Joriy yilning 4-iyun kuni Shanxay Xalqaro Tadqiqotlar Universiteti (ShXTU) delegatsiyasi bilan partiya qo'mitasi kotibi Jiang Feng boshchiligida uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuv davomida O'zbekiston va Xitoy o'rtasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasidagi ko'p tomonlama hamkorlikni mustahkamlash, SMTI va ShXTU bilan ilmiy-tahliliy hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Jiang Feng ta'kidlaganidek, "O'zbekistonni 2017-2021 yillarda rivojlanishning beshta ustuvor yo'nalishlari bo'yicha harakat strategiyasini" iqtisodiy liberallashtirish sohasidagi qilinayotgan islohotlar mamlakatlarimiz o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish uchun katta imkoniyatlar ochadi. O'zbekiston va Xitoy iqtisodiyotlarining innovatsion rivojlanishini kuchaytirishga doir vazifalari yuqori texnologiyali ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish sohasida ikki tomonlama hamkorlik uchun katta istiqbollarni yaratmoqda.
Tomonlar ShHT doirasida raqamlash va ta'lim sohasida ko'p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini o'rganish muhimligini ta'kidladilar. Ushbu sohalarda hamkorlikni chuqurlashtirish
ShHT davlatlari yoshlari o'rtasida aloqalarni kengaytirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, Shanxay universiteti mutaxassislari ikki tomonlama hamkorlik va mintaqaviy rivojlanish bo'yicha birgalikdagi tadqiqotlar uchun SMTI bilan ilmiy va tahliliy hamkorlikni yanada mustahkamlashga qiziqish bildirdilar.
Shanxay xalqaro tadqiqotlar universiteti - Xitoyning rasmiy hukumat universiteti. ShXTUni vazifasi Xitoyning milliy strategiyasini amalga oshirish, shuningdek, mamlakatning xalqaro rivojlanishini ta'minlash bo'yicha tadqiqotlar olib borishdan iborat. 2015 yilda universitetda Xitoydagi birinchi "O'zbek tili" bo'limi ochildi. 2017 yilda SMTI va ShXTU o'rtasida o'zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Yaponiya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va Mintaqalararo Tadqiqotlar Institutida Yaponiya Mudofaa vazirligining milliy mudofaa tadqiqotlari instituti katta ilmiy xodimi Hiroshi Yamadzoe boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.

4 июня т.г. в ИСМИ состоялась встреча с делегацией Шанхайского университета международных исследований (ШУМИ) во главе с секретарём парткома Цзян Фэнем. В ходе беседы были обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Китаем, укрепление многостороннего взаимодействия в рамках ШОС, а также углубление научно-аналитического партнёрства между ИСМИ и ШУМИ.
Как отмечает Цзян Фэнь, цели «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана на 2017-2021 гг.» в сфере либерализации экономики открывают огромные возможности для подъема торгово-экономического сотрудничества между нашими странами. Задачи Узбекистана и Китая по усилению инновационного развития экономики создают большие перспективы для двустороннего сотрудничества в сфере наращивания высокотехнологичных производственных мощностей.
Сторонами отмечена важность изучения перспектив развития многостороннего взаимодействия в рамках ШОС в сферах цифровизации и образования. Активизация сотрудничества в этих направлениях будет способствовать расширению контактов между молодежью государств ШОС.
Кроме того, эксперты Шанхайского университета выразили заинтересованность в дальнейшем укреплении научно-аналитического партнерства с ИСМИ для проведения совместных исследований по вопросам двустороннего сотрудничества и регионального развития.
Шанхайский университет международных исследований - официальный правительственный вуз КНР. Цель – проведение исследований для реализации национальной стратегии Китая, а также обеспечения международного развития страны. В 2015 г. в университете открыта первая в Китае кафедра «Узбекского языка». В 2017 г. между ИСМИ и ШУМИ подписан Меморандум о взаимопонимании.
Состоялась встреча с японскими экспертами
В ИСМИ состоялась встреча с делегацией Национального института оборонных исследований при Министерстве обороны Японии во главе со старшим научным сотрудником Хироси Ямадзоэ. В ходе переговоров были обсуждены проводимые в республике общественно-политические и социально-экономические реформы...