Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Озарбайжон Халқаро муносабатлар таҳлилий маркази, Қозоғистон Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар институти, Қирғизистон Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар миллий институти, Туркия Ташқи ишлар вазирлиги Стратегик тадқиқотлар маркази, Венгрия Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Ташқи ишлар ва савдо институти каби тузилмалар раҳбарлари ва экспертлари иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов, мамлакатимиз ташқи ишлар вазири ўринбосари Ғайрат Фозилов, ТДТ бош котиби ўринбосари Гисмат Гозаловлар тадбир иштирокчиларига табрик сўзи билан мурожаат қилдилар.
Йиғилиш доирасида ТДТ мамлакатлари таҳлилий марказлари ўртасида Ўзаро англашув Меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Иштирокчилар ўртасидаги мунтазам алоқа ва ҳамкорликни ривожлантириш учун шарт-шароит яратишга қаратилган мазкур ҳужжатда ташқи сиёсат ва хавфсизлик, минтақавий барқарор ривожланиш, ташқи иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, ўзаро ҳамкорликнинг бошқа тегишли соҳалари устувор йўналишлар этиб белгиланган.
Хусусан, ўзаро ҳамкорликнинг турли шакл ва механизмлари ҳам мустаҳкамланган. Экспертлар, илмий мақолалар алмашинувини йўлга қўйиш, тадқиқотлар ўртказиш ва илмий ишларни тайёрлаш, биргаликда конференция, йиғилиш, семинар ва ўқув дастурлари ташкил этиш кўзда тутилган.
СМТИ директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов имзоланган меморандум ҳақида сўз юритаркан, бу Туркий давлатлар ташкилоти фаолиятини экспертлар томонидан қўллаб-қувватлаш, тузилмага аъзо ва кузатувчи мамлакатлар илмий-тадқиқот ҳамда таҳлилий марказлари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қўшимча туртки беришини таъкидлади.
Мамлакатимизда илк бор ташкил этилаётган ушбу экспертлар учрашуви Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Ўзбекистон, Туркия ва Венгриядан етакчи таҳлилий марказлар, шунингдек ТДТ Котибиятининг 60 дан зиёд вакилини бир жойга тўплади.
Шу билан бирга форумга транспорт-логистика компаниялари раҳбарлари, халқаро экспедиторлар, автоташувчилар, логистика уюшмалари вакиллари, мамлакатимиз олий ўқув юртлари, жумладан, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия, Тошкент давлат шарқшунослик, Тошкент давлат транспорт университетлари олимлари, мутахассислари ҳам таклиф этилган.
Жорий йил 14-15 октябрь кунлари Тошкентда Туркий давлатлар ташқи сиёсий тадқиқотлар марказларининг навбатдаги, саккизинчи йиғилиши бўлиб ўтади. Учрашув ТДТ майдонида савдо-иқтисодий кооперация ва транспорт-логистика боғлиқлигини ривожлантириш масаласига бағишланади.

В его работе принимают участие руководители и эксперты Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Центра анализа международных отношений Азербайджана, Казахстанского института стратегических исследований при Президенте Казахстана, Национального института стратегических исследований при Президенте Кыргызстана, Центра стратегических исследований МИД Турции, Института иностранных дел и торговли при МИД Венгрии.
С приветственной речью к участникам мероприятия обратились директор ИСМИ Элдор Арипов, заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фазылов, заместитель генерального секретаря ОТГ Гисмат Гозалов.
В рамках Совещания состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между аналитическими центрами стран ОТГ.
Документ направлен на создание условий для поддержания регулярных контактов и развития комплексного сотрудничества между участниками с целью способствования дальнейшему процессу интеграции в рамках Организации.
В качестве приоритетов сотрудничества определён широкий спектр вопросов, в том числе внешней политики и безопасности, регионального устойчивого развития, продвижения внешнеэкономических связей, другие соответствующие сферы взаимовыгодного сотрудничества.
Закреплены различные формы и механизмы взаимодействия, среди которых обмен экспертами, научными публикациями, проведение исследований и подготовка научных работ, совместная организация конференций, совещаний, семинаров, учебных программ.
Комментируя подписание меморандума, первый заместитель директора ИСМИ Акрамжон Неъматов подчеркнул, что это придаст дополнительный импульс общему процессу экспертного сопровождения деятельности Организации тюркских государств, развитию сотрудничества между научно-исследовательскими и аналитическими центрами стран-членов и наблюдателей ОТГ.
14-15 октября в г.Ташкенте состоится очередное Совещание официальных центров внешнеполитических исследований тюркских государств, посвящённое теме развития торгово-экономической кооперации и транспортно-логистической взаимосвязанности на пространстве ОТГ.