Joriy yil 28-oktyabrda SMTIda parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurgan Avstriyaning Yevropa tadqiqotlari va xavfsizlik siyosati instituti (AIES) boshqaruvi a’zosi, katta maslahatchisi Martin Saydik bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog’ida O‘zbekiston-Avstriya munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari, Yevropa Ittifoqi doirasidagi hamkorlik, shuningdek, ikki mamlakat tahlil markazlari o‘rtasida yaqin aloqalarni yo‘lga qo‘yish kabi masalalar ko’rib chiqildi.
Martin Sajdik O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar haqida ijobiy fikr bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, saylov jarayonining tashkil etilgani ham mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar muvaffaqiyatidan dalolat beradi.
Shuningdek, uchrashuvda Toshkentning mintaqaviy siyosatiga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Avstriyalik ekspertning fikricha, ushbu siyosat qo‘shni davlatlar bilan yaqin munosabatlar o‘rnatish uchun keng imkoniyatlar yaratdi. “Bu nafaqat yaxshi qoʻshnichilik aloqalarini oʻrnatish, balki mintaqaviy muammolarni hal qilishda saʼy-harakatlarni birlashtirish imkonini berdi”, - dedi Martin Saydik.
Tahlilchining fikriga koʻra, Yevropa Ittifoqi yirik davlatlarining Markaziy Osiyoga eʼtibor kuchayishi fonida Avstriya bilan ham gidroenergetika, tibbiyot, qishloq xoʻjaligi, atrof-muhitni muhofaza qilish va sanoatni qayta ishlash kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish zarur.
Shu munosabat bilan tomonlar o‘zaro manfaatli, barcha sohalarda tajriba va fikr almashish imkonini beradigan muntazam muloqotni yo‘lga qo‘yishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
AIES 1996-yilda tashkil etilgan mustaqil va notijorat tadqiqot instituti boʻlib, xavfsizlik, mudofaa va tashqi siyosat masalalarini oʻrganadi.
28.10.2024Keyingisi
Joriy yil 29 oktyabrda SMTIda parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtirok etish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurgan Rossiyaning Yevropa-Osiyo tadqiqotlari markazi direktori Andrey Gennadiyevich Rusakov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.

28 октября т.г. в ИСМИ состоялась встреча с членом правления и старшим советником Австрийского института европейских исследований и политики безопасности (AIES) Мартином Сайдиком, прибывшим в Узбекистан в качестве международного наблюдателя за парламентскими выборами.
Главными темами дискуссии стали перспективы развития узбекско-австрийских отношений, сотрудничества в рамках Евросоюза, а также налаживание более тесных связей между аналитическими центрами двух стран.
Мартин Сайдик положительно отозвался об изменениях, происходящих в Узбекистане на современном этапе. По его словам, организация избирательного процесса также демонстрирует успешность проводимых реформ в нашей стране.
Отдельно была затронута региональная политика Ташкента, которая, по оценкам австрийского эксперта, создала широкие возможности для установления тесных отношений с близлежащими странами. «Она позволила не только наладить добрососедские связи, но и объединить усилия по решению общерегиональных проблем», - заявил Мартин Сайдик.
По убеждению аналитика, на фоне усиления внимания крупных стран ЕС по отношению государств Центральной Азии, необходимо расширить взаимодействие и с Австрией в таких сферах, как гидроэнергетика, медицина, сельское хозяйство, охрана окружающей среды и промышленная переработка.
В этой связи была выражена обоюдная готовность наладить регулярный диалог, позволяющий проводить обмен опытом и мнениями по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
АIES является независимым и некоммерческим исследовательским институтом, основанным в 1996 г. Центр занимается изучением вопросов безопасности, обороны и внешней политики.
28.10.2024Следующее
29 октября т.г. в ИСМИ состоялась встреча с директором российского Центра европейско-азиатских исследований – Андреем Геннадиевичем Русаковым, прибывшим в Узбекистан в качестве международного наблюдателя за парламентскими выборами.