Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтида сиёсий ва иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчи лавозимида фаолият кўрсатувчи Д.Робинсон бошчилигидаги АҚШ элчихонаси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Суҳбат чоғида афғон муаммосини ҳал этиш, терроризм ва экстремизм таҳдидларини бартараф этиш ва иккитомонлама ҳамкорликнинг истиқболлари, шунингдек «Ҳаракатлар стратегияси» доирасида Ўзбекистонда қўлга киритилган натижалар бўйича ўзаро фикр алмашилди.
Американинг дипломатик корпус вакиллари олиб борилаётган ички ислоҳотларни, Ўзбекистон Президенти Ш.Мирзиёевнинг очиқ ташқи сиёсатини ижобий баҳолашди. Уларнинг фикрича, расмий Тошкент томонидан очиқ ташқи сиёсат олиб борилаётган бир даврда, америка томонидан иккитомонлама муносабатларга янгича руҳ берилиши долзарб масала бўлиб турибди.
Учрашув чоғида афғон муаммосини ҳал этишда Ўзбекистон кўрсатаётган жонбозликлар АҚШ томонидан юқори баҳоланиши қайд этилди. Тошкентнинг минтақавий иқтисодий ва транспорт лойиҳаларига Афғонистонни киритиш бўйича киритаётган ташшаббуслари афғон муаммосини ҳал этишда ижобий таъсир кўрсатади. Афғонистонни тиклаш йўлидаги кейинги муҳим қадам Термиз шаҳрида афғон студентлари учун таълим марказининг очилиши бўлди.
Учрашув якунида, иккала томон ҳам ўзаро манфаатларни кўзда тутувчи масалалар бўйича мунтазам фикр алмашишга тайёр эканликларини билдиришди.

В ИСМИ состоялась встреча с представителями Посольства США в г. Ташкенте во главе с советником по политико-экономическим вопросам Д.Робинсон. В ходе беседы проведен обмен мнениями по проблемам афганского урегулирования, вызовов и угроз экстремизма и терроризма, перспективам двустороннего сотрудничества, а также достигнутым результатам Узбекистана в рамках «Стратегии действий».
Американские дипломаты позитивно оценили внутренние реформы, открытую внешнюю политику Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева. По их мнению, на фоне продвижения Ташкентом открытого внешнеполитического курса, роль США заключается в придании «новой энергии» в узбекско-американские отношения.
На встрече отмечалось, что в США высоко оценивают вклад Узбекистана в решение афганской проблематики. Инициативы Ташкента по включению Кабула в региональные экономические и транспортные системы оказывают позитивное влияние на урегулирование ситуации в Афганистане. Другим наиболее важным шагом в процессе содействия восстановлению ИРА стало открытие образовательного центра в г.Термез для афганских студентов.
В завершении встречи стороны выразили готовность к регулярному обмену мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.