Ўзбекистонда ижтимоий сиёсат: тизимли “қайта юклаш” ва янги имкониятлар
Коронавирус пандемияси глобал даражада жаҳон соғлиқни сақлаш тизими ва иқтисодиётига катта зарба бўлди.
Ижтимоий соҳа ҳам ана шундай зарбани қабул қилиб олди ва бунда кўплаб ечилмаган тизимли муаммолар юзага қалқиб чиқди. Дунё бўйлаб миллионлаб одамлар ҳимоясиз қолди. Шу билан бирга, инқироз иқтисодий ривожланган ва ривожланаётган мамлакатларни ҳам қамраб олди.
БМТ экспертлари коронавирус инфекциясининг кенг тарқалиши камбағалликни қисқартириш учун сўнгги йилларда эришилган барча ютуқларга таҳдид солаётганига ишора қилиб, бонг урмоқда. Глобал камбағаллик даражаси 1998 йилдан бери биринчи марта кўтарилиб кетди, дея баёнот берди.
ХМТ прогнозига кўра, иқтисодиёт ва меҳнат бозоридаги инқироз глобал ишсизликнинг қарийб 25 миллион кишига кўпайишига олиб келиши мумкин. Бундан ташқари, ривожланган мамлакатларда ишсизлик, ҳатто, буюк депрессия давридан ҳам ошиб кетиши кутилмоқда.
Иш билан бандликнинг пасайиши, табиийки, одамлар даромадининг сезиларли йўқотилишига ҳам  олиб келади. ХМТнинг баҳолашича, 2020 йилнинг охирига келиб, улар 860 млрд. дан 3,4 трлн. долларгачани ташкил этади.
Коронавирус пандемияси оқибатлари Марказий Осиё учун олдиндан кутилганидан анча жиддий бўлди. Жаҳон банки йил охирига қадар минтақада ялпи ички маҳсулотнинг 1,7 фоизга камайишини истисно этмаяпти. Қирғизистонда ЯИМнинг энг катта пасайиши кутилмоқда — минус 4 фоиз. Қозоғистонда пасайиш минус 3 фоиздан бироз камроқ бўлади. Тожикис­тонда — минус 2 фоиз.
Бу йил минтақада иқтисодиёти ўсиши мумкин бўлган ягона мамлакат — Ўзбекис­тон бўлиб, иқтисодий ўсиш суръатлари 1,5 фоизни ташкил этишини прогноз қилмоқда.
Карантин Марказий Осиё давлатларидан келган юз минглаб меҳнат муҳожирларини ҳам даромадсиз қолдирди. Пандемия туфайли бутун дунё бўйлаб пул ўтказмалари 20 фоиз га қисқарса, Марказий Осиёда деярли 28 фоизга пасаяди.
Шу аснода Жаҳон банки 2,6 миллионга яқин Марказий осиёликлар камбағаллик чизиғидан пастга тушиб кетиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирмоқда.
Бундай муҳим шароитларда ҳукуматларнинг асосий вазифаси нафақат касалликнинг тарқалишини жиловлаш, балки аҳолининг заиф қатламларини ҳамда иш ва даромад манбаисиз қолганларни қандай қўллаб-қувватлашдан ҳам иборатдир.
Ўзбекистонда аҳвол қандай?
Тан олиш керак, бу муаммоларнинг барчаси мамлакатимиз олдига жиддий масалаларни қўйди. Бундан ташқари, пандемик инқироз ҳукумат бутун эътиборини муҳтож фуқароларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш, камбағалликка қарши курашиш механизмларини такомиллаштиришнинг ҳозирги тизими ислоҳотларига қаратган бир пайтда юз берди.
Давлат тарихида биринчи марта Президент мамлакатда камбағаллик муаммосини очиқ тан олди. Илгари тақиқланган мавзу бугун нафақат муҳокамага айланди, балки ушбу муаммонинг ҳақиқий кўлами, балки кеча имконсиз туюлган мамлакатдаги камбағаллар сони бўйича аниқ рақамлар ошкор этилди.
Бундан ташқари, камбағаллик даражасини камайтириш вазифаси кун тартибидаги асосий масалалардан бирига айланди. Узоқ муддатга мўлжалланган мамлакат ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг барқарорлигини таъминлаш стратегиясининг бош мақсади қилиб қўйилди. Президентнинг шу йил январь ойида Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида “Биринчи навбатда аҳоли фаровонлигини ошириш ва унинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш — биз учун бош вазифалардан бири бўлиб қолади”, дея аниқ айтилди.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги камбағалликни қисқартириш жараёнларини тартибга солиш учун махсус ташкил этилди. Халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда, 2030 йилгача Камбағалликни камайтириш стратегиясини ишлаб чиқишга қарор қилинди.
Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини аниқлаш ва уларни қўллаб-қувватлашни мувофиқлаштириш борасидаги ишлар самарадорлигини мустаҳкамлаш мақсадида Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ташкил этилди.
Бундан ташқари, қишлоқ жойларда ҳаёт сифатини ошириш ва ободонлаштириш борасида “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” каби  дастурлар изчил амалга оширилмоқда.
Айтиш мумкинки, мамлакатимизда биринчи марта аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг интеграциялашган, замонавий тизими босқичма-босқич ва изчил ҳаётга татбиқ этилмоқда. Шунингдек, у халқ билан “ижтимоий мулоқот”ни амалга оширишнинг тубдан янги механизмларига асосланади.
Бу борада олиб борилаётган саъй-ҳаракатларни  кўп жиҳатдан аллақачон ўз самарадорлигини исботлаган Хитойнинг камбағалликни бартараф этиш стратегия­си билан таққослаш мумкин.
Одатда Хитойнинг қашшоқликка қарши курашдаги муваффақияти манзилли ёрдам, қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар, камбағал аҳолини маълум кўникмаларга ўргатиш, инфратузилма ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш каби асосий таянч устунларга асосланган, дея эътироф этилади.
Бундай ёндашув туфайли, бугунги кунда Хитой — қашшоқликни қисқартиришнинг рекорд суръатларини намойиш этаётган ва биринчи марта “Қашшоқликни камайтириш бўйича БМТ мингйиллик ривожланиш мақсадлари”га эришган мамлакат ҳисобланади. Ўтган 40 йил мобайнида ХХР 740 миллиондан ортиқ кишини қашшоқликдан олиб чиқди. Бундай ютуқлар, аввало, жойларда изчил ишларни амалга ошириш, қатъий маъмурий назорат ўрнатиш орқали таъминланган.
Ўзбекистонда ижтимоий-иқтисодий ривожланиш бўйича самарали ишларни ташкил этиш вазифаси секторлар бў­йича ишлар модели ёрдамида ҳал этилмоқда. Ҳар бир сектор ҳокимият, прокуратура, ички ишлар органлари ва солиқ хизмати вакилларидан, яъни жойлардаги вазият ҳақида барча маълумотларга эга бўлган шахслардан ташкил топади. Бундай ёндашув қуйи даражаларда ишларни йўлга қўйиш имконини беради, шунингдек, ҳар бир тумандаги фаолият учун сектор раҳбарининг шахсий масъулиятини оширади.
Худди Хитойдаги каби Ўзбекистонда ҳам “манзилли ёндашув” — ижтимоий ҳимоя тизимининг асосий элементларидан биридир. Ёрдамга муҳтож барча фуқаролар тармоқлар ва маҳалла йиғинлари раҳбарлари тавсияси билан “Темир дафтар”га киритилади. Аслида, бу “SAXOVAT.ARGOS.UZ” электрон дастури бўлиб, унга киритилган фуқароларга давлатнинг мақсадли ёрдам кўрсатиши “қатъий кафолатланади”.
“Темир дафтар”га иш ўринлари ва даромад манбаларини йўқотганларнинг барчаси, шунингдек, ногиронлиги бўлган кишилар, якка-ёлғиз қариялар ва кам таъминланганлар киритилади.
“Темир дафтар”даги оилаларни танлаш кўплаб мамлакатларда кенг тарқалган категориал баҳолаш усулига асосланади. Бунда аҳолининг айрим гуруҳларига ижтимоий ёрдамга муҳтож шахслар сифатида  қаралади.
Бизнинг ҳолатда “Темир дафтар”ни юритиш 5 та тоифадаги оилаларни назарда тутади: 1) эҳтиёжманд, ночор ва моддий кўмакка муҳтож оилалар; 2) ногиронлиги бўлган ва сурункали касалликка чалинган кишилар; 5 ва ундан кўп фарзанди бор оилалар; 4) якка-ёлғиз кексалар, бевалар ва ўзгалар қарамоғига муҳтожлар; 5) карантин чоралари натижасида ўзининг даромад манбаини йўқотган оилалар.
Бугунги кунда “Темир дафтар”га киритишнинг асосий мезони — даромад ва ишлаб пул топиш воситаларининг мавжуд эмаслиги ҳамда меҳнатга лаёқатлиликнинг чекланганидир.
Туман ёки шаҳар секторлари раҳбарлари маҳалла раислари билан биргаликда оилаларнинг моддий ва уй-жой шароитларини ўрганиш ва умумлаштириш учун уйма-уй юрмоқда, агар мақсадга мувофиқ, деб топилса, янги аниқланган  эҳтиёжмандлар ҳам дастурга киритилади.
Таъкидлаш жоиз, Европа мамлакатларида нафақа тайинлашдан олдин ижтимоий хизматлар кам таъминланган фуқаронинг молиявий вазиятини ўрганади. Масалан, Германияда манзилли ёрдам ёки ижтимоий нафақалар тўлаш қарорига фақат ижтимоий соҳа ходимлари фуқаронинг чиндан ҳам қийин молиявий вазиятда эканига ишонч ҳосил қилганидан кейингина келинади.
“Темир дафтар”га муҳтож оила сектор котиби томонидан киритилади. Қайд этишда, қабул қилувчининг маълумотларидан ташқари, дастурда кўрсатиладиган ёрдам тури ҳақида ҳам маълумотлар жой олади.
Ушбу дастурнинг афзаллиги шундаки, ундан туман, вилоят ва умуман, респуб­ликадаги мавжуд ижтимоий вазият ҳақида аниқроқ тасаввур юзага келади. Яъни, туман ҳокимидан тортиб, Президентгача ишлар кўлами ва эришилган натижалар борасида, реал ёрдам кўрсатилаётган оилалар ва исм-шарифларгача, аниқ ва яхлит тасаввурга эга бўлади.
Оддий қилиб айтганда, “Темир дафтар”да умумий кўрсаткичлар эмас, балки ҳар бир оила, ҳар бир фуқаронинг муаммолари ва уларнинг ечимлари акс этади. Буларнинг барчаси ҳар бир фуқаронинг ижтимоий муаммоларига, унинг ўта зарурий муаммоларини ҳал этишга ёрдам берадиган йўл ва воситаларга эътибор қаратиш имконини беради.
“Темир дафтар” рўйхатлари асосида эпидемияга қарши курашнинг дастлабки кунларидан бошлаб аҳолини моддий қўллаб-қувватлаш бўйича кенг кўламли ишлар  амалга оширилмоқда. Бунда қўллаб-қувватлаш чоралари, худди баъзилар тасдиқлашга ўрганиб қолгандай, оддийгина ижтимоий пакетларни тарқатиш билангина чекланиб қолинмайди.
Аввало, муҳтож оилаларга кўрсатилаётган молиявий ёрдамнинг аҳамиятли эканини таъкидлаш лозим. Бунинг натижасида мамлакатимизда биринчи марта қийин аҳволда қолган барча кишиларни тўғридан-тўғри моддий қўллаб-қувватлаш йўлга қўйилди.
Қурбон Ҳайити арафасида аъзолари қарийб 700 минг кишини ташкил этадиган 182 мингдан зиёд оилага 1 миллион сўмгача миқдоридаги тўловлар амалга оширилди. Айтиш керакки, ёрдам тўғридан-тўғри ва нақд пулларда кўрсатилди.
Бундан ташқари, Президентимизнинг сўнгги фармонига асосан, “Темир дафтар”га киритилган муҳтож оилаларнинг ҳар бир аъзоси учун 220 минг сўмдан тўловлар амалга оширилди. 2020 йилга мўлжалланган бюджетда аҳолининг турли қатламларини ижтимоий ҳимоя қилиш учун жами 8 трлн. сўмдан зиёд маблағ ажратилиши кўзда тутилган.
Пандемия даврида ижтимоий ёрдам олувчилар базаси ҳам сезиларли даражада кенгайди. 14 ёшга тўлмаган болали эҳтиёжманд оилалар сони йил охирига келиб 2 бараварга кўпаяди. 2 ёшгача бола парвариши бўйича нафақа олишга муҳтож оналар сони 20 фоизга ўсади. Моддий ёрдам олаётган кам таъминланган оилалар сони 100 мингтага оширилади. 2020 йилнинг охирига қадар ижтимоий нафақа олувчилар сони 1,2 миллионга, 2021 йилда эса 1,5 миллион га етиши кутилмоқда.
Камбағал оилалар мамлакатдаги аҳоли умумий сонининг 12-15 фоизни ташкил этишини ҳисобга олсак, ижтимоий нафақалар механизми жорий йил охиригача ҳар бир эҳтиёжманд оилани қўллаб-қувватлаш имконини беради.
Ҳудудлар кесимига назар ташласак, Қорақалпоғистонда декабрь ойига қадар ижтимоий ҳимоя механизми ҳар тўртинчи оилани, Сурхондарё, Қашқадарё ва Жиззах вилоятларида — ҳар бешинчисини қамраб олади.
Бир сўз билан айтганда, ҳар тўртинчи ёки бешинчи оила ўртача 300 минг сўм қўшимча ойлик даромад олади.
Ижтимоий сиёсат самарадорлигини ошириш
Юқоридагилардан кўриниб турибдики, мамлакатда эҳтиёжмандларга ижтимоий ёрдам кўрсатишнинг кенг қамровли механизми йўлга қўйилмоқда. Бироқ тан олиш керакки, унга берилган ижобий салоҳият сабаб бундай механизм етарлича мослашувчан ва максимал даражада шаффоф бўла олмайди. Айрим объектив ва субъектив омиллар бутун тизим самарадорлигига салбий таъсир кўрсатади.
Маҳалла вакилларининг аҳолига ажратилаётган маблағларни тақсимлаши борасидаги масъулиятларини виждонан ва очиқ адо этишаётганларига кўпчиликда шубҳа бор. Ажратилган ижтимоий ёрдам барча муҳтожларга ва ўз манзилига етиб бормаяпти, деган хавотир ҳам йўқ эмас.
“Темир дафтар”га киритиш учун оилаларни адолатли танлаш масаласи ҳам очиқ қолмоқда. Кўпчилик амалий мезонларнинг объективлиги ҳақида ўйлайди, ҳақли равишда инсон омилига ишора қилади. Ижтимоий ёрдамнинг бутун тақсимотида ошкораликни таъминлаш зарурати ойдинлашиб бормоқда.
Оилаларга ижтимоий ёрдам ажратишда йўл қўйилган хатолар эҳтимоли етарлича юқорилигини ҳам эътироф этиш жоиз. Бундай тарздаги тақсимотда тизимда носозликлар юз беради. Яқинда Тошкентнинг Сергели туманида содир бўлган воқеа буни яққол кўрсатди.
Бироқ сўнгги қарорлар ҳукумат мавжуд бўшлиқларни кўриб, уларни бартараф этишга интилаётганини ишонч билан айтиш имконини бермоқда. Бунда юзага келувчи камчиликларни ҳисобга олиб, тизимни созлашга қаратилган ҳамда вақти-вақти билан киритилаётган тузатишлар  шу билан изоҳланади.
Президент фармонига мувофиқ, ижтимоий ёрдамнинг барча турларини бир хил мезон ва бир хил ҳужжатга мувофиқ тақдим этиш имконини берадиган Ягона ижтимоий реестр яратилмоқда. Йил охирига қадар тизим барча ҳудудларда босқичма-босқич жорий этилади.
Маълумотларни тизимлаштириш ҳар бир ижтимоий ёрдам олувчининг эҳтиёж даражасини ҳисобга олган ҳолда амалга оширилади. У оила аъзоларининг даромадлари, мол-мулки, банк ҳисоблари, олинган кредитлар ва автомобиллар тўғрисидаги турли идораларнинг тегишли базаларида мавжуд бўлган маълумотлар асосида аниқланади.
Истиқболда “Ягона ижтимоий реестр” дастурининг тўлиқ ишга туширилиши инсон омилини сезиларли даражада минималлаштиради ва натижада ижтимоий ёрдамни тақсимлашдаги коррупция ҳолатларини имкон қадар бартараф этади.
Муносиб даромад, ёрдам пули эмас
Шуни ҳам таъкидлаш керакки, аҳолининг энг камбағал қатламларини ижтимоий ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш сиёсати эҳтиёжманд оилаларга бериладиган ёрдам пуллари билан чекланиб қолмайди. Асосий мақсад — аҳолининг иқтисодий фаровонлиги даражасини ошириш учун шароит яратиш.
Одатда камбағалликка тушиб қолишдан кўра, ундан чиқиш анчайин мушкул ҳисобланади. Шу боис давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлаш “аввало, “тўр беланчак” эмас, балки “зина” вазифасини ўташи лозим” — бошқача айтганда, одамларни ана шу ҳолатда тутиб туришдан кўра, камбағаллар тоифасидан чиқариш воситаси сифатида кўпроқ ўзини кўрсатиши зарур.
Масалан, Шимолий Европа мамлакатларида (Швеция, Норвегия, Финляндия, Дания) умумий бандликка эришиш ва фуқароларнинг барча тоифалари орасида даромад даражаларини тенглаштириш давлат ижтимоий сиёсатининг устувор вазифаси этиб белгиланган.
Бу борада Президентимиз томонидан белгиланган мақсад “камбағал оиланинг ҳеч бўлмаганда битта аъзосини иш билан таъминлаш” ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир. Бундай ёндашувнинг долзарблиги кўплаб мутахассислар томонидан ҳам тасдиқланган. Шундай қилиб, Ижтимоий сиёсат институти ИОМ иқтисодчиларининг фикрича, “ҳукумат саъй-ҳаракатларни йўналтириши керак бўлган асосий соҳа — бу меҳнат бозоридир, чунки у инқирознинг асосий зарбасини ўзига қабул қилади”.
Қайд этиш керакки, инқирозга қарши дастур доирасида, коронавирус пандемияси сабабли ишсиз ёки хорижга ишлашга кета олмай қолган 415 мингдан ортиқ киши аллақачон иш билан таъминланган.
Иш ўринлари яратиш билан бирга, кам таъминланганларга истиқболда узоқ муддатга ва моддий аҳволини ўз кучи билан яхшилашга имкон берадиган шарт-шароитлар яратишга катта эътибор берилмоқда.
Бошқача айтганда, бунда эътибор эҳтиёжманд қатламга ёрдам пули беришга эмас, балки ишлаб пул топиш учун шарт-шароит ва имкониятлар яратишга қаратилади. Иқтисодий истиқбол ва камбағалликни бартараф этиш нуқтаи назаридан бундай ёндашув энг оқилона ва ўринли ҳисобланади.
Иш ўринлари яратиш билан бир вақтда, фуқароларнинг тадбиркорлик борасидаги фаоллиги ҳам рағбатлантирилади. Мамлакатимизда аҳоли, аввало, меҳнатга лаёқатли одамлар сонини ҳисобга олган ҳолда, тадбиркорлик фаолиятига жалб этиш фуқаролар фаровонлигини оширишдаги кўплаб масалаларни ҳал этади.
Ўзбекистонда оилавий бизнес ташаббусларини қўллаб-қувватлаш тадбиркорликка бўлган қизиқишни оширишнинг энг оммавий воситаларидан бирига айланди. Бу мақсадлар учун жуда салмоқли миқдордаги маблағлар йўналтирилган. Биргина “Ҳар бир оила — тадбиркор” дастурини амалга ошириш учун қўшимча 2 трлн. сўм ажратилган. Умуман, жорий йилда оилавий бизнес дастурлари учун 4 трлн. сўмдан зиёд маблағ йўналтирилмоқда.
Ушбу ёндашувга талаб мавжудлиги ва унинг ишлашидан манфаатдорликни тадбиркорлик фаолияти учун 5 мингдан ортиқ кишининг қарийб 6 млрд. сўм субсидия олгани ҳам далолат беради. Йил охирига қадар бундай субсидияларни олувчилар сони 13 минг кишига етиши, ажратилган маблағ эса 11,5 млрд. сўмни ташкил этиши кутилмоқда.

Пандемия коронавируса стала серьезным потрясением для сектора здравоохранения и экономики на глобальном уровне. Мощный удар получила социальная сфера, где обнажились многие нерешенные системные проблемы. Уязвимыми оказались миллионы людей по всему миру. При этом кризис накрыл как экономически развитые, так и развивающиеся страны.
Эксперты ООН уже бьют тревогу, указывая: широкое распространение коронавирусной инфекции ставит под угрозу все достижения последних лет по сокращению бедности. Заявляется, что глобальный уровень бедности вырастет впервые с 1998 года.
В свою очередь, по прогнозам МОТ, кризис в экономике и на рынке труда может привести к росту мировой безработицы почти на 25 млн человек. Причем безработица в развитых странах может превзойти даже времена Великой депрессии.
С сокращением занятости ожидаются и существенные потери доходов людей. По оценкам МОТ, к концу 2020 года они составят от 860 млрд до 3,4 трлн долларов.
Последствия коронавирусной пандемии оказались гораздо серьезнее, чем ожидалось ранее и для Центральной Азии. Всемирный банк не исключает сокращения валового внутреннего продукта в регионе до 1,7 процента к концу года. Самое большое падение ВВП ожидает Кыргызстан - минус 4 процента. В Казахстане снижение будет ненамного меньшим - минус 3 процента, в Таджикистане - минус 2.
Единственная страна в регионе, чья экономика может вырасти в этом году - Узбеки стан, где прирост ВВП составит 1,5 процента.
Карантин также оставил без дохода сотни тысяч трудовых мигрантов из стран Центральной Азии. Если переводы мигрантов по всему миру сократятся из-за пандемии на 20 процентов, то в Центральной Азии - почти на 28.
На этом фоне Всемирный банк предупреждает: за чертой бедности могут оказаться около 2,6 млн жителей Центральной Азии.
В таких критических условиях главной задачей правительств становится не только вопрос, как сдержать распространение заболевания, но и как поддержать уязвимые слои населения и всех, кто остался без работы и источника дохода.
Как обстоят дела в Узбекистане?
Все эти вопросы, надо признать, остро встали и в нашей стране. Более того, кризис пандемии пришелся на период, когда правительство сосредоточилось на реформах действующей системы оказания социальной помощи малоимущим гражданам, совершенствовании механизмов борьбы с бедностью.
Впервые в истории государства Президентом была открыто признана проблема наличия бедности в стране. Табуированная ранее тема стала не просто обсуждаться, раскрыты реальные масштабы этой проблемы, конкретные цифры о положении бедных в стране, что еще вчера казалось невозможным.
Более того, задачи сокращения уровня бедности оказались главными в повестке дня и поставлены во главу стратегии обеспечения стабильности социально-экономического развития страны на долгосрочный период. В январском Послании Президента Олий Мажлису четко обозначено: «Повышение благосостояния людей и усиление их социальной защиты останутся в числе наших самых главных задач».
Специально для регулирования процессов сокращения бедности создано Министерство экономического развития и сокращения бедности. Принято решение о разработке Стратегии сокращения бедности до 2030 года с привлечением международных экспертов.
В целях усиления эффективности работы по выявлению социально уязвимых слоев населения и координации их поддержки образовано Министерство по поддержке махалли и семьи. Помимо этого, последовательно реализуются программы по повышению качества жизни и благоустройству в сельской местности, например, «Обод кишлок» и «Обод махалла».
Можно сказать, впервые в стране постепенно и последовательно выстраивается целостная, современная система социальной поддержки населения. При этом в ее основе лежат принципиально новые механизмы поддержания социального диалога с народом.
В данном контексте проводимый курс во многом сравним с китайской стратегией преодоления бедности, который уже доказал свою эффективность.
Принято считать, что успех Китая в борьбе с бедностью основывается на таких ключевых столпах, как адресная помощь, аграрная реформа, обучение бедных жителей определенным навыкам, развитие инфраструктуры и частного предпринимательства.
Благодаря такому подходу сегодня Китай - это страна, демонстрирующая рекордные темпы по снижению бедности и первая достигшая Целей развития тысячелетия ООН по сокращению бедности. За последние 40 лет КНР вывела из нищеты более 740 млн человек. Подобные достижения обеспечены прежде всего последовательной работой на местах и жестким административным контролем.
В Узбекистане задачи по организации эффективной работы по социально-экономическому развитию решаются с помощью модели работы по секторам. Каждый сектор формируется из представителей хокимиятов, прокуратуры, органов внутренних дел и налоговой службы, то есть тех лиц, которые должны владеть всей информацией о положении дел на местах. Данный подход позволяет наладить работу на низовом уровне, а также повышает личную ответственность руководителя сектора за деятельность в каждом районе.
Как и для Китая, адресность - один из основных элементов выстраиваемой в Узбекистане системы соцзащиты. Все граждане, нуждающиеся в помощи по представлению руководителей секторов и сходов граждан махаллей, вносятся в так называемую «железную тетрадь». По сути, это электронная программа saxovat. argos.uz, которая «железно» гарантирует включенным в нее гражданам предоставление государственного адресного содействия.
В «железную тетрадь» включены все, кто потерял работу и источники дохода, а также семьи с ограниченными возможностями, одинокие пожилые люди и малообеспеченные.
В основу отбора семей в «железную тетрадь» вошел распространенный во многих странах метод категориальной оценки. Это предполагает, что в качестве нуждающихся в социальной помощи лиц определяют отдельные группы населения.
В нашем случае в «железную тетрадь» вносятся 5 категорий семей: 1) уязвимые, бедные и нуждающиеся в материальной помощи семьи; 2) нетрудоспособные лица с инвалидностью и хроническими заболеваниями; 3) семьи с пятью и более детьми; 4) одинокие престарелые, вдовы (вдовцы) и нуждающиеся в постороннем уходе; 5) потерявшие источник дохода из-за карантинных мер.
Сегодня главный критерий включения в список «железной тетради» - отсутствие дохода и средств заработка, а также ограниченная работоспособность.
Руководители районных или городских секторов вместе с председателями махалли ходят по домам, чтобы изучить материальные и жилищные условия семьи, а затем, если это будет сочтено целесообразным, нуждающихся включают в программу.
Следует отметить, что в европейских странах также до начисления пособий соцслужбы изучают материальное положение малообеспеченного гражданина. В Германии, например, решение о выплате адресной помощи или социального пособия принимается только после того, как соцработники убедятся, что человек действительно находится в трудном финансовом положении.
В «железную тетрадь» нуждающаяся семья вносится секретарем сектора. При записи, кроме данных получателя, в программу вводится информация о виде оказанной помощи.
Преимущества этой программы в том, что она дает более четкую картину о складывающейся социальной ситуации в районе, области и по республике в целом. То есть от районного хокима до Президента имеется конкретное и цельное представление о масштабе работы и уже полученных результатах вплоть до конкретных семей и фамилий, которым оказывается помощь.
Простыми словами, в «железной тетради» отражаются проблемы каждой семьи, каждого гражданина и решения по ним, а не общие показатели. Все это позволяет концентрироваться на социальных проблемах отдельно взятого человека, на путях и средствах, которые помогут ему решить насущные вопросы.
На основе списков «железной тетради» также проводится широкомасштабная работа по материальной поддержке населения, реализуемая с первых дней борьбы с эпидемией. При этом меры не сводятся лишь к банальной раздаче соцпакетов, как привыкли утверждать некоторые.
Прежде всего следует выделить оказанную существенную денежную помощь нуждающимся семьям. Фактически впервые у нас в стране налажена прямая материальная поддержка тем, кто оказался в трудном положении.
Накануне Курбан хайита выплаты в размере свыше 1 млн получили более 182 тысяч семей, членами которых являются около 700 тысяч человек. Причем помощь оказана наличными и напрямую.
Кроме того, согласно соответствующему Указу Президента нуждающимся семьям из «железной тетради» выплачиваются средства в размере 220 тысяч сумов на каждого члена семьи. Всего в бюджете на 2020 год на социальную защиту разных слоев населения выделено 8 трлн сумов.
За время пандемии заметно расширилась и база получателей социальной помощи. К концу года в два раза будет увеличено число нуждающихся семей с детьми в возрасте до 14 лет, получающих пособие. На 20 процентов вырастет количество нуждающихся матерей, получающих пособие по уходу за ребенком до двух лет. До 100 тысяч увеличено число малообеспеченных семей, получающих материальную помощь. Ожидается, что к концу текущего года контингент получателей социальных пособий достигнет 1,2 миллиона, а в 2021-м - 1,5.
Учитывая, что бедные семьи составляют 12-15 процентов от общего количества по республике, то механизм социальных пособий позволит уже к завершению этого года поддержать каждую нуждающуюся семью.
Если смотреть в региональном разрезе, то в Каракалпакстане до декабря механизмом соцзащиты будет охвачена каждая четвертая семья, в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Джизакской областях - каждая пятая.
Словом, каждая четвертая или пятая ячейка общества в среднем получит дополнительный ежемесячный доход в 300 тысяч сумов.
Повышение эффективности социальной политики
Как видно из вышеперечисленного, в стране налаживается всеобъемлющий механизм оказания социальной помощи нуждающимся. Однако необходимо признать, что при заложенном в нем положительном потенциале такой механизм остается недостаточно гибким и максимально прозрачным. Отдельные субъективные и объективные факторы негативно воздействуют на эффективность всей системы.
У многих возникают сомнения относительно способности представителей махалли добросовестно и открыто выполнять свои обязанности по распределению выделенных населению средств. Опасения также вызывает то, что назначенная социальная помощь не доходит до всех нуждающихся и адресатов.
Открытым остается также вопрос справедливого отбора семей для включения в «железную тетрадь». Многие задумываются над объективностью применяемых критериев, справедливо указывая на человеческий фактор. Все отчетливее становится и востребованность обеспечения прозрачности всего процесса распределения социальной помощи.
Следует признать, что вероятность ошибок, допускаемых при выделении соцпомощи семьям, достаточна высока. При таком раскладе нередко случаются сбои системы. Недавний инцидент в Сергелийском районе Ташкента это наглядно показал.
Однако принятые решения позволяют с уверенностью говорить, что правительство видит пробелы и стремится их устранить. Этим и объясняются периодически вносимые коррективы, призванные настроить работу системы с учетом возникающих недостатков.
В соответствии с Указом Президента создается Единый социальный реестр, который позволит оказывать все виды социальной помощи по одинаковым критериям и одному документу. До конца года эту систему поэтапно внедрят во всех регионах.
Систематизация данных будет осуществляться с учетом степени нужды каждого получателя соцпомощи. Определяться она будет на основе сведений о доходах членов семьи, имуществе, банковских счетах, полученных кредитах, автомобилях, имеющихся в соответствующих базах данных разных ведомств.
В перспективе полный запуск программы «Единый социальный реестр» позволит существенно минимизировать человеческий фактор и, как следствие, максимально исключить коррупционную составляющую в распределении социальной помощи.
Достойный заработок, а не дотации
Следует также заметить, что политика социальной защиты и поддержки беднейших слоев населения не сводится просто к дотациям нуждающихся семей. Главная цель - создание условий для повышения уровня экономического благополучия граждан.
Принято считать, что выйти из бедных слоев в разы сложнее, чем попасть в них. В связи с этим социальная поддержка государства должна, скорее всего, выступать трамплином, нежели гамаком. То есть служить инструментом выхода людей из категории бедных, а не поддержания их в этом состоянии.
Например, в странах Северной Европы (Швеция, Норвегия, Финляндия, Дания) достижение всеобщей занятости и выравнивание уровня доходов среди всех категорий граждан определено в качестве приоритетных задач социальной политики государства.
В этом плане актуальна как никогда обозначенная Президентом цель - трудоустроить хотя бы одного члена малоимущей семьи. Востребованность такого подхода подтверждают и многочисленные эксперты. Так, по мнению экономистов Института социальной политики ВШЭ, рынок труда - это основная сфера, куда должны быть направлены усилия правительства, поскольку он принимает на себя основной удар кризиса.
Надо отметить, что в рамках антикризисной программы, к настоящему времени работой уже обеспечены более 415 тысяч человек - те, кто стал безработным во время пандемии коронавируса или не смог уехать за границу на заработки.
Наряду с организацией рабочих мест большое значение придается созданию условий, позволяющих малообеспеченным улучшить материальное положение собственными силами и на долгосрочную перспективу.
Иными словами, ставка делается не на дотации малоимущим слоям, а на создание для них условий и возможности заработка.
С точки зрения экономических перспектив и ликвидации бедности такой подход наиболее рационален и оправдан.
Одновременно с созданием рабочих мест стимулируется бизнес-активность граждан. Учитывая численность населения в нашей стране, в первую очередь трудоспособного, вовлечение людей в предпринимательскую деятельность решает многие вопросы повышения уровня благосостояния народа.
В Узбекистане одним из востребованных инструментов повышения интереса населения к предпринимательству стала поддержка инициатив семейного бизнеса. На эти цели выделяются довольно внушительные суммы. Только на реализацию программы «Каждая семья - предприниматель» выделено дополнительно 2 трлн сумов. В целом на программы семейного бизнеса в этом году направляется более 4 трлн сумов.
О том, что такой подход востребован и работает, говорит следующий факт: субсидии на предпринимательскую деятельность в объеме почти 6 млрд сумов уже получили свыше 5 тысяч человек. К концу года число получателей таких субсидий должно составить 13 тысяч, а выделяемые средства - уже 11,5 млрд сумов.
Обеспечение занятости и источника дохода для малообеспеченных семей позволяет не просто удержать их на плаву в кризисный период, но и дает возможность сотням тысяч людей прочно встать на ноги. Имея стабильный заработок и возможность обеспечивать семью, граждане перестают думать, как и на что им жить. Они уверенно смотрят в будущее, размышляют об обучении своих детей. При таком раскладе обычно срабатывает постулат - каждое последующее поколение успешнее и богаче предыдущего.
Таким образом, можно констатировать, что избранная стратегия сочетания комплекса мер прямой, целенаправленной материальной поддержки нуждающихся граждан с созданием возможностей для их занятости многократно повышает эффективность работы по улучшению уровня жизни людей, росту их благосостояния.
Благодаря такому подходу тысячи граждан, которые, казалось, были в безысходном положении, заперты в «ловушке бедности», получили действенный экономический стимул для развития, возможность улучшить свою жизнь.
Полностью и в короткое время побороть проблему бедности вряд ли возможно. Как показывают примеры других стран, это достаточно долгий и трудоемкий процесс. Но тот же международный опыт подтверждает, что комплексный и последовательный подход к этой проблеме при должной реализации дает ожидаемый результат.
Об этом же свидетельствует и практика «железной тетради». Только за четыре месяца благодаря предоставлению постоянного заработка из списков «железной тетради» было выведено свыше 159 тысяч, или 40 процентов нуждающихся семей. В Ташкенте и Каракалпакстане этот показатель еще больше - 55 и 58 процентов соответственно. Сохранение в будущем таких же темпов работы позволит сделать качественный рывок на пути сокращения бедности в стране.
Благодаря реализации намеченных планов, как ожидается, бедная часть населения начнет не только извлекать пользу из экономического роста, но и содействовать развитию экономики. Все это будет иметь положительный мультипликативный эффект по отношению к социальноэкономической ситуации в стране в целом.