СМТИда Кореянинг Халқаро иқтисодий сиёсат институти (КИМЕП) экспертлари билан учрашув бўлиб ўтди. Суҳбат давомида Ўзбекистон-Корея муносабатларини янада мустаҳкамлаш масалалари, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш истиқболлари муҳокама қилинди. Шунингдек СМТИ ва КИМЕП ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича фикр алмашилди.
Томонлар муҳокамалар жараёнида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнинига алоҳида эътибир қаратдилар. Таъкидланишича, бугунги кунга қадар Ўзбекистоннинг ушбу савдо ташкилотига кириши бўйича расмий музокараларни бошлади. Корея томони энг юқори даражада эришилган келишувлар ва ҳамкорликни ривожлантириш бўйича "Йўл харитаси" доирасида Ўзбекистонга ушбу ташкилотга киришда ёрдам беради.
Мажлисда Тошкентда "Ўзбекистон Республикасининг ЖСТга киришини иқтисодий жиҳатдан баҳолаш (қишлоқ хўжалиги сохаси)" мавзусидаги семинарга тайёргарлик ва уни ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг ЖСТга кириши бўйича музокаралар жараёнини енгиллаштириш бўйича аниқ қўшма ҳаракатлар келишиб олинди.
КИМЕП 1989 йилда давлат илмий-тадқиқот институти сифатида ташкил этилган. Унинг асосий вазифаси Жанубий Корея ҳукуматини ахборот-таҳлилий қўллаб-қувватлаш ва халқаро иқтисодиётнинг муҳим масалалари бўйича маслаҳат беришдан иборат. Осиёдаги тадқиқот институтлари рейтингида етакчи ўринни эгаллайди. Фаолияти жаҳон савдоси ва халқаро молия институтлари билан ҳамкорлик масалаларини қамраб олган ушбу институт 1995 йилда Корея Республикасининг ЖСТга киришида муҳим рол ўйнади.

В ИСМИ состоялась встреча с экспертами Корейского института международной экономической политики (КИМЭП). В ходе беседы стороны обсудили вопросы укрепления узбекско-корейских отношений, перспективы вступления Узбекистана в ВТО, а также обменялись мнениями по дальнейшему развитию сотрудничества между ИСМИ и КИМЭП.
Во время беседы стороны обсудили текущий процесс вхождения Узбекистана в ВТО. Было констатировано, что на сегодняшний день Узбекистан начал официальные переговоры по вступлению республики в торговую организацию. В рамках достигнутых на высшем уровне договорённостей, а также утверждённой «Дорожной карты» развития сотрудничества корейская сторона оказывает Узбекистану содействие во вступлении в Организацию.
На встрече обсуждены вопросы подготовки и проведения в Ташкенте семинара на тему: «Экономическая оценка вступления РУ в ВТО (в области сельского хозяйства)».
Согласованы конкретные совместные действия по содействию переговорному процессу вступления Узбекистана в ВТО.
КИМЭП был основан в 1989 г. в качестве государственного исследовательского учреждения. Его основной задачей является информационно-аналитическое обеспечение и консультирование южнокорейского правительства по основным вопросам в сфере международной экономики. Занимает ведущие позиции в рейтингах исследовательских учреждений Азии. Данное учреждение, деятельность которого охватывает вопросы мировой торговли и сотрудничества с международными финансовыми структурами, сыграло важную роль во вступлении Республики Корея в ВТО в 1995 г.