23-май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва Минтақалараро Тадқиқотлар Институтида Европа Иттифоқи Кенгашининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича ишчи гуруҳи билан учрашув бўлиб ўтди. Музокарада Ўзбекистоннинг минтақавий сиёсати, Афғонистон муаммосини ҳал қилишдаги расмий Тошкент позицияси, шунингдек, Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Европа Иттифоқи вакиллари Ўзбекистондаги кенг кўламли ўзгаришларни юқори баҳоладилар. Айниқса, Ўзбекистоннинг очиқлик сиёсати мамлакатдаги вазиятни яхшилашга ёрдам беришига алоҳида урғу бериб ўтилди. Ишчи гуруҳ вакиллари, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини ва аҳоли барча қатламларининг манфаатларини ҳимоя қилиш, бизнес муҳитини яхшилаш ҳамда инвестиция каби муҳим соҳаларда йирик мувофаққиятларга эришилганлигини таъкидлаб ўтдилар. Кенг кўламли ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш Ўзбекистоннинг узоқ муддатли барқарор ривожланишини кафолатлайди.
Учрашув сўнгида, ишчи гуруҳ мутахассислари ўзаро фикрлар алмашинуви учун имкон берган учрашув учун миннатдорлик билдириб, икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканликларини таъкидладилар.

О встрече с делегацией ЕС
23 мая в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Рабочей группы Совета Европейского Союза по Восточной Европе и Центральной Азии. В ходе переговоров обсуждена региональная политика Узбекистана, подходы Ташкента в урегулировании афганского конфликта, а также перспективы двустороннего сотрудничества между ЕС и Узбекистаном.
Представителями ЕС высоко оценены масштабные преобразования в Узбекистане. Особо отмечено, что политика открытости Узбекистана «способствует улучшению положения дел в стране». С их точки зрения, уже есть очевидные результаты в таких ключевых сферах, как «социальное обеспечение», «защита прав человека» и «интересов всех слоев населения», «улучшение бизнес климата» и «инвестиционной привлекательности» страны. Успешная реализация начатых реформ гарантирует Узбекистану устойчивое развитие на долгосрочную перспективу.
В завершении встречи, эксперты Рабочей группы поблагодарили за обстоятельный обмен мнениями и подчеркнули заинтересованность в дальнейшем расширении двустороннего сотрудничества.