СМТИда Венгрия Миллий давлат хизмати университети мутахассиси ва Ўзбекистондаги Венгрия элчихонаси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Суҳбат давомида томонлар икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболларини муҳокама қилишди.
Учрашувда Венгрия томони Марказий Осиё билан ҳамкорликни кенгайтириш Будапешт ташқи сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлигини таъкидлади. Шу нуқтаи назардан, мутахассис Э.Золтан сўнгги йилларда Венгрия жадал ривожланаётган Марказий Осиё мамлакатларида янги имкониятлар пайдо бўлаётганини таъкидлади.
Таъкидланганидек, Венгер томони Европа Иттифоқининг Марказий Осиёда ўзаро боғлиқликни ошириш бўйича қабул қилинган стратегияси доирасида маълум ютуқларга эришган соҳаларда - фармацевтика, ахборот коммуникация технологиялари, таълим йўналишларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ниятида эканлигини айтиб ўтди.
Давра суҳбатида шунингдек Ўзбекистон ва Венгрия илмий-тадқиқот институтлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида томонлар икки ва кўп томонлама даражада самарали ҳамкорлик механизмларини ишлаб чиқиш учун яқин алоқаларни ўрнатишга ўзаро қизиқиш билдиришди.

В ИСМИ состоялась встреча с экспертом венгерского Национального Университета государственной службы и представителями Посольства Венгрии в Узбекистане. В ходе беседы обсуждены нынешнее состояние и перспективы развития сотрудничества между двумя странами.
На мероприятии венгерская сторона отметила, что расширение сотрудничества с Центральной Азией является одним из приоритетных направлений современной внешней политики Будапешта. В данном контексте специалист Э.Золтан подчеркнул, что в последние годы Венгрия видит новые возможности в быстро развивающихся странах центральноазиатского региона.
При этом отмечалось, что в рамках принятой Стратегии ЕС по усилению взаимосвязанности в Центральной Азии венгерская сторона намерена реализовать совместные проекты в тех сферах, в которых она достигла определенных успехов –фармацевтика, ИКТ, образование.
В ходе круглого стола также акцентировано внимание на обсуждение вопросов укрепления сотрудничества между научно-исследовательскими институтами Узбекистана и Венгрии.
В завершении выражена обоюдная заинтересованность в налаживании тесных контактов для выработки механизмов эффективного взаимодействия как на двустороннем, так и многостороннем уровнях.