Эксперт муносабати: Камбағалликка қарши кураш – жамият ва давлат тараққиётининг асосий омили
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга навбатдаги Мурожаатномасида камбағалликни қисқартириш масаласи кун тартибидаги устувор вазифалардан бири эканлигига яна бир бор урғу берилди.
Ўзбекистон ҳудудларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларига «ягона ойна» тамойили асосида 100 дан ортиқ қишлоқ хўжалиги хизматлари кўрсатилади
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўз мурожаати давомида қишлоқ хўжалигини ривожлантириш соҳасида қатор инновацион ташаббусларни илгари сурди. Таҳририятимиз ушбу ташаббусларнинг аҳамиятини изоҳлаб бериш учун СМТИ бўлим бошлиғи Алишер Низамовга мурожат қилди.
29.12.2020
Афғонистонда транспорт лойиҳаларини амалга ошириш Афғонистонни минтақавий ҳамкорлик майдони, ўсиш нуқтаси ва минтақалараро савдо муносабатларининг ажралмас қисмига айлантириши мумкин
Ўзбекистон Республикасининг Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга мурожаатномасига Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти бош илмий ходими Мухриддин Холбековнинг шарҳи
Ўзбекистоннинг минтақавий сиёсати Марказий Осиёда барқарор ва изчил ривожланишининг муҳим гарови
29 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга навбатдаги мурожаати бўлиб ўтди. Давлатимиз раҳбарининг мурожаати ўзининг долзарблиги ва стратегик аҳамияти билан бугун сиёсий экспертлар орасида катта қизиқиш уйғотмоқда ва қизғин муҳокамаларга сабаб бўлмоқда.
“Марказий Осиё – жаҳон цивилизациялари чорраҳасида” анжумани – минтақанинг халқаро ҳамжамиятидаги ўрнини оширишда муҳим стратегик қадамларидан биридир
Жумладан, 2021 йилда ЮНEСКО билан ҳамкорликда қадимий Хива шаҳрида «Марказий Осиё – жаҳон цивилизациялари чорраҳасида» мавзусида халқаро анжуманни ўтказиш тўғрисидаги таклиф сиёсатшунос, тарихчи, илм-фан, маданият ва туризм соҳаси вакилларининг диққат марказида турибди.
Диний эркинлик ва миллатлараро тотувликни таъминлаш барқарор тараққиёт кафолати
Барча замон ва маконларда турли дин ва миллатларга мансуб аҳоли орасида мустаҳкам ўзоро тотувликнинг мавжудлиги барқарор ривожланиш омили ва кафолатларидан бири бўлиб келган.
Ўзбекистон Президентининг ташаббуси МДҲ давлатлари тажрибасини бирлаштиришга имкон беради
Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида бўлиб ўтган МДҲ саммитида Шавкат Мирзиёев МДҲ Аксилтеррор маркази базасида дерадикализация соҳасида, шу жумладан, қуролли тўқнашувлар ҳудудларидан қайтган шахсларни уларнинг тинч ҳаётга қайтиши борасида ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурди.