Joriy yilning 27 oktyabrida SMTIda Shvetsariya Tashqi ishlar vazirligining suv masalalari bo’yicha maxsus vakili Giy Bonvin bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Suhbat davomida O’zbekiston va Shvetsariya o’rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Xususan, Bern tomonidan Markaziy Osiyo mintaqasida amalga oshirilayotgan "Blue Peace Central Asia" tashabbusiga alohida eʼtibor qaratildi.
"Blue Peace Central Asia" loyihasi 2014 yilda Shvetsariya hukumati tashabbusi bilan tashkil etilgan. Dastur Markaziy Osiyo davlatlari o'rtasida muloqotni rivojlantirish va ularning suv resurslaridan birgalikda foydalanish bilan bogʻliq masalalarda yechim topishiga ko’maklashadi.
Uchrashuvda O’zbekistonning suv resurslaridan mintaqada birgalikda foydalanishda hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan faol siyosati yuqori baholandi. Diplomatning soʻzlariga koʻra, soʻnggi paytlarda Toshkent Markaziy Osiyoda transchegaraviy daryolar suvlaridan foydalanish bo’yicha o’zaro manfaatli hamkorlikni faollashtirish bo’yicha qator muhim qadamlar qo’ydi.
Giy Bonvin Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun suv resurslari bilan bog’liq bo’lgan masalalarni ahamiyatini alohida taʼkidlab, "suv muammolarini qishloq xo’jaligi, energetika, turizm, sog’liqni saqlash va hayotning boshqa ko’plab sohalari bilan uzviy bog’liq holda ko’rib chiqish zarurligini" aytib o’tdi.
Shu munosabat bilan shvetsariyalik diplomat 2022-2025 yillarga mo’ljallangan "Suv – barqaror tiklanish drayveri" loyihasining ikkinchi bosqichi boshlanganligi haqida ma’lum qildi.
“Suv – barqaror tiklanish drayveri” loyihasi Budapeshtdagi Korvin universiteti tomonidan "Blue Peace Central Asia" tashabbusi, hamda Stokgolm xalqaro suv instituti va Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi ko’magida amalga oshirilmoqda. U Markaziy Osiyoda transchegaraviy suv resurslaridan samarali va oqilona foydalanish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishni ko’zda tutadi. Ushbu loyihaning birinchi bosqichi 2020-2021 yillarda mintaqa davlatlarining strategik tadqiqot institutlari, Tashqi ishlar vazirliklari, suv resurslari, energetika va iqtisodiyoti uchun masʼul muassasalari ekspertlari ishtirokida bir qator vebinarlar doirasida o’tkazilgan.
Bundan tashqari, G.Bonvin 2021-yil 29 noyabr – 5-dekabr kunlari Vengriya poytaxtida bo‘lib o’tadigan "Planet Budapest" (Budapesht sayyorasi) sammiti haqida xabar berdi. Mazkur tadbirni o’tkazishdan maqsad keng jamoatchilik, ayniqsa, yoshlarni noqulay ekologik, ijtimoiy va iqtisodiy jarayonlardan xabardor qilishdir.
Shuningdek, mutaxassis O’zbekistonning mazkur yuqori darajadagi forumda faol ishtirok etish tashabbusidan mamnunligini bildirdi. Eslatib o’tamiz, O’zbekistonning ushbu sammitda ishtirok etishi to’g’risidagi kelishuvga Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanning 2021-yil mart oyida mamlakatimizga tashrifi chog’ida erishilgan edi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ko’p qirrali hamkorlikni, mintaqadagi suv muammolari bo’yicha ochiq va samarali muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar. Shuningdek, shvetsariyalik diplomat Markaziy Osiyo mintaqasining barqaror rivojlanishiga hissa qo’shadigan oldindan rejalashtirilgan loyihalarni birgalikda amalga oshirilishiga umid bildirdi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida mamlakatimizda bo’lib o’tgan president saylovlarida xalqaro kuzatuvchisi sifatida tashrif buyurgan Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo’yicha kengashi (OHIChK) kotibiyatining ijrochi direktori Kayrat Saribay bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.

27 октября т.г. в ИСМИ состоялась встреча со Специальным посланником МИД Швейцарии по водным вопросам Гий Бонвином.
В ходе беседы обсуждались актуальные вопросы развития двусторонних отношений между Узбекистаном и Швейцарией с акцентом на ход реализации инициативы Берна «Blue Peace Central Asia» в центральноазиатском регионе.
«Blue Peace Central Asia» была инициирована Швейцарией в 2014 году. Она призвана способствовать диалогу между странами Центральной Азии и поиску совместных решений в области использования водных ресурсов.
На встрече была высоко оценена активная политика Узбекистана по продвижению регионального сотрудничества в сфере совместного использования водных ресурсов. По словам швейцарского дипломата, за последнее время Ташкент сделал ряд важных шагов по активизации взаимовыгодного сотрудничества в Центральной Азии в использовании вод трансграничных рек.
Подчеркивая исключительную важность водных вопросов для стран Центральной Азии, Гий Бонвин отметил, что «водную проблематику необходимо рассматривать в неразрывной связи с вопросами сельского хозяйства, энергетики, туризма, здравоохранения и многих других сфер жизнедеятельности».
В этой связи швейцарский дипломат проинформировал о начале второй фазы проекта «Вода как драйвер устойчивого восстановления», осуществление которой запланировано на 2022-2025 годы.
Проект «Вода как драйвер устойчивого восстановления» осуществляется Университетом Корвина в Будапеште при поддержке инициативы «Blue Peace Central Asia», Стокгольмского международного института воды, а также Регионального экологического центра Центральной Азии. Он призван выработать практические рекомендации в сфере эффективного и рационального использования трансграничных водных ресурсов в Центральной Азии. Первая фаза указанного проекта была проведена в 2020-2021 годах в рамках серии вебинаров с участием экспертов из институтов стратегических исследований, внешнеполитических ведомств и учреждений, отвечающих за водные ресурсы, энергетику и экономику стран региона.
Кроме того, Гий Бонвин проинформировал о предстоящем саммите «Планета Будапешт», который состоится 29 ноября – 5 декабря 2021 года в столице Венгрии. Целью данного масштабного мероприятия является повышение осведомленности широкой общественности, особенно молодежи, о неблагоприятных экологических, социальных и экономических процессах.
Гий Бонвин выразил удовлетворение намерением Узбекистана принять активное участие в работе этого представительного форума. Стоит отметить, что договоренность об участии Узбекистана на данном саммите была достигнута в ходе визита в нашу страну премьер-министра Венгрии Виктора Орбана в марте 2021 года.
По итогам встречи стороны договорились продолжить многоплановое сотрудничество, открытый и плодотворный диалог по водной проблематике в регионе. Швейцарский дипломат также выразил надежду на совместное осуществление запланированных проектов, которые внесут вклад в устойчивое развитие центральноазиатского региона.
В ИСМИ состоялась встреча с Исполнительным директором Секретариата СВМДА
В ИСМИ состоялась встреча с Исполнительным директором Секретариата Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) Кайратом Сарыбаем, прибывшим с мониторинговой миссией по наблюдению за выборами Президента Республики Узбекистан.