СМТИда Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши маслаҳатчилари идораси маслаҳатчиси Ван Джиншенг бошчилигида делегация билан учрашув бўлиб ўтди. Мулоқот давомида Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги икки томонлама алоқаларни ривожлантириш, шунингдек, Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорликнинг бугунги тенденциялари муҳокама қилинди.
Хитойлик экспертларнинг таъкидлашичаб бугунги кунда Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий ҳаётнинг барча жабҳаларидаги кенг кўламли ўзгаришлар Хитой томонидан катта қизиқиш билан кузатилмоқда. Шу билан бирга, Ван Джиншенг Президент Ш.Мирзиёевнинг иқтисодий тараққиётга эришиш ва халқаро майдонда мамлакат обрўсини оширишга қаратилган ислоҳот сиёсатини юксак баҳолади.
Шу билан бирга, Тошкентнинг Марказий Осиё минтақасида олиб бораётган чуқур ўйланган ва мувозанатли ташқи сиёсат ташаббуслари, минтақада барқарор ривожланишни таъминлашга ва дўстона муҳитни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ванг Жиншенг икки томонлама муносабатларга тўхталар экан, шуни таъкидладики, бугунги кунда Тошкент ва Пекин кўплаб соҳаларда яқин ҳамкорлик қилмоқда. Шу билан бирга, ўзаро манфаатли соҳаларда тўлиқ форматли алоқаларни янада чуқурлаштириш учун катта салоҳият мавжудлиги таъкидлаб ўтилди.
Томонлар маданий-гуманитар соҳада ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигига урғу беришар экан, бу икки халқ ўртасида ўзаро дўстликни мустаҳкамлашга хизмат қилади деб таъкидлашди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Республикаси билан Хитой Халқ Республикаси ўртасида ҳамкорликни чуқурлаштиришга қаратилган янги таклифларни ишлаб чиқиш учун экспертлар ўртасида мулоқот кучайтириш зарурлиги таъкидланди.

В ИСМИ состоялась встреча с делегацией Бюро советников Госсовета КНР во главе с Советником Ван Джиншенгом. В ходе беседе были обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Китаем, а также нынешние тенденции регионального сотрудничества в Центральной Азии.
На встрече китайские эксперты отметили, что сегодня в Китае с огромным интересом наблюдают за происходящими в Узбекистане масштабными преобразованиями во всех сферах общественной жизни. При этом советник Госсовета КНР Ванг Джиншенг дал высокую оценку политике реформ Президента Ш.Мирзиёева, нацеленной на достижение экономического процветания и повышение авторитета страны на международной арене.
В то же время гости подчеркнули, что глубоко продуманные и взвешенные внешнеполитические инициативы Ташкента по укреплению взаимодействия и взаимосвязанности в Центральной Азии способствуют обеспечению стабильности в регионе, его устойчивому развитию, укреплению атмосферы дружбы и добрососедства.
Касаясь двусторонних связей, стороны отметили, что в настоящее время Ташкент и Пекин тесно взаимодействуют по многим направлениям сотрудничества. Вместе с тем подчеркнуто наличие огромного потенциала по дальнейшему углублению полноформатных отношений в сферах, представляющих взаимный интерес.
Было также акцентировано внимание на важности расширения культурно-гуманитарного сотрудничества и взаимодействия, что будет служить укреплению взаимопонимания между народами двух стран.
В завершении встречи была отмечена необходимость налаживания диалога между экспертными сообществами для выработки новых предложений, направленных на углубление партнёрства между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой.