2020 йил 5 февраль куни пойтахтимизда “Ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш йўлида муносиб меҳнатни таъминлаш” мавзусида халқаро давра суҳбати ўз ишини бошлади.
Тадбир Олий Мажлис Сенати, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан Халқаро меҳнат ташкилоти билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Унда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, Халқаро меҳнат ташкилотининг Ўзбекистондаги вакиллари, Халқаро миграция ташкилоти, БМТ Тараққиёт дастури, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, дипломатик корпус вакиллари, “Cotton Campaign” халқаро коалицияси аъзолари, шунингдек оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева тадбирни очар экан, кириш сўзида Ўзбекистоннинг Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) билан ҳамкорлиги сўнгги йилларда тобора фаоллашиб бораётганини таъкидлаб ўтди.
“Ҳозирги кунга қадар мамлакатимиз ХМТнинг 17 та конвенцияси, шу жумладан барча 8 та асосий ва 4 та директив конвенцияларини ратификация қилган. 2019 йилнинг ўзида Ўзбекистон томонидан ХМТ нинг 3 та конвенцияси ва 1930 йилдаги мажбурий меҳнат тўғрисидаги 29-сонли конвенциясига Баённома (Женева, 2014 йил 11 июнь) ратификация қилинган. Шу каби муҳим халқаро ҳужжатларга қўшилиб, Ўзбекистон халқаро меҳнат нормаларига риоя қилишга содиқлигини намоён қилмоқда”, - деди Сенат Раиси Т.Нарбаева.
Давра суҳбати давомида қатор долзарб масалалар муҳокама этилади: хусусан, иш ўринларини кенгайтириш, уларнинг сифатини ошириш ҳамда меҳнат бозорини бошқаришни амалга оширишнинг комплекс чора-тадбирларини татбиқ этиш, “ҳукумат-иш берувчи-касаба уюшмалари-фуқаролик жамияти фаолари” тизими асосида Ўзбекистонда пахта терими давридаги мажбурий меҳнат ҳолатларига буткул барҳам бериш каби йўналишларда фикр алмашилади.
Қаҳратон қиш бўлса-да, Орол денгизининг қуриган майдонларида меҳнат қайнамоқда. Жорий йилда 700 минг гектар майдонда ўрмон барпо қилиш мўлжалланган бўлиб...

Танзила Нарбаева: Узбекистан демонстрирует свою приверженность соблюдению международных трудовых норм
5 февраля 2020 года в столице начал свою работу международный «круглый стол» на тему «Достойный труд в поддержку реформ».
Данное мероприятие организовано Сенатом Олий Мажлиса, Министерством занятости и трудовых отношений совместно с Международной организацией труда (МОТ).
В международном «круглом столе» принимают участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители МОТ в Узбекистане, Международной организации по миграции, ПРООН, Всемирного банка, АБР, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, дипломатического корпуса, члены международной коалиции «Cotton Campaign», а также работники средств массовой информации.
Открывая мероприятие, Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева в своем вступительном слове отметила, что сотрудничество Узбекистана с МОТ за последние годы активизировалось.
«На сегодняшний день наша страна ратифицировала 17 конвенций МОТ, включая все 8 основополагающих и 4 директивных конвенций. Только в 2019 году были ратифицированы 3 конвенции МОТ и Протокол 29 к Конвенции относительно принудительного или обязательного труда 1930 года  (Женева, 11 июня 2014 года). Присоединяясь к столь важным международным актам, Узбекистан демонстрирует свою приверженность соблюдению международных трудовых норм», - отметила Председатель Сената Т.Нарбаева.
В ходе «круглого стола» будут обсужден ряд актуальных вопросов. В частности, состоится обмен мнениями относительно создания рабочих мест и ликвидации принудительного труда, расширения рабочих мест, повышения их качества и реализации комплексных мер по управлению рынком труда, полного искоренения случаев принудительного труда в ходе сбора хлопка в Узбекистане с использованием системы «правительство - работодатели –профсоюзы - активисты гражданского общества».