13 октябрь куни давлатимиз раҳбари Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммитида нутқ сўзлаб, савдо-иқтисодиёт, транспорт-логистика, экология, хавфсизлик соҳалари ва Афғонистон масаласи бўйича муҳим ташаббусларни илгари сурди.
14 октябрь куни МДҲ Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисида ташкилот доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш, сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги алоқаларни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
“Марказий Осиё – Россия” саммити ҳам бўлиб ўтди.
Ташриф якунлангач, Остона халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Қозоғистон Бош вазири Алихан Смаилов кузатиб қўйди.
Президентимиз Тошкентга қайтиб келди.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари МДҲ саммити доирасида учрашдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 октябрь куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлиси доирасида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан учрашув ўтказди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева 12-14 октября посетил Астану с рабочим визитом.
13 октября глава нашего государства выступил на саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, выдвинул важные инициативы по сотрудничеству в области торговли и экономики, транспорта и логистики, экологии, безопасности, а также по афганскому вопросу.
14 октября на заседании Совета глав государств СНГ рассмотрены вопросы развития многостороннего сотрудничества, политического, торгово-экономического и культурно-гуманитарного взаимодействия в рамках организации.
Состоялся также саммит “Центральная Азия – Россия”.
По завершении визита в международном аэропорту Астаны главу нашего государства проводил Премьер-министр Казахстана Алихан Смаилов.