O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Janubiy Koreyaning Shimol bilan iqtisodiy hamkorlik bo’yicha qo’mitasi raisi Song Yong-gil boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Suhbat mobaynida mamlakatimizda olib borilayotgan ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, O'zbekiston-Janubiy Koreya munosabatlarining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Song Yong-gil O'zbekistonni Koreya Respublikasining strategik muhim va ishonchli hamkori sifatida ta’rifladi. O'zbekiston rahbariyatining siyosati mamlakatlarimiz o’rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni butunlay yangi darajaga ko'tardi.
Koreya delegatsiyasi rahbari O'zbekiston va Janubiy Koreya rahbarlari o'rtasida ishonch va shaxsiy munosabatlarning yuqori pog’onaga ko’tarilganiga alohida urg’u berdi. Bu ikki tomonlama do'stlikning mustahkamlanishiga, mamlakatlarimiz o'rtasidagi konstruktiv va ko'p qirrali munosabatlarni izchil rivojlantirishga xizmat qiladi.
Song Yong-gil O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning mintaqada, shu jumladan, Afg'onistonda xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan tashabbuslari haqida ijobiy baholadi.
SMTIda “Marmara guruhi” strategik va ijtimoiy tadqiqotlar fondi vitse prezidenti A.R.Arslan boshchiligidagi turk delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda turizm sohasi va mehmonxona infratuzilmasini rivojlantirish borasida investitsion aloqalarni kengaytirish imkoniyatlari va muammolari muhokama qilindi.

В ИСМИ состоялась встреча с корейской делегацией во главе с председателем Президентского комитета по северному экономическому сотрудничеству Республики Корея Сон Ён-гилем. В ходе беседы были обсуждены перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений между Узбекистаном и Южной Кореей, а также актуальные вопросы регионального и международного характера.
Сон Ён-гиль назвал Узбекистан стратегически важным и надежным партнером Республики Корея. Политика Руководства Узбекистана способствовала поднятию двусторонних отношений на абсолютно новый содержательный уровень.
Глава корейской делегации обратил особое внимание на высокий уровень доверия и личных отношений между лидерами Узбекистана и Южной Кореи, что способствует укреплению дружбы, последовательному развитию конструктивных и многоплановых отношений между двумя странами.
Сон Ён-гиль положительно отозвался об инициативах Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева по укреплению безопасности и стабильности в регионе, в том числе в Афганистане.
В ИСМИ состоялась встреча с турецкой делегацией во главе вице-президента Фонда стратегических и социальных исследований «Мармара групп» А.Р.Арсланом. На встрече обсуждались возможности и проблемы расширения инвестиционных связей в плане развития туристической отрасли и гостиничной инфраструктуры.