Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтида Aмериканинг ташқи сиёсат бўйича Кенгаши (AТСК) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашув давомида Ўзбекистон-АҚШ муносабатларининг ривожланиш истиқболлари, шунингдек, халқаро ва минтақавий кун тартибидаги муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Aмериканинг ташқи сиёсат бўйича Кенгаши Президенти Герман Пирчнер Aмерика томони Aфғонистон ва Марказий Осиё мамлакатлари билан очиқлик ва яхши қўшничиликка асосланган сиёсат олиб бораётган Ўзбекистон билан ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантиришга жиддий қизиқиш билдираётганини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, AТСК Президенти Aмерика ташқи сиёсатида Марказий Осиёнинг рўли ошиб бораётганини ҳам алоҳида қайд этиб ўтди. Унинг фикрича, минтақада рўй бераётган кенг кўламли ўзгаришлар, илмий доира вакиллари ва экспертлар томонидан жиддий эътибор қаратилишига сабаб бўлмоқда.
Учрашув якунида, америкалик мутахассислар AТСК нинг СМТИ билан ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга тайёр эканлигини билдирдилар.
+
СМТИда AҚШнинг Яқин Шарқ ва Жанубий Осиё стратегик тадқиқотлари маркази экспертлари билан учрашув ташкил этилди. Учрашув давомида минтақавий ва халқаро аҳамиятга оид долзарб масалалари муҳокама қилинди.

Накануне в ИСМИ состоялась встреча с делегацией Американского совета по внешней политике (АСВП). В ходе встречи обсуждены перспективы развития американо-узбекских отношений, а также актуальные вопросы региональной и международной повестки дня.
Президент АСВП Герман Пирчнер отметил, что американская сторона проявляет огромный интерес к развитию сотрудничества с Узбекистаном, который проводит политику добрососедства и открытости в отношениях с центральноазиатскими государствами и Афганистаном.
Глава АСВП также констатировал возрастающую роль Центральной Азии во внешней политике США. По его словам, масштабные преобразования, происходящие в регионе, приковывают пристальное внимание со стороны научных кругов и экспертного сообщества.
В завершение встречи, американскими экспертами была отмечена готовность к расширению партнерства АСВП с ИСМИ.
+
Накануне в ИСМИ состоялась встреча с экспертами центра стратегических исследований Ближнего Востока и Южной Азии при Университете национальной обороны США (NESA). В ходе встречи обсуждены актуальные вопросы региональной и международной повестки.