Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳридаги бунёдкорлик ишлари билан танишмоқда.
Биринчи объект Мирзо Улуғбек туманидаги Геология фанлари университети бўлди. Давлатимиз раҳбари жорий йил 31 январь куни ушбу янги олий ўқув юрти қурилишига тамал тоши қўйган эди. Бугунга келиб бинолар анча қад кўтариб қолди.
Лойиҳа доирасида 6 та кўп қаватли иморат барпо этилиши ва 4 таси реконструкция қилиниши кўзда тутилган. Ҳозирги биринчи босқичда ўқув корпуси, Нефть ва газ конлари геологияси ҳамда қидируви институти, Минерал ресурслар институти, Геология ва геофизика институти, Геология музейи бинолари, кутубхона, ётоқхона бунёд этилмоқда.
Президент бу ерга яна келиб, қурилиш ишлари ва режалар билан шахсан танишгани бежиз эмас.
- Илм бизнинг қонимизда, генимизда бор. Бу марказ ҳам учинчи Ренессанс пойдеворларидан бири, - дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 24 январда Олий Мажлисга Мурожаатномада ҳамда 31 январь куни илм-фан вакиллари билан учрашувда геология соҳасини ривожлантиришга доир долзарб вазифаларни белгилаб берган эди. Шу асосда мамлакатимизда янги геология тизими яратилмоқда. Президентимизнинг бу соҳага оид 4 та қарори қабул қилинган.
Геология фанлари университети соҳадаги илмий муассасаларни жамлаган яхлит мажмуа бўлади. Унинг таркибига 4 та илмий-тадқиқот институти кирган. Илгари улар тарқоқ жойлашган эди. Шунингдек, бу ерга Геология музейи кўчириб келинади. Соҳадаги муассасалар бир жойда бўлиши мутахассисларнинг яқин ҳамкорликда ишлаши, талабаларнинг илмий лабораторияларда амалиёт ўташини таъминлайди. Бу эса биноларга хизмат кўрсатиш учун ҳам қулай ва тежамкор.
Давлатимиз раҳбари шу ерда илмий-тадқиқот институтлари раҳбарлари билан суҳбатлашди.
- Илм-фан барча соҳаларни фундаментал ривожлантириш учун асос. Аввалдан эътибор берганимизда, геологиянинг ҳамма йўналишлари бўйича 15-20 фоиз аҳолини иш билан таъминлашимиз мумкин эди. Мана энди олимларга шароит яратишга ҳаракат қиляпмиз, интеллектуал мулкни асраб, қўллаб-қувватлаяпмиз. Интеллектуал мулк унинг эгасига ҳам, давлатга ҳам манфаат келтиради, - деди Президент.
Шавкат Мирзиёев ушбу даргоҳда яратиладиган шароитлар билан қизиқиб, қурилиш сифатли, лабораториялар юқори технологияли бўлиши кераклигини таъкидлади.
- Замин мустаҳкам бўлиши керак. Биз бу университетни келажак учун қуряпмиз, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда лойиҳанинг иккинчи босқичи тақдимот қилинди. Бу босқичда Давлат геология қўмитаси биноси, Геология ахборот маркази, Геоинновацион технологиялар маркази, автотураргоҳ барпо этилиши режалаштирилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти хорижий давлатлар элчиларини қабул қилди
Бугун “Кўксарой” қароргоҳида хорижий давлатларнинг мамлакатимизга янги тайинланган элчиларидан ишонч ёрлиқларини қабул қилишга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
16.10.2020Кейингиси
Президент IT-парк қурилишини кўздан кечирди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимиздаги Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркида бўлди.

Президент Шавкат Мирзиёев знакомится с созидательной работой, проводимой в городе Ташкенте.
Первым пунктом посещения стал кампус Университета геологических наук в Мирзо-Улугбекском районе. Глава государства 31 января текущего года заложил первый камень в фундамент строительства нового вуза. Сегодня работы идут полным ходом.
Проектом предусмотрены строительство шести и реконструкция четырех многоэтажных зданий. На первом этапе возводятся учебный корпус, здания Института геологии и разведки месторождений нефти и газа, Института минеральных ресурсов, Института геологии и геофизики, Музея геологии, а также библиотека и общежитие.
Президент вновь приехал на место сооружения и лично ознакомился со строительными работами и дальнейшими планами.
- Наука у нас в крови, в наших генах. Этот вуз служит одной из основ третьего Ренессанса, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В своем Послании Олий Мажлису 24 января этого года и на встрече с деятелями науки 31 января глава нашего государства поставил актуальные задачи по развитию сферы геологии. На этой основе в стране создается новая система. В данном направлении приняты четыре постановления Президента.
Университет геологических наук заложит основу для восстановления научного потенциала отрасли и подготовки современных кадров. Он образуется на базе 4 научно-исследовательских институтов, которые располагались разрозненно. Единый комплекс обеспечит тесное сотрудничество специалистов, прохождение студентами практики в научных лабораториях, облегчит обслуживание инфраструктуры и снизит издержки.
Здесь глава государства побеседовал с руководителями научно-исследовательских институтов.
- Наука - фундаментальная основа развития всех сфер. Если бы мы уделили внимание своевременно, могли бы обеспечить занятость 15-20 процентов населения во всех направлениях геологии. Сейчас мы создаем условия для ученых, для защиты и поддержки интеллектуальной собственности. Она приносит выгоду и своему владельцу, и государству, - сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев поинтересовался создаваемыми здесь условиями и подчеркнул, что строительство должно выполняться качественно, лаборатории должны быть оснащены высокими технологиями.
- Необходимо подойти к этому основательно, ибо мы возлагаем большие надежды на этот университет, - сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация второй фазы проекта. На этом этапе планируется построить здания Государственного комитета по геологии, Геологического информационного центра, Центра геоинновационных технологий и автостоянку.
16 октября в городской резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну послами зарубежных стран.
16.10.2020Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Технологический парк программных продуктов и информационных технологий в Ташкенте.