17 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоевнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида икки мамлакат етакчилари баҳорий Наврўз айёми муносабати билан бир-бирини самимий қутлаб, қардош халқларимизга тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш, савдо соҳасидаги қўшма лойиҳаларни илгари суриш, саноат кооперациясини кучайтириш ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, ҳудудлараро алоқалар ва гуманитар алмашинувларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Туркий кенгашнинг бўлажак саммитига тайёргарлик кўриш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Мулоқот ҳар доимгидек очиқ, самимий ва дўстона руҳда ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 март куни “ЛУКОЙЛ” компанияси президенти Вагит Алекперовни қабул қилди.
16.03.2021Кейингиси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 март куни Россия Федерациясининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Владимир Тюрденевни мамлакатимиздаги дипломатик миссияси якунлангани муносабати билан қабул қилди.

17 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы лидеры обменялись сердечными поздравлениями с наступающим весенним праздником Навруз, искренне пожелали двум братским народам мира, благополучия и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений многовековой дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание уделено расширению многопланового сотрудничества, продвижению приоритетных проектов в сфере торговли, усилению промышленной кооперации и развитию транспортной инфраструктуры, активизации межрегиональных контактов и гуманитарных обменов.
Обсуждены также вопросы подготовки предстоящего саммита Тюркского совета.
Телефонный разговор прошел в традиционно открытой, теплой и дружеской атмосфере.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 марта принял президента компании «ЛУКОЙЛ» Вагита Алекперова.
16.03.2021Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 марта принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Российской Федерации Владимира Тюрденева в связи с завершением его дипломатической миссии в нашей стране.