SMTIda “Marmara guruhi” strategik va ijtimoiy tadqiqotlar fondi vitse prezidenti A.R.Arslan boshchiligidagi turk delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda turizm sohasi va mehmonxona infratuzilmasini rivojlantirish borasida investitsion aloqalarni kengaytirish imkoniyatlari va muammolari muhokama qilindi.
Shuningdek uchrashuv davomida A.R. Asrlan turkiyaning "Emsaş" kompaniyasi «Tashkent city», «Samarkand city» va Buxoro va Xiva shaharlarida joylashgan mehmonxonalarning qurilishi bo‘yicha tenderlarda qatnashayotganini ma’lum qildi.
Unga qo‘ra, O‘zbekiston ulkan turistik salohiyatga ega, shuning uchun ham ko‘plab investorlar va sayyohlarni o‘ziga jalb qiladi. Xususan, joriy yilning 10 fevralida 7 mamlakat, jumladan Turkiya, fuqarolari uchun 30 kun muddat bilan vizasiz rejimi O‘zbekiston hukumati tomonidan kiritilishi sayyohlar sonini keskin oshishi va mamlakatning investitsiya jozibadorligi o‘sishi uchun yordam beradi. 2017 yilda O‘zbekistonga tashrif buyurgan Turkiya fuqarolarining soni 47 minga yetdi. Joriy yilning mart oyida turkiyalik sayyohlar soni 6 mingga yetdi, bu oqimning yanada ortishi taxmin qilinmoqda.
O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarining strategik hamkorligini inobatga olgan holda, turk tadbirkori, “Marmara guruhi” fondining vitse prezidenti sifatida, quyidagi takliflarni bildirdi:
- SMTI “Marmara guruhi” bilan birga O‘zbekiston iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishga va mamlakatning turizm sanoatiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish sohalariga qaratilgan qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish;
- Turkiyadagi potensial investorlar uchun O‘zbekistonning investitsion jozibadorligini oshirish bo‘yicha seminar va tadbirlar tashkil etish;
- ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida aloqalarni yanada mustahkamlash maqsadida hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston-Turkiya ishchi guruhlarini tashkil etish.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Janubiy Koreyaning Shimol bilan iqtisodiy hamkorlik bo’yicha qo’mitasi raisi Song Yong-gil boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.

В ИСМИ состоялась встреча с турецкой делегацией во главе вице-президента Фонда стратегических и социальных исследований «Мармара групп» А.Р.Арсланом. На встрече обсуждались возможности и проблемы расширения инвестиционных связей в плане развития туристической отрасли и гостиничной инфраструктуры.
В ходе встречи, Р.Арслан отметил, что возглавляемая им компания «Emsaş» участвует в тендерах по строительству «Tashkent city», «Samarkand city» и гостиниц в Бухаре и Хиве.
По его словам, Узбекистан имеет огромный туристический потенциал, что привлекает многих инвесторов и туристов.
В частности, 10 февраля т.г. правительством Узбекистана был введен безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан семи стран, включая и Турцию, что послужило резкому увеличению количества туристов и поспособствует повышению инвестиционную привлекательность страны. Число граждан Турции, посетивших Узбекистан за 2017 г. достигло 47 тыс. чел. В марте т.г. количество турецких туристов составило 6 тыс. чел., что позволяет прогнозировать дальнейший рост потока.
Учитывая стратегический характер узбекско-турецких отношений турецкий бизнесмен, будучи вице-президентом Фонда «Мармара групп» озвучил следующие предложения:
– проведение совместных исследований Фонда «Мармара групп» с ИСМИ, направленных на выработку предложений по диверсификации экономики Узбекистана, в т.ч. в сфере привлечения прямых инвестиций в туротрасль страны;
– организовать семинары и мероприятия, способствующие повышению инвестиционной привлекательности Узбекистана для потенциальных инвесторов Турции;
– создать узбекско-турецкие рабочие группы по поддержке развития приоритетных направлений сотрудничества с целью усиления контактов между бизнес кругами двух стран.
В ИСМИ состоялась встреча с корейской делегацией во главе с председателем Президентского комитета по северному экономическому сотрудничеству Республики Корея Сон Ён-гилем.