Пойтахтимизда бўлиб ўтаётган “Туркий давлатлар ташкилоти Самарқанд саммити: асосий якунлар ва ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари” мавзусидаги халқаро анжуманда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов...
Элдор АРИПОВ: Президентимиз ташаббуси ТДТ маконида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришга чақиради
Пойтахтимизда ТДТ Самарқанд саммити якунига бағишланган халқаро конференция ўз ишини давом эттирмоқда. Тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов Саммитда кўплаб ташаббуслар илгари сурилгани...
Президент Шавкат Мирзиёев “Турк дунёси ёшларининг илм-фан ва инновациялар халқаро Конгресси”ни ўтказилиши ташаббусини илгари сурди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти бўлим раҳбари Алишер Низамов бунинг аҳамиятини yuz.uz учун махсус шархлаб берди.
СМТИ директори: Мавжуд салоҳиятимизни мустаҳкам пойдевор асосида рўёбга чиқарамиз
Пойтахтимиздаги Форумлар саройида ўз ишини бошлаган Туркий давлатлар ташқи сиёсий тадқиқотлар марказларининг ТДТ майдонида савдо-иқтисодий кооперация ва транспорт-логистика боғлиқлигини ривожлантириш масаласига бағишланган 8-йиғилиши тантанали очилиш маросимида сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директори Элдор Арипов анжуманнинг аҳамияти ва долзарблигига алоҳида тўхталидб ўтди.
Янгича ёндашув ва замонавий форматдаги саммит ўзаро англашув ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлидаги тарихий платформа
Президентимизнинг “Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммити: ўзаро боғлиқликдаги дунёда мулоқот ва ҳамкорлик” сарлавҳали мақоласида қайд этилганидек, “Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги дунё миқёсида шиддатли жараёнлар кечаётган ўзига хос тарихий эврилиш палласига тўғри келди – бир тарихий давр ниҳоясига етмоқда ҳамда башорат қилиш мушкул бўлган янги бир давр бошланмоқда”.