СМТИда АҚШ Тинчлик институти экспертлари билан учрашув бўлиб ўтди. Суҳбат давомида томонлар Ўзбекистонда ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ҳаётининг турли соҳаларида олиб борилаётган ислоҳотларни муҳокама қилди.
Учрашувда америкалик экспертлар Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш/Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатда кенг қамровли ислоҳотларни амалга ошириш йўлида олиб бораётган саъй-ҳаракатларни, хусусан, экстремизмга қарши кураш, диний бағрикенглик ва диний-маърифий таълимнинг кенг ёйилишини юқори баҳоладилар.
АҚШ Тинчлик Институти катта эксперти Б.Пажвакнинг таъкидлашича, Ўзбекистон томонидан ташкил этилган «Имом Ал-Бухорий» халқаро тадқиқот маркази диний плюрализмни тарғиб қилиш ва радикаллашувнинг олдини олишда таълим бериш ва изланишлар олиб боришда мавжуд салоҳиятни юзага чиқариш учун муваффақиятли майдонга айланди.
Суҳбат давомида Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидландики, инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш билан бир қаторда Ўзбекистон афғон ёшларини ўқитиш борасида жуда катта ишларни олиб бормоқда. Ҳозирда Термиз шаҳридаги махсус ташкил этилган ўқув марказда 100 га яқин афғон ёшлари олий маълумотга эга бўлиб, уйларига қайтди. Ушбу ўқув масканида афғонистонлик ёшлар учун Европа Иттифоқи ва Хитой иштирокида таълим дастурларини йўлга қўйиш режалаштирмоқда.
Учрашув якунида томонлар СМТИ ва АҚШ Тинчлик Институти ўртасидаги самарали ҳамкорликни келгусида давом эттиришдан манфаатдор эканини билдирди.

Встреча с американскими экспертами
В ИСМИ состоялась встреча с экспертами Института мира США. В ходе беседы обсуждены реформы в различных сферах общественно-политической, социально-экономической жизни Узбекистана.
На встрече американские эксперты высоко оценили усилия руководства Узбекистана, направленные на проведение комплексных реформ в стране, в частности, политику по борьбе с насильственным экстремизмом, обеспечению религиозной толерантности и распространению исламского просвещения.
В данном контексте старший эксперт Института мира США Б.Пажвак отметил, что Международный научно-исследовательский центр им. Имама аль-Бухари стал успешной платформой для наращивания учебно-исследовательского потенциала в сфере продвижения религиозного плюрализма и предотвращения радикализации.
В ходе беседы акцентировано также внимание на вопросах мирного урегулирования ситуации в Афганистане. Подчёркивалось, что наряду с реализацией инфраструктурных проектов Узбекистан проводит большую работу по обучению афганской молодежи. В специально созданном учебном центре в г.Термезе почти 100 афганцев получили дипломы о высшем образовании и вернулись на родину. В этом учебном центре также планируется осуществлять образовательные программы для афганской молодежи с участием ЕС и Китая.
В завершении встречи стороны выразили заинтересованность в продолжении дальнейшего эффективного сотрудничества между ИСМИ и Институтом мира США.