Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 ноябрь куни Париждаги Бурбон саройида Франция Миллий йиғини Раиси Яэль Браун-Пиве билан учрашув ўтказди.
Парламентлар ўртасидаги ҳамда ижтимоий-сиёсий ҳаётни янада демократлаштириш бўйича ислоҳотларни амалга ошириш борасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш юзасидан фикр алмашилди.
Франция Миллий йиғини раҳбари Ўзбекистонда, шу жумладан парламентаризмни ривожлантириш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш, гендер тенгликни илгари суриш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли демократик янгиланишларнинг боришини юксак баҳолади.
Гендер тенгликни таъминлаш жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон бу борада катта муваффақиятларга эришгани, мамлакатимизда хотин-қизлар қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимият идораларида, тадбиркорлик ва ижтимоий соҳада муносиб ўрин эгаллаётгани қайд этилди.
2022 йил сентябрь ойида мамлакатимизда илк бор жаҳон парламентлари етакчи аёлларининг 14-саммити ўтказилди. Етакчи аёлларнинг ролини ошириш тўғрисида Тошкент декларацияси қабул қилинди.
Учрашувда ўлим жазосини бекор қилиш, инсон ҳуқуқларининг кафолатларини кучайтириш, экологик муаммоларни ҳал этиш тўғрисидаги нормалар ва бошқа муҳим қоидаларни мустаҳкамлаб қўйиш кўзда тутилган конституциявий ислоҳотни амалга оширишга тайёргарлик борасидаги асосий ёндашувлар муҳокама қилинди.
Парламентлараро дўстлик гуруҳининг учрашувларини ўтказиш, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши, Европа Парламенти, Парламентлараро иттифоқ, ЕХҲТ Парламент ассамблеяси доирасидаги ҳамкорликни кучайтиришга келишиб олинди.
Учрашув якунида Президентимиз Фахрий меҳмонлар китобида қайд ёзиб қолдирди. Шунингдек, Франция Миллий йиғини Раисини ўзи учун қулай вақтда ташриф билан мамлакатимизга боришга таклиф этди.
Бугун, 21 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Францияга расмий ташрифи доирасида Париж шаҳрида ушбу мамлакатнинг етакчи компаниялари ва молиявий тузилмалари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
21.11.2022Кейингиси
Бугун, 22 ноябрь куни Париждаги анъанавий равишда расмий тадбирлар ўтказиладиган Фахрийлар уйида расмий ташриф билан Франция Республикасида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни расмий кутиб олиш маросими бўлди.

Состоялся обмен мнениями о дальнейшем углублении межпарламентского сотрудничества, взаимодействия в сфере проведения реформ по дальнейшей демократизации общественно-политической жизни.
Глава Национального собрания Франции дала высокую оценку ходу масштабных демократических преобразований в Узбекистане, в том числе в сферах развития парламентаризма, обеспечения и защиты прав и свобод человека, продвижении гендерного равенства.
Особое внимание было уделено аспектам обеспечения гендерного равенства. Отмечался огромный прогресс, достигнутый Узбекистаном, где женщины занимают достойное место в органах законодательной и исполнительной власти, бизнесе и социальной сфере.
В сентябре 2022 года в стране впервые проведён 14-й Саммит женщин-руководителей парламентов стран мира. Принята Ташкентская декларация о повышении роли женщин-лидеров.
Обсуждены также ключевые подходы к подготовке проведения конституционной реформы, в рамках которой планируется закрепить нормы об отмене смертной казни, усиленных гарантиях прав человека, решении экологических проблем и другие важные положения.
Достигнуты договорённости о проведении встреч парламентской группы дружбы, усилении взаимодействия на площадках Совета ООН по правам человека, Европарламента, Межпарламентского союза, Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
По завершении встречи Президент Республики Узбекистан оставил запись в Книге почётных гостей. Он также пригласил председателя Национального собрания Франции посетить нашу страну с визитом в любое удобное для неё время.
Президент Узбекистана встретился с главами ведущих компаний и банков Франции
Сегодня, 22 ноября в парижском Доме ветеранов, в котором традиционно проводятся официальные мероприятия, состоялась церемония встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, совершающего официальный визит во Французскую Республику.