СМТИда АҚШнинг Ўзбекистондаги янги элчиси Д.Розенблюм билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида Д.Розенблюм Ўзбекистоннинг қўшни мамлакатлар билан яхши ва дўстона муносабатларни мустаҳкамлашга қаратилган прагматик ва конструктив ташқи сиёсатини юксак баҳолади. Элчининг фикрига кўра, минтақавий ҳамкорликни фаоллашиши ва бунинг натижасида Марказий Осиёда юз бераётган ижобий ўзгаришлар халқаро ҳамжамият эътиборини тортмоқда.
Шу билан бирга Д.Розенблюм Ўзбекистоннинг Афғонистондаги инфратузилма лойиҳаларни амалга оширишдаги улкан ҳиссасини алоҳида эътироф этди. Хусусан, у электр узатиш линиялари ва темир ёълларнинг қурилиши Афғонистонни ижтимоий-иқтисодий тиклашда иштирок этаётган барча томонларга шубҳасиз фойда келтиришига ишонч билдирди.
Учрашувда шунингдек, Ўзбекистон ва АҚШ ўзаро манфаат ва ҳурмат асосида қурилган кенг ва кўп қиррали муносабатларни ўрнатишда катта муваффақиятларга эришганлиги таъкидланди. Сиёсий, савдо-иқтисодий, молиявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда муносабатларни янада кенгайтиришдан икки томон манфаатдор эканлиги қайд этилди.
Суҳбат якунида томонлар икки мамлакат илмий марказлари ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди. Америкалик дипломат Ўзбекистон ва АҚШнинг тадқиқот институтлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш ва янада ривожлантиришга тайёрлигини билдирди.

О встрече с послом США
В ИСМИ состоялась встреча с новым назначенным послом США в Узбекистане Д.Розенблюмом. В ходе встречи обсуждены нынешнее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и США.
В ходе беседы гость высоко оценил прагматичную и конструктивную внешнюю политику Узбекистана, нацеленную на укрепление добрых и дружественных отношений с соседними странами. По мнению американского посла, оживление регионального взаимодействия и последовавшие за этим позитивные изменения в Центральной Азии привлекают внимание международного сообщества.
При этом Д.Розенблюм особо подчеркнул неоценимый вклад Узбекистана в реализации инфраструктурных проектов в Афганистане. В частности, он выразил уверенность в том, что строительство линий электропередач и железных дорог принесёт несомненную выгоду всем сторонам, участвующим в социально-экономическом восстановлении Афганистана.
На встрече также отмечалось, что Узбекистан и США добились больших успехов в установлении широких и многогранных отношений, построенных на основе учёта взаимных интересов и уважении. Подчёркнута обоюдная заинтересованность в расширении сотрудничества в политической, торгово-экономической, финансовой, культурно-гуманитарной и других сферах.
В завершении затронуты вопросы расширения контактов между «мозговыми центрами» двух стран. Американский дипломат выразил готовность поддержать и оказывать дальнейшее содействие к укреплению связей между исследовательскими структурами Узбекистана и США.