9 сентябрь куни “Хитой-Покистон иқтисодий йўлаги ва Марказий Осиё: ўзаро алоқаларнинг ривожланаётган имкониятлари” мавзуида халқаро видеоконференция бўлиб ўтди. Унда Хитой, Покистон, Афғонистон, Эрон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистондаги таҳлилий ва тадқиқот марказлар раҳбарлари ва экспертлари иштирок этишди.
Онлайн-мулоқотда Марказий ва Жанубий Осиё минтақасида юзага келган вазият, Хитойнинг “Бир камар, бир йўл”, “Хитой-Покистон иқтисодий йўлаги” ва минтақа мамлакатлари ўртасидаги ўзаро алоқани мустаҳкамлашга қаратилган бошқа лойиҳалари хусусида фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақаларо тадқиқотлар институти бўлим бошлиғи Саъдулло Расулов Тошкентнинг Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасида барқарор стратегик коммуникациялар тармоғини шаклантиришга қаратилган энергетика ва транспорт-логистистика лойиҳаларини амалга оширишдан манфаатдорлигини қайд этди.
Шу муносабат билан С.Расулов Ўзбекистон Марказий Осиёда ўзаро алоқани кучайтиришга қаратилган қатор ташаббусларни илгари сурганини эслатиб ўтди. “Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой” темир йўл қурилиши лойиҳаси шулар жумласидандир. Ушбу лойиҳа минтақанинг транспорт салоҳиятини рўёбга чиқариш ва “Хитой-Марказий Осиё-Ғарбий Осиё”иқтисодий йўлагини шакллантиришга қаратилган.
Ушбу йўлнинг аҳамияти шундаки, у Хитойда Европа ва Яқин Шарқ мамлакатларига борадиган энг қисқа йўлдир. Унинг мавжуд йўналишлардан фарқи, бу йўлда масофа 900 км га, юкларни ташиш вақти эса, 7-8 кунга қисқаради.
Шунингдек, Ўзбекистон Марказий Осиёни Афғонистон орқали Яқин Шарқ орқали энг қисқа йўл орқали боғлайдиган, Жанубий Осиё ва Яқин Шарқ давлатларининг МДҲ ва Европа бозорларига чиқиш имконини берадиган қатор лойиҳаларни ҳам таклиф этмоқда.
Уларнинг биринчиси, Покистоннинг Гвадар ва Карачи портларига чиқиш имконини берадиган “Мозори-Шариф – Қобул – Пешевор” темир йўл қурилиши. Иккинчиси, Эроннинг Чобахор портига чиқиш имконини берадига “Мозори-Шариф – Ҳирот - Қандаҳор” темир йўлининг ётқизилиши.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақаларо тадқиқотлар институти эксперти Ўзбекистон фақат транспорт йўлакларини ётқизиш билан чекланмасдан, ТАПИ, CASA-1000 ва ЛЭП-500 Сурхон – Пули-Хумри сингари энергетика лойиҳаларининг амалга оширилишини ҳам қўллаб-қувватлашини қайд этди.
Унинг фикрича, транспорт коммуникациялари ва ягона энергетика инфратузилмаси янги иш ўринларини яратади, савдо ва тараққиётни рағбатлантиради, шу орқали Афғонистондаги инқирозни сиёсий тартибга солиш жараёнига зарур ижтимоий-иқтисодий базани яратади.
Бундан ташқари, минтақани иқтисодий ривожлантириш дастурлари минтақа мамлакатларининг Афғонистонда узоқ муддатли ва барқарор тинчликка эришиш зарурлигин тўғрисидаги консенсусни шакллантиришда ҳам муҳим омил бўлиб хизмат қилади.
Онлайн-мунозаранинг бошқа иштирокчилари ҳам бу фикрни маъқулладилар. Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Афғонистондаги доимий вакили Хуссайн Ботсанининг қайд этишича, бугунги кунда Афғонистон инқирози Марказий ва Жанубий Осиёда ўзаро алоқанинг мустаҳкамланишига тўсқинлик қилаётган асосий тўсиқлардан биридир. Айни дамда, у Ўзбекистоннинг Афғонистонни транспорт ва энергетика лойиҳаларини амалга ошириш орқали Марказий Осиёдаги савдо-иқтисодий алоқаларга жалб қилишга қаратилган саъй-ҳаракатларига юксак баҳо берди.
Унинг маълумотларига кўра, Афғонистон ҳукумати ХХР ва ПИР билан “Хитой-Покистон иқтисодий йўлаги” лойиҳаси доирасидаги музокараларни фаоллаштирди. Шунингдек, Қобул ҳам “Бир камар, бир йўл”лойиҳаси доирасида ва икки томонламала форматларда Марказий Осиё мамлакатлари билан ҳамкорликни йўлга қўйишдан манфаатдорлигини билдирди.
Х.Ботсанининг фикрича, Афғонистонни Марказий ва Жанубий Осиёдаги минтақавий жараёнларга янада фаол жалб қилиш бу мамлакатда узоқ муддатли барқарорликнинг сақланишига хизмат қилади.
Ўз навбатида, ХХР нинг Фудан университети Жанубий Осиё тадқиқотлар маркази директори Лин Минвинг Хитой ўз тараққиёт йўлида катта ютуқларга эришгани ва қўшни мамлакатларга ҳар томонлама ёрдам беришга тайёр эканини билдирди. “Бир камар, бир йўл” лойиҳасининг муҳим мақсадларидан бири – минтақада ХХР атрофида ўзаро алоқани мустаҳкамлашдир.
Хитой экспертининг фикрича, бу нафақат Хитой, балки шунингдек, барча энг яқин мамлакатларнинг ҳам хавфсизлиги ва барқарор тараққиётини таъминлаш имконини беради. Лахор тадқиқотлар маркази раиси Шамшад Ахмед Хоннинг фикрича, “Хитой-Покистон иқтисодий йўлаги” лойиҳаси ҳамкорликдаги ривожланиш ва иқтисодий фаровонлик учун ажойиб имкониятларни тақдим этади. Унинг маълумотларига кўра, ҳозирги кунга қадар ХХР ва ПИР ушбу йўлак қурилиши доирасида 30 дан зиёд лойиҳаларни амалга оширишди.
Айни пайтда 2 та саноат паркини қуриш ва бошқа йирик инфратузилма лойиҳаларини тугатиш ишлари амалга оширилмоқда. Хитой-Покистон иқтисодий йўлаги” лойиҳаси дунё миқёсида Хитой билан ҳамкорликда амалга оширилаётган “Бир камар, бир йўл” лойиҳаси доирасида 60 та йирик лойиҳалардан биридир. Исломобод ва Пекин бу йўлакни Жанубий ва Марказий Осиёда ўзаро алоқани мустаҳкамлашга қаратилган муҳим лойиҳа деб қарашмоқда.
Қирғизистоннинг Покистондаги элчиси Эрик Бейшембиев Марказий Осиёдан Иркештом ва Торугарт чегара пунктлари орқали Хитойга ва ундан Покистонга энг қисқа автомобиль йўли мавжудилигини қайд этди. Унинг маълум қилишича, Бишкек Покистон-Хитой-Қирғизистон-Қозоғистон ўртасида транзит транспорти бўйича тўрт томонлама келишувда самарали иштирок этмоқда.
Бироқ, дипломатнинг фикрича, режалаштирилаётган “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон” темирйўл лойиҳаси Покистон ва Хитой транспорт йўлларининг Қирғизистон орқали Марказий Осиё йўллари билан туташуви учун янги имкониятлар эшигини очади.
Айни дамда Эрон Ислом Республикасининг Яқин Шарқ ва стратегик тадқиқотлар институти директори Кайхан Барзигар Теҳроннинг “Бир камар, бир йўл” ташаббуси доирасидаги лойиҳалари доирасида Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатлари билан ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдорлигини маълум қилди.
Экспертнинг фикрича, Хитой бу ҳамкорликка Теҳронни янада фаол жалб қилиши ва трансминтақавий йўлакларни шакллантиришда Эроннинг географик жойлашувидан фойдаланмоғи керак.
Умуман, видеоконференция Марказий ва Жанубий Осиёда ўзаро алоқа масалаларини тадқиқ этишга қаратилга тадбирлар туркумининг давоми бўлди. Вебинар Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатлари ҳамда Хитойнинг ўзаро алоқани янада чуқурлаштиришдан манфаатдор эканликларини намойиш этди.

9 сентября состоялась международная видеоконференция «Китайско-пакистанский экономический коридор и Центральная Азия: развивающиеся возможности взаимосвязанности» с участием руководителей и экспертов аналитических и исследовательских центров Китая, Пакистана, Афганистана, Ирана, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана.
В ходе онлайн-диалога состоялся обмен мнениями о складывающейся ситуации в регионе Центральной и Южной Азии, реализации китайской инициативы «Пояса и пути», «Китайско-пакистанского экономического коридора» и других проектов, призванных укреплять взаимосвязанность стран региона.
Выступая на конференции, руководитель отдела ИСМИ при Президенте Республики Узбекистан Садулло Расулов отметил о заинтересованности Ташкента в реализации энергетических и транспортно-логистических проектов, способных обеспечить формирование сети устойчивых стратегических коммуникаций между регионами Центральной и Южной Азии.
В этой связи С.Расулов напомнил, что Узбекистан выдвинул целый ряд инициатив, направленных на повышение взаимосвязанности в Центральной Азии. Среди них важная роль отводится строительству железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай», которая призвана раскрыть транспортный потенциал региона и сформировать экономический коридор «Китай – Центральная Азия – Западная Азия».
Важность данной дороги заключается в том, что она – кратчайший путь из Китая в страны Европы и Ближнего Востока. По сравнению с действующими маршрутами, расстояние сократится на 900 км, а время доставки грузов на 7-8 дней.
Узбекистан также продвигает ряд проектов, которые свяжут кратчайшим путем Центральную Азию через Афганистан с Пакистаном и Ближним Востоком, предоставит возможность выхода государствам Южной Азии и Ближнего Востока на рынки СНГ и Европы.
Первый, это строительство железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» с выходом на пакистанские порты Гвадар и Карачи. Второй, прокладка железной дороги «Мазари-Шариф–Герат – Кандагар» с выходом к иранскому порту Чобахар.
Эксперт ИСМИ указал в этой связи на перспективу возможного сопряжения коридора до Пешавара с флагманским проектом «Пояса и пути» - «Китайско-пакистанским экономическим коридором». С учетом развивающейся в Гвадаре инфраструктуры, данный порт будет иметь все основания стать ключевым региональным хабом.
Он особо подчеркнул, что Узбекистан поддерживает реализацию таких энергетических проектов, как ТАПИ, CASA-1000 и ЛЭП-500 Сурхон – Пули-Хумри, не ограничиваясь прокладкой транспортных коридоров.
По его оценкам, транспортные коммуникации и единая энергетическая инфраструктура решают не просто проблемы взаимосвязанности, они создают новые рабочие места, стимулируют торговлю, мотивируют развитие, формируют тем самым необходимую социально-экономическую базу процесса политического урегулирования кризиса в Афганистане.
Кроме того, программы экономического развития региона будут служит ключевым фактором формирования консенсуса между региональными странами о необходимости скорейшего достижения долгосрочного и устойчивого мира в этой многострадальной стране.
Данную точку зрения поддержали и другие участники онлайн-дискуссии. Постоянный представитель Организации исламского сотрудничества в Афганистане Хуссайн Ботсани отметил, что на сегодня афганский кризис является одним из главных барьеров, препятствующих укреплению взаимосвязанности в Центральной и Южной Азии. При этом он высоко оценил усилия Узбекистана, направленные на вовлечение Афганистана в торгово-экономические связи в Центральной Азии посредством реализации транспортных и энергетических проектов.
По его информации, правительство Афганистана активизировало переговоры с КНР и ИРП по развитию сотрудничества в рамках «Китайско-пакистанского экономического коридора». Кабул также выражает заинтересованность в налаживании сотрудничества со странами Центральной Азии как в рамках «Пояса и пути», так и в двустороннем формате.
Х.Ботсани считает, что более активное вовлечение Афганистана в региональные процессы в Центральной и Южной Азии будет способствовать сохранению долгосрочной стабильности в этой стране.
В свою очередь директор Центра Южно-азиатских исследований Фуданского университета КНР Лин Минвинг отметил, что Китай достиг значительных результатов в своем развитии и готов оказать всестороннее содействие соседним странам. Одной из ключевых целей инициативы «Пояса и пути» является укрепление взаимосвязанности в регионах вокруг КНР. Это, по мнению китайского эксперта, позволит обеспечить безопасность и стабильное развитие не только Китая, но всех близлежащих регионов.
По оценке председателя Лахорского Центра исследований мира Шамшад Ахмед Хана, «Китайско-пакистанский экономический коридор» представляет уникальную возможность для совместного развития и экономического процветания. По его информации, до настоящего времени КНР и ИРП завершили реализацию более 30 проектов в рамках строительства этого коридора. В настоящее время ведётся работа по созданию 2 индустриальных парков и завершению других масштабных инфраструктурных проектов.
«Китайско-пакистанский экономический коридор» является наиболее успешным среди 60 крупных проектов, реализуемых Китаем во всем мире в рамках инициативы «Пояса и пути». Исламабад и Пекин рассматривают этот коридор в качестве важного проекта, направленного на укрепление взаимосвязанности в Южной и Центральной Азии.
Посол Кыргызстана в Пакистане Эрик Бейшембиев подчеркнул наличие кратчайшего автомобильного пути из Центральной Азии через пограничные пункты Иркештам и Торугарт в Китай и далее в Пакистан. Он сообщил, об эффективности участия Бишкека в «Четырехстороннем соглашении между Пакистаном–Китаем–Кыргызстаном–Казахстаном по транзитному транспорту».
Однако, как считает дипломат, планируемый проект железной дороги «Китай–Кыргызстан–Узбекистан» откроет качественно новые возможности для стыковки транспортных путей Пакистана и Китая с Центральной Азией через территорию Кыргызстана.
В то же время директор института Ближнего Востока и стратегических исследований Исламской Республики Иран
Кайхан Барзигар заявил о заинтересованности Тегерана в развитии сотрудничества со странами Центральной и Южной Азии в рамках реализации проектов инициативы «Пояса и пути».
По мнению эксперта, Китай должен более активно вовлекать Тегеран в это сотрудничество и использовать географическое расположение Ирана в формировании трансрегиональных коридоров.
В целом видеоконференция стала продолжением серии мероприятий, направленных на изучение вопросов взаимосвязанности в Центральной и Южной Азии. Вебинар продемонстрировал наличие заинтересованности стран Центральной и Южной Азии, а также Китая к дальнейшему углублению взаимосвязанности.