтишим мумкинки, йил бошидан буён минтақадаги, шу жумладан транспорт-коммуникация соҳасидаги эпидемиологик вазият, транспорт ва транзит қатнови учун шароитни яхшилашни ҳисобга олган ҳолда трансчегаравий ҳамкорлик юқори даражада бўлди.
Бундан ташқари, икки мамлакат ўртасида чегара савдо зонасини яратиш, етказиб берилаётган маҳсулот, хизматлар турлари ва ҳажмини кенгайтириш, Тошкент шаҳрида Туркманистоннинг ва Ашхобод шаҳрида Ўзбекистон савдо уйларини очиш бўйича музокаралар олиб борилмоқда. Бу табиий равишда мамлакатлар ўртасидаги маҳсулот айирбошлаш ҳажми ўсишига ижобий таъсир қилади.
— Ўзбекистонда Шавкат Мирзиёев Президент этиб сайлангандан сўнг ички ва ташқи сиёсатда кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Сизнингча, қайси йўналишдаги ислоҳотлар давлатларимиз ўртасида яқин қўшничилик, ҳар томонлама манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришга катта ҳисса қўшмоқда?
— Президент Шавкат Мирзиёевнинг инаугурацияси ва Ўзбекистон Республикасида «очиқ эшиклар» сиёсати эълон қилинганидан бери мамлакатда аҳоли турмуш даражасининг барқарор ўсиши ва иқтисодий ўсишнинг юқори суръатларини таъминлашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар бошланди, мисли кўрилмаган ўзгаришлар юз берди ва бу давом этмоқда.
Маълумки, мамлакат ташқи сиёсатида Марказий Осиё минтақаси, биринчи навбатда, қўшни давлатлар устувор йўналиш сифатида белгиланган. Шуни таъкидлашни истардимки, Туркманистон ва Ўзбекистон асрлар давомида дўстона қўшничилик муносабатларини сақлаб келмоқда. Бугунги кунда замонавий ҳақиқатларни ҳисобга олган ҳолда, Туркманистон – Ўзбекистон муносабатлари энг мақбул даврни бошдан кечирмоқда. Ва биз кўплаб соҳаларда кенг кўламли ҳамкорликнинг гувоҳи бўлишимиз мумкин.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликда янада юқори чўққиларга эришиш Туркманистон ва Ўзбекистон ҳукуматлари, вазирликлари ва идоралари ўртасида эришилган келишувларнинг ўз вақтида, сифатли бажарилишига боғлиқдир. Мамлакатларимизнинг энергетика, транспорт, машинасозлик, қишлоқ ва сув хўжалиги каби соҳаларда ҳамда бошқа қатор муҳим соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорлигининг кенг доираси мамлакатларимиз муносабатларининг мустаҳкамлигини яққол кўрсатиб турибди.
– Ўзбекистондаги фаолиятингиз давомида мамлакатимизда Сизда алоҳида таассурот уйғотган қайси жиҳатларни қайд этишни истардингиз?
– Мамлакатингизда икки йилдан буён ишлаяпман. Элчихонамиз олдига мамлакат раҳбарияти томонидан қўйилган вазифаларни амалга ошириш учун яқиндан ҳамкорлик қилаётган вазирлик ва идоралар томонидан ҳар томонлама кўмак берилаётган биродар мамлакатда яшаш ва ишлашдан жуда мамнунман.
Қисқа муддатли фаолиятим давомида вилоятларда бўлдим. Шуни таъкидлашни истардимки, Ўзбекистоннинг гўзал қадимий манзиллари — Самарқанд, Бухоро, Хива каби тарихий шаҳарлар, меҳмондўст одамлар ва мазали таомлари ташриф буюрган инсонларни бефарқ қолдирмайди. Шу билан бирга, мамлакатнинг барча ҳудудларида тарих ва замонавий технологиялар бир-бирига уйғун ҳолда лойиҳалаштирилган. Ишбилармонлик муҳити эса кундан кун ривожланмоқда.
Мен яшилликка бурканган, аҳоли гавжум пойтахт Тошкент шаҳрини алоҳида таъкидлашни истардим.
— Мустақиллик куни арафасида Ўзбекистон халқига байрам табрикларингиз.
— Бундай имконият учун раҳмат. Мустақиллик, тинчлик, тараққиёт – бу буюк тушунчалар доим узоқ кураш орқали қўлга киритилган. Мустақиллик байрамини нишонлаш муносабати билан мен биродар Ўзбекистон раҳбариятини ва халқини самимий табриклайман. Сизларга чин дилдан сиҳат-саломатлик, катта муваффақиятлар, бахт, илиқлик, фаровонлик ва янада равнақ тилайман!

Туркменистан – братское соседнее государство для Узбекистана, один из надежных партнеров в регионе и на мировой арене. Сегодня, благодаря твердой политической воле и дружеским отношениям двух лидеров, Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова, отношения двух стран поднялись на уровень стратегического партнёрства. Наблюдается беспрецедентная активизация взаимовыгодного сотрудничества в таких сферах, как энергетика, транспорт, машиностроение, сельское и водное хозяйство, а также по целому ряду других важных направлений наглядно показывает, что отношения Узбекистана и Туркменистана сегодня прочны как никогда.
В канун празднования 29-й годовщины независимости нашей страны корреспондент ИА «Дунё» побеседовал с Чрезвычайным и Полномочным Послом Туркменистана в Узбекистане Язгулы Маммедовым, интересуясь его оценками развития и перспектив двусторонних отношений.
- Господин Посол, в преддверии празднования Дня независимости Узбекистана просим вас поделиться своим видением узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, его долгосрочных и краткосрочных перспектив.
- Начну с того, что в ходе визита в Узбекистан в апреле 2018 года Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов отметил, что «сотрудничество Туркменистана и Узбекистана выступает сегодня стратегическим фактором устойчивости и позитивного развития процессов на пространстве Центральной Азии. Речь идет, прежде всего, о его видении нашими странами региона, как свободного от конфликтов и конфронтации надежного звена долгосрочной стабильности в Азии, арены широкого международного партнерства. Туркменистан и Узбекистан убеждены, что все проблемы в нашем регионе должны решаться исключительно мирными средствами, на принципах добрососедства, взаимного уважения, равноправия и учёта интересов друг друга».
Как известно, наши народы веками жили в мире и согласии, всегда ценили тесные взаимные братские и родственные связи. Благодаря доверительному и дружественному диалогу между главами двух государств наши отношения поднялись на новый уровень.
У нас очень много общего, мы имеем большой потенциал для развития взаимовыгодного сотрудничества, есть все основания с оптимизмом смотреть в будущее, уверенно строить планы совместной работы как в краткосрочной, так и в долгосрочной перспективе. Актуальными являются такие перспективные направления, как водно-энергетический сектор, транспортные перевозки, агропромышленный комплекс, культурно-гуманитарное сотрудничество, туризм, спорт, образование, и другие.
- Являясь близкими соседями и находясь в одном регионе – Центральной Азии – наши страны активно взаимодействуют на двусторонней основе и в многосторонних форматах. Как вы оцениваете роль наших государств в повышении потенциала центральноазиатского региона, роста его экономики, развитии транспортно-коммуникационной инфраструктуры?
- Наши отношения в первую очередь обусловлены полным взаимопониманием как во взглядах на приоритеты и перспективы двустороннего партнерства, так и в видении тенденций регионального и международного развития. Туркменистан и Узбекистан тесно взаимодействуют в авторитетных международных и региональных структурах – ООН, ОБСЕ, СНГ и других.
В прошлом году в городе Ташкенте состоялась вторая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии, в ходе которой были рассмотрены перспективные направления, формы и механизмы дальнейшего развития сотрудничества в области торговли, экономики, инвестиций, транспорта и транзита, сельского хозяйства, промышленной кооперации, охраны окружающей среды, энергетики, водных ресурсов, туризма, науки и культуры.
Участники встречи выразили готовность предпринимать совместные меры по созданию в регионе современной производственной инфраструктуры, соответствующей приоритетным целям и задачам политики центральноазиатских стран в области индустриального развития.
Сотрудничество на вышеуказанных направлениях нацелено на рост экономического благосостояния наших народов. Относительно развития транспортно-коммуникационной инфраструктуры можно говорить долго, так как данная сфера является одним из значимых направлений экономического сотрудничества, и у нас имеются различные проекты на этом направлении.
Одним из них является создание международного транспортного и транзитного коридора «Узбекистан - Туркменистан - Иран - Оман». Практическая реализация этого проекта создаст благоприятные условия для дальнейшего укрепления торгово-экономических отношений и позитивно повлияет на наращивание транзитных грузопотоков.
Как известно, Туркменистан и Узбекистан связаны между собой автомобильными и железнодорожными путями, что делает возможным планирование объединенных транспортных проектов по всем трем направлениям: Центральная Азия – Европа, Центральная Азия – Кавказ – Ближний Восток, Центральная Азия – Китай.
Открытые Президентами Туркменистана и Узбекистана в 2017 году автомобильного и железнодорожного мостов через Амударью обеспечили прямой выход грузопотоков из государств Азиатско-Тихоокеанского региона, Южной Азии к Каспийскому морю и далее – в Черноморский и Средиземноморский регионы, страны Европы, Закавказья, Ближнего и Среднего Востока.
- Господин посол, как вы оцениваете инициативы Узбекистана по расширению образовательного и культурно-гуманитарного обмена?
- Мы все свидетели того, что система образования Узбекистана находится в непрерывном развитии, здесь открываются филиалы престижных зарубежных учебных заведений, которые предлагают молодежи обучение по различным современным направлениям. Кроме того, Узбекистан проводит обмен студентами с целью их обучения, изучения ими языков практически со всеми странами мира, в том числе Японией, Южной Кореей, Китаем, странами СНГ, Евросоюза, США и другими.
В настоящее время в вузах и колледжах Республики Узбекистан обучаются более 3650 граждан Туркменистана, из них в 2020 году дипломы об окончании получили около 900 граждан. С начала года я несколько раз посещал учебные заведения в Бухаре, Нукусе, Ургенче и ознакомился с условиями, созданными для наших студентов.
Пользуясь предоставленной возможностью, хочу выразить признательность руководству Узбекистана, администрациям областей и Республики Каракалпакстан, а также министерствам высшего образования и иностранных дел страны за всемерную поддержку, оказываемую туркменским студентам.
Как известно, в рамках государственного визита Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Республику Узбекистан в 2018 году, помимо подписания солидного пакета двусторонних документов, были подписаны 15 документов между высшими образовательными учреждениями двух стран, а также о сотрудничестве в сфере информационно-коммуникационных технологий. Все эти документы нацелены на расширение сотрудничества и, учитывая наличие большого опыта партнерских связей, можно с уверенностью сказать, что мы и в дальнейшем будем тесно сотрудничать в образовательной сфере.
Культурно-гуманитарная сфера является одним из приоритетных направлений двусторонних отношений. Туркмены и узбеки - наследники и хранители богатейшего культурного и научного наследия. Существует огромный взаимный интерес к искусству, литературе братских стран. Туркменистан и Узбекистан обладают большим потенциалом для развития туризма, где главным фактором служит наличие богатого историко-культурного наследия, уникальных природных объектов, к которым наблюдается повсеместный интерес.
Туркменистан придает большое значение развитию культурных связей с Республикой Узбекистан. В последние годы стало доброй традицией проводить совместные концерты мастеров искусств, на взаимной основе принимать участие в международных творческих фестивалях, организуемых в Туркменистане и Узбекистане.
- В ходе визита Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в нашу страну в апреле 2018 года стороны договорились принять необходимые меры для доведения объема товарооборота до 500 миллионов долларов к 2020 году. Как реализуются эти планы, удается ли выйти на поставленный показатель несмотря на ситуацию, сложившуюся с пандемией коронавируса?
- Да, действительно, в рамках государственного визита Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Республику Узбекистан в апреле 2018 года главы наших государств отметили наличие большого потенциала сотрудничества в различных отраслях экономики и необходимость довести объем взаимного товарооборота до полумиллиона долларов США к 2020 году.
По итогам 2019 года товарооборот между Туркменистаном и Узбекистаном увеличился почти на 90% по сравнению с аналогичным периодом 2018 года и в суммарном объеме составил 457,8 миллиона долларов США.
Естественно, в нынешнем году пандемия коронавируса негативно повлияла на мировую экономику, показала миру как уязвимо человечество, и на сколько благополучие народов зависит друг от друга.
Однако, несмотря на это, в 2020 году наши страны продолжали использовать все возможности для наиболее полной реализации имеющегося потенциала торгово-экономического и транспортно-логистического партнерства. Могу с уверенностью сказать, что с начала года отмечается высокий уровень трансграничного взаимодействия с учетом эпидемиологической ситуации в регионе, включая транспортно–коммуникационную сферу, совершенствование условий для транспортных и транзитных перевозок.
Помимо того, ведутся переговоры для создания зоны приграничной торговли между двумя странами, расширения номенклатуры и объемов поставляемых товаров и оказываемых услуг, открытие торговых домов Туркменистана в Ташкенте и Узбекистана в Ашгабаде, что естественно окажет позитивное влияние на рост товарооборота между странами.
- С момента вступления в должность Президент Шавкат Мирзиёев проводит политику масштабных реформ во внешней и внутренней политике государства. Какие, на ваш взгляд, реформы наиболее способствовали укреплению дружеских добрососедских отношений, всестороннего взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами?
- С момента вступления в должность Президента Шавката Мирзиёева и провозглашения Республикой Узбекистан политики «открытых дверей» в стране начались прогрессивные широкомасштабные реформы, направленные на обеспечение устойчивого повышения уровня жизни населения и высоких темпов экономического роста, в стране произошли и продолжают происходить беспрецедентные преобразования.
Как известно, во внешней политике главным приоритетом страны был определен регион Центральной Азии, прежде всего соседние государства. Хочу отметить, что Туркменистан и Узбекистан поддерживают дружеские добрососедские отношения на протяжении веков. Сегодня, с учетом современных реалий, туркмено-узбекские отношения переживают самый благоприятный период, и мы можем быть свидетелями полномасштабного сотрудничества на многих направлениях.
Достижение дальнейших высот во взаимовыгодном сотрудничестве зависит от своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей между правительствами, министерствами и ведомствами Туркменистана и Узбекистана. Широкий спектр взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами в таких сферах, как энергетика, транспорт, машиностроение, сельское и водное хозяйство, а также по целому ряду других важных направлений наглядно показывает прочность отношений между нашими странами.
- Что наиболее впечатлило вас за период вашей работы в Узбекистане?
- Я нахожусь здесь уже два года, и мне очень приятно жить и работать в братской стране, где нашему Посольству оказывается всемерная поддержка со стороны руководства страны, а также министерств и ведомств, с которыми мы тесно сотрудничаем для реализации поставленных перед нами задач.
В период пребывания я побывал в большинстве регионов и хочу отметить, что Узбекистан - интереснейшая страна, с красивыми древними городами – Самаркандом, Бухарой, Хивой и другими, с замечательными гостеприимными людьми и вкусной кухней. При этом во всех уголках страны переплетаются история и современные технологии, бизнес-среда развивается с каждым днем.
Особо хочу подчеркнуть уникальность столицы - зеленого, многолюдного и интересного города Ташкента.
- Что вы хотели бы пожелать узбекскому народу по случаю Дня независимости?
- Независимость, мир, развитие – эти великие понятия всегда взаимосвязаны. По случаю празднования Дня независимости от всей души поздравляю руководство и братский народ Узбекистан и искренне желаю крепкого здоровья, больших успехов, счастья, тепла, благополучия и дальнейшего процветания!