СМТИда Швейцария Ташқи ишлар вазирлигининг сув масалалари бўйича махсус вакили Г.Бонвин ва Швейцариянинг Муваққат ишлар вакили Д.Петтер билан учрашув бўлиб ўтди. Мулоқотда сув ресурсларидан фойдаланиш ва Марказий Осиё мамлакатларига сувни тежаш технологияларини жалб қилиш бўйича минтақавий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда Г.Бонвин Швейцариянинг трансчегаравий сув билан ишлаш соҳасида кўп йиллик тажрибага эга эканини таъкидлади ва Марказий Осиё мамлакатларига бу йўналишда яқиндан ёрдам бериши ва қўллаб-қувватлашни давом эттиришга тайёр эканлигини таъкидлади. Хусусан, айни шу мақсадда Швейцария томони трансчегаравий ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган дастурни ишлаб чиқди.
Шунингдек, учрашувда томонлар сув ресурсларини бошқаришни такомиллаштириш ва Марказий Осиёда сув хавфсизлигини таъминлашнинг янги умумий қарашларини ишлаб чиқиш масалаларини ҳам кўриб чиқди. Шу муносабат билан Г.Бонвин Швейцария, Жаҳон банки ва Европа Иттифоқи кўмагида минтақа мамлакатларида тажриба алмашиш учун бир қатор тадбирлар ўтказишни таклиф этди.
Мулоқот сўнггида томонлар Марказий Осиёда трансчегаравий сув ресурсларини бошқариш соҳасида икки томонлама ва кўп томонлама ҳамкорликни давом эттириш ниятини билдирдилар.

Встреча со швейцарскими дипломатами
В ИСМИ состоялась встреча со Специальным посланником МИД Швейцарии по водным вопросам Г.Бонвином и Временным Поверенным в делах посольства Швейцарии Д.Петтер. В ходе переговоров были обсуждены вопросы развития регионального сотрудничества в сфере использования водных ресурсов, привлечения водосберегающих технологий в страны Центральной Азии.
На встрече Г.Бонвин подчеркнул, что Швейцария имеет многолетний опыт в области трансграничного водного сотрудничества и готова к продолжению активного содействия и поддержки усилий стран Центральной Азии в данном направлении. В этих целях швейцарская сторона инициировала программу, призванную способствовать трансграничному взаимодействию в водной сфере в регионе.
Также затронуты вопросы совершенствования управления водными ресурсами и выработки нового общего видения водной безопасности в Центральной Азии. В этом плане швейцарской стороной предложено проведение ряда мероприятий по обмену опытом в странах региона при поддержке Швейцарии, Всемирного банка и ЕС.
В завершении встречи стороны выразили намерение продолжить двустороннее и многостороннее сотрудничество в сфере управления трансграничными водными ресурсами в Центральной Азии.