Comments of the ISRS experts
Consolidation of the Central Asian states is a steady trend
Director of the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan (ISMI) Eldor Aripov shared this opinion, speaking at the VII International Scientific and Expert Forum "Primakov Readings" on the topic: "Modern Challenges to the World Order" Moscow on 8-9 June.
ISRS expert: The Aral Sea region becomes a zone of environmental innovations and technologies
Over the past years, under the leadership of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, comprehensive measures of unprecedented scale and significance have been carried out in the field of solving environmental problems. Measures to solve problems associated with the consequences of the drying up of the Aral Sea are outlined as the most important priorities in this direction.
ISMI: the implementation of the "Southern Route" to contribute to the development of EU connectivity with another region of Asia - with South Asia
First Deputy Director of the Institute for Strategic and Interregional Studies (ISMI) under the President of the Republic of Uzbekistan Akromjon Nematov shared this assessment during an international video conference on the topic "New EU strategy for connecting Europe with Asia - prospects for Central Asia."
Akromjon Nematov: The Central Asian region – a hub of connectivity between Europe and Asia
ISMI expert: building up cultural and humanitarian interaction with Pakistan is consonant with Uzbekistan’s plans to develop "ziyorat tourism" in the country
During the virtual summit held on 14 April 2021 between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of Pakistan Imran Khan, the leaders of the two countries separately focused on promoting cultural and humanitarian cooperation programs.
Akramjon Nematov: Due to regular political dialogue at the highest level, Uzbek-Kyrgyz relations are experiencing a rapid rise
The state visit of the President of Kyrgyzstan to Uzbekistan on 11-12 March was rich and fruitful, and its results can be called breakthrough without exaggeration.
Shavkat Mirziyoyev’s proposals to contribute to the overall improvement of the sanitary and epidemiological situation in the ECO countries
One of the key topics raised by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev during his speech at the next summit of the heads of state of the Organization for Economic Cooperation was the issues of increasing the collective potential to ensure sanitary and epidemiological well-being of the population and health protection.
Interaction between Central Asia and the EU reaches a high quality of growth level
This was noted by the ISRS First Deputy Director Akramjon Nematov during the Uzbekistan – Germany videoconference dedicated to the 29th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.