Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акромжон Неъматов: Афғонистонда инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш ушбу мамлакатнинг Марказий ва Жанубий Осиё ўзаро боғлиқлигидаги тарихий ролини тиклайди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акромжон Неъматов кеча «2021 йил августидан кейинги Марказий Осиёда минтақавий хавфсизлик масалалари» мавзусидаги халқаро анжуманда...
БМТнинг “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюциясининг моҳияти ва аҳамияти
Маълумки, охирги беш йилликда президент Ш.Мирзиёев ташаббуси билан Ўзбекистонда диний бағрикенгликни мустаҳкамлашга доир кўплаб ижобий ишлар амалга оширилди.
10 декабрь – Халқаро инсон ҳуқуқлари куни
1948 йил 10 декабрь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ) Бош Ассамблеясининг 3-сессиясидаги резолюциясига биноан, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинган. 1950 йилда БМТ томонидан ушбу кунни Инсон ҳуқуқлари куни сифатида нишонлаш белгиланди. Декларация инсон ҳуқуқларининг фундаментал асоси ҳисобланиб, шу кунгача дунёнинг 500 дан ортиқ тилига таржима қилинган.
Ўзбекистон ва Қозоғистон: маданий-гуманитар йўналишдаги ҳамкорликнинг янги босқичи
Жорий йилнинг 5-6 декабрь кунлари Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг таклифига биноан давлат ташрифи билан Нур-султон шаҳрида бўлди.
Ўзбекистон халқига байрам табриги
Аввало, сиз, азизларни, кўпмиллатли бутун халқимизни қутлуғ айём – Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 29 йиллиги билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Бағрикенглик - давлат ривожланиши ва барқарорликни таъминлашнинг муҳим омили
Бугун биз коронавирус пандемиясининг инқирозли оқибатлари миллатлараро зиддият ва конфессиялараро муносабатларнинг кескинлашувига олиб келаётганига гувоҳ бўлмоқдамиз.
Санжар Валиев: Оролбўйи минтақасида Туркий давлатлар ташкилотининг ихтисослашган тузилмасининг яратилиши атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича биргаликдаги ишларга изчиллик беради
СМТИ директори ўринбосари Санжар Валиев Туркий давлатлар ташкилоти давлат раҳбарлари саммити натижалари бўйича фикр билдирди.
Туркий тилли давлатлар билан савдо-сотиқ алоқаларини чуқурлаштириш ҳамкорликнинг устувор йўналиши ҳисобланади
Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган Туркий тилли давлатлар ўртасидаги савдо ҳамкорлиги бўйича илмий тадқиқот маркази савдо-сотиқнинг қайси жабҳаларида ўсиш имкониятлари юқори эканлигини аниқлашда самарали восита бўла олади.
Туркий давлатлар саммитида саноат кооперациясини кучайтириш борасида муҳим ташаббуслар илгари сурилди
Жорий йилнинг 12 ноябрь куни Туркия Республикасининг Истанбул шаҳрида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг саккизинчи саммити бўлиб ўтди.